" />
USD
3,6753
EURO
4,3270
ALTIN
151,3582

REFERANDUM SONRASI 

Ülkemiz hiç de hak etmediği bir referanduma doğru son sürat yaklaşmaktadır. Görünen o ki iktidar 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasa değişikliği referandumunu gerçekleştirecek. Referandum da neden Hayır demeliyiz, referandum da Hayır demez isek ülkemizde nelerin değişeceği konularında yazılar yazmıştım. Şimdi ise referandum sonrası neler olacak konusundaki kendi kaygılarımı yazacağım. Öncelikle bu güne kadar dünyada tek adam rejimi kurulup Faşizmle idare […]

REFERANDUM SONRASI 
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ülkemiz hiç de hak etmediği bir referanduma doğru son sürat yaklaşmaktadır. Görünen o ki iktidar 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasa değişikliği referandumunu gerçekleştirecek. Referandum da neden Hayır demeliyiz, referandum da Hayır demez isek ülkemizde nelerin değişeceği konularında yazılar yazmıştım. Şimdi ise referandum sonrası neler olacak konusundaki kendi kaygılarımı yazacağım.

Öncelikle bu güne kadar dünyada tek adam rejimi kurulup Faşizmle idare edilen ülkelere bakmak lazım geldiğine inanıyorum. İtalya, Almanya, İran vs. gibi ülkelerde de yurdumuzdakine benzer referandumlar yapıldı ve sonrasında referandumla ülkelerinin başına geçen Mussolini, Hitler ve Humeyni’nin neler yaptığını, kendi ülkelerinin yurttaşlarına nasıl zulüm ve işkenceler uyguladıklarını, Kendi aleyhine olanları nasıl katlettiklerini biliyoruz. Toplama kampları, gaz odaları, Fırınlarda insan yakmalar tüm dünya devletleri tarafından lanetle anılmaktadır. Son İran devrimi dedikleri molla devriminin İran’da uyguladığı, işkence ve katliamlar ise hala hafızalarımızdadır.

Elbette ki Referandum sürecinde HAYIR için  odaklanacağız, ama şunu da görmemiz gerektiğini düşünüyorum. EVET çıkarsa halimizin ve ülkemizin geleceğini hepimiz az çok biliyoruz. Peki referandumdan HAYIR çıkarsa başımıza geleceklerden haberdar mıyız? HAYIR çıkarsa ülkemiz birden bire aydınlığa, huzur ve güvene mi kavuşacak,  7 Haziran sonrası gibi birden artan terör olayları, canlı bombalarla katliamlar bir daha yaşanmayacak mı? Kanun tanımazlık, yasaları hiçe saymak, keyfi tutuklamalar, gazete ve televizyonlara el koymalar, muhaliflerin susturulması son mu bulacak, faili meçhuller mi duracak. Bütün raylar yerine mi oturacak, Yoksa… tam tersi mi olacak?

07 Haziran 2015 seçimlerini hatırlayalım. Seçim sonuçları açıklandığında AKP’nin 258 milletvekili ile tek başına hükümet kurma yeterliliğini kaybettiği andan itibaren yapılanlar mevcut yasalara ve anayasa hükümlerine uygun muydu? Hükümet kurma görevi Davutoğlu’ndan sonra CHP lideri Kılıçdaroğlu’na verilmesi gerekmiyor muydu? Neden 1 Kasım tarihinde ülkemiz yeniden bir genel seçime götürüldü? Bütün bunlar yasalara ve anayasaya uygun muydu? Ki HAYIR çıktıktan sonra yapacakları uygun olsun. Bugün dahi referandum öncesi yapılanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın, AKP’nin ve Devlet Bahçelinin yaptıklarını hangi yasa hükmü ile kabul edebileceğiz. 7 Haziran seçimleri sonrasında artan terör olayları karşısında “400 milletvekili verseydiniz bunlar başınıza gelmezdi” anlamında ki sözler referandumdan Hayır çıkması durumunda “EVET deseydiniz bunlar başınıza gelmezdi” anlamında  söylenmez mi?

Ben bir yurttaş olarak, geçmişe bakınca hiç de iyimser olamıyorum. O7 Haziran seçimleri sonrası ülkemizde yaşananlar, Anayasa değişiklik paketinin TBMM’sinde görüşmeleri sırasında yaşananlar, Gizli oylamanın kurallarının çiğnenerek açık hale getirilmesi. 15 Temmuz Fetö darbe girişimi, Darbenin önlenmesi, Darbe sonrası FETÖ örgütü üyelerinin kamudan ayıklanması sırasında Laik, Demokrat ve devrimcilerin de kamudan ayıklanması, Fetö’ye bunca övgüler düzenlerin hiçbir soruşturma ve takibata uğramaması kaygılarımı kat ve kat arttırmaktadır.

Bugüne gelirsek, Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarına bakıyorum; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayır diyenler teröristtir” algısına yol açan konuşması.

Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşması; Kim hayır diyor, bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyenler hayır diyor, bayrağımıza karşı çıkanlar hayır diyor” diyerek üstü kapalı olarak Referandum da HAYIR diyecek olanları bir yerlere sanki hedef gösteriyor.

AKP Manisa İl Bşk. Yrd. Ozan Erdem “iç savaş” ile tehdit ediyor;  Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın diyor. Soma Belediye Başkanı da ona çiçek veriyor bu sözlerin ardından…

Dahası; Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “Referandum da evet çıkarsa terör biter” sözü bizim hiç de yabancı olmadığımız bir tehdittir.

Hele hele MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan’ın Cumhuriyette yer alan açıklamaları; “AKP’nin ‘Halk Özel Harekât’ gibi bir paramiliter yapılanma çalışması içinde bulunduğunu iddia ederek, ‘AKP esnafa silahlı eğitim veriyor; bu yarı milis gücünü, ha dediklerinde sokağa salacaklar’ sözü düşündüklerimin sanki teyidi gibidir.

Bunca açıklamanın ardından birileri çıkıp referandum oylaması sonucu ne çıkarsa çıksın sonucuna herkesin rıza göstereceğini açıklaması ancak bu düşünce ve endişeden kurtaracaktır.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.