" />
USD
3,6754
EURO
4,3284
ALTIN
151,4143

   HEYECAN

İnsan, uzun yaşamı içerisinde değişik evreler geçirebiliyor. İçinde bulunduğumuz her yaş dönemimde bazen yaşam zevkini kaybedebiliyoruz, yaptığımız hiçbir şeyden tat almıyor, bir şey yapmak için de içimizde hiçbir istek duymuyoruz. İnsanın bu hale gelmesinin tek nedeni vardır: İçindeki heyecanı yitirmesi! Bir insanı ne heyecanlandırabilir? Yeni bir işe, okula başlamak, Yeni bir arkadaş çevresine katılmak, Aşık […]

   HEYECAN
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İnsan, uzun yaşamı içerisinde değişik evreler geçirebiliyor. İçinde bulunduğumuz her yaş dönemimde bazen yaşam zevkini kaybedebiliyoruz, yaptığımız hiçbir şeyden tat almıyor, bir şey yapmak için de içimizde hiçbir istek duymuyoruz.

İnsanın bu hale gelmesinin tek nedeni vardır: İçindeki heyecanı yitirmesi!

Bir insanı ne heyecanlandırabilir?

Yeni bir işe, okula başlamak,

Yeni bir arkadaş çevresine katılmak,

Aşık olmak,

İçinde bulunduğu bir takımla maça çıkmak, onu sabırsızlıkla beklemek, ya da taraftarı olduğu takımının maçını izlemek,

Seyahata çıkmak, yeni yerler görmek

Daha bunun gibi binlerce değişik konuyu insana heyecan verenlerin içine dahil edebiliriz ama hepsinin ortak bir özelliği var; insana yeni bir şey vermek, beklenti yaratmak! Umut olmak! İnsanoğlu var olduğundan bu yana hep o umut peşinden koşmuştur. Umutlar tükendiği anda da sönüp gitmiştir.

Heyecan; insanoğlunun kendini yenileme motorudur. Ulaşmak istediğimiz bir amacın peşinden koşmak isterken o yolda kat edeceğimiz bütün yenileşme istasyonlarından geçmek zorundasınız. O yenileşme istasyonları insana bir dirilik, bir dinamizm katacaktır.

İnsan bulunduğu her yaşta heyecanını koruyabilir. Hep beklettiğiniz bir bahçe fikrini hayata geçirebilirsiniz. Yıllarca tasarladığınız uzun bir seyahate çıkabilirsiniz. Her yaşta aşık olabilirsiniz. Yıllarca okuyup biriktirdiklerinizi ileriye, sizi sevenlerinize miras bırakmak için onları yazmaya başlayabilir hatta kitaplaştırabilirsiniz. Yine yıllarca bir türlü adım atmaya cesaret edemediğiniz o yeni iş fikrinin temellerini atabilirsiniz.

Heyecan, yaşımız ne olursan olsun yaşantımızın en önemli dürtüsüdür. İlişkilerimizin sıcaklığını korur, yaratıcılığımızı tetikler, sıradanlıklardan kurtarır, yeniliklere, atılımlara kapı aralar. Bu dürtü olmasa ne yeni yolculuklara çıkabiliriz, ne yaptıklarımızdan keyif alabiliriz ne de tekdüze yaşantımızdan kurtulmak için gerekli olan enerjiyi bulabiliriz.

Bugün o gün! Bugün değilse ne zaman?

Yaşamak asıl olandır.  Ne şartta olursak olalım. Umut ancak yaşayanlar için vardır, ona sırtını dönen, vazgeçenler için söz konusu değildir. Geleceğe köprü kurabilmek için yaşamasını bilmemiz gerekiyor ve bunun için de umutlarımızı yitirmemiz gerekiyor.

Gelecek her zaman soru işaretleriyle doludur, belirsizlik içerir. Onu soru işaretlerinden kurtaracak olan yaşadığımız şu anda atacağımız adımlardır. Aldığımız kararlarla, attığımız her adımla geleceğimizi kurgularız. Gelecekte de bugünkü heyecanımızı koruyabilmek, keyif alabilmek için önümüze sürekli ulaşılabilir hedefler koymalıyız. Aksi takdirde ulaşılamayan her hedef bizde yılgınlığa, atalete yol açar ve tüm umutlarımız yok olup gider. Kısa vadede ulaşılan her hedef uzun vadedeki hedefimizin birer basamak taşıdır.

İnsan, hayatta istediği, becerebildiği alanlarda deneme yapabilmeli. Beceremezse bile denememişlik sızısı yerine deneyip de başaramamışlık duygusu daha tercih edilebilir hezimettir. Üstelik deneyip de ulaştığımız her başarısızlık bize deneyim kazandırır ve gelecekteki denemelerimize ışık olur.

Edison ampulü bulabilmek için 2000’e yakın deney yaptı. Son deneyden önce yanındakiler 1999 tane başarısız deney yaptınız vazgeçin derler. Edison buna itiraz eder. Öyle şey olur mu, demek ki 1999 tane deneyimim oldu der ve yoluna devam ederek sonuçta ampulü keşfeder.

Bizi hayata bağlayan içimizde heyecanın sürekli diri kalmasıdır. Onu ayakta tutmak için kendinize sürekli hedefler seçin ve o yolda ilerleyin. Ulaştığınız her hedef size keyif verecektir.

tamerkayikci@yahoo.com

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.