" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Kronik Ağrı ve Tedavisi

  Ağrı tedavisi ile aslında vücudumuzda oluşan ya da oluşacak olan gerçek rahatsızlığın bir ön uyarıcısı olarak kişinin vücudunun beyne yollamış olduğu bir sinyal, bir uyarıcıdır. Ancak bu ağrı kronikleştiği takdirde ağrının kendisi başlı başına bir sağlık sorunu olarak baş göstermektedir.   Bir ağrının kronik bir ağrı olduğunu ise üç aydan uzun sürdüğü zaman anlayabiliriz. […]

Kronik Ağrı ve Tedavisi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Ağrı tedavisi ile aslında vücudumuzda oluşan ya da oluşacak olan gerçek rahatsızlığın bir ön uyarıcısı olarak kişinin vücudunun beyne yollamış olduğu bir sinyal, bir uyarıcıdır. Ancak bu ağrı kronikleştiği takdirde ağrının kendisi başlı başına bir sağlık sorunu olarak baş göstermektedir.

 

Bir ağrının kronik bir ağrı olduğunu ise üç aydan uzun sürdüğü zaman anlayabiliriz. Üç ya da altı aydan daha uzun süreli ağrılar kronik ağrı olarak adlandırılmaktadır. Kronikleşmiş ağrılarda kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki ağrı neden olan esas rahatsızlığın kronikleşmesi diğer ise ağrıya neden olan esas rahatsızlığın geçmesine rağmen hala o rahatsızlık devam ediyormuşçasına vücudun beyne sinyal göndermesidir. Bunlardan ilki gerçeğe dayalı kronik ağrı olarak adlandırılırken diğeri ise geçmişte yaşanan doku hasarına bağlı duysal kronik ağrılardır. Örneğin vücudunuzda oluşan kas yırtılması kronikleşmişse buna bağlı ağrınızda gerçek kronik ağrı olarak karşınıza çıkacaktır. Ya da vakti zamanında geçirmiş olduğunuz bir kazaya binaen kırığınız iyileşmesine rağmen hala vücudunuzda bir ağrı varsa bu da geçmişte yaşanan doku hasarına bağlı duysal kronik ağrı olarak karşınıza çıkar.

 

Kronik ağrılar bel fıtığı ile beraber baş ağrısı, romatizmalı ağrılar, neralji, ur ağrıları, deformasyon ağrıları, fantom ağrıları olarak karşımıza çıkabilmekle beraber fiziksel muayane, sinirsel muayene, ortopedik muayene, beyin tomografisi ve EKG VE aidozun teşhisi ile teşhis edilmektedirler.

 

Fizik Tedavi İşlemleri

 

Bu muayene ve teşhisin ardından kişide kronik ağrı olduğu saptandığı takdirde kişiye uygulanan tedavi yöntemi ile birlikte sürekli ilaç kullanımı tedavisi de verilmektedir. Kullanılan bu ilaç tedavisinde analjezikler, opioidler, topikal ilaçlar, kas gevşeticiler, nöbet karşıtı ilaçlar, antidepresanlar hastalara verilmektedir ve bunları kulanı takip altına alınmaktadır. Bu sayede hasta kronik ağrısına tutulmadan önce ilaç kullanarak ağrının başlamasını engellemekte ve kronik ağrıyı kontrol altında tutmaktadır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.