" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Üretilir?

Her şeyin mümkün olduğu son zamanlarda tek bir ağaçla iki ya da daha fazla ürün elde etmek de mümkün hale getirilmiştir. Bu yönteme aşılama denilmektedir. Elbette ki aşılamanın da kuralları vardır her meyve ya da sebze her şeyle aşılanamaz aşılansa bile bundan olumlu sonuç elde edilemez. Aşılama işlemi için aşılanması istenen ürünün fidanı temin edilmelidir. […]

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Üretilir?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Her şeyin mümkün olduğu son zamanlarda tek bir ağaçla iki ya da daha fazla ürün elde etmek de mümkün hale getirilmiştir. Bu yönteme aşılama denilmektedir. Elbette ki aşılamanın da kuralları vardır her meyve ya da sebze her şeyle aşılanamaz aşılansa bile bundan olumlu sonuç elde edilemez. Aşılama işlemi için aşılanması istenen ürünün fidanı temin edilmelidir. Ülkemizde birçok üründe aşılanma yöntemi kullanılmaktadır fakat en çok ceviz tercih edilmektedir. Bunun için birçok üretici oluşmaya başlamıştır sosyal ağlarda da satışlar mümkündür. Bu işle ilgilenmek isteyenler öncelikle aşılı ceviz fidanı nasıl üretilir, hangi ağaçlarla aşılanabilir ya da aşılanamaz gibi konularda donanımlı bilgi sahibi olmalıdırlar.

Aşılı Ceviz Fidanı Yetiştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşılı ceviz fidanı kısa bir zamanda oluşturulabilen bir şey değildir. Üretimi yaklaşık iki buçuk yıl sürmektedir. Bu süre zarfı içerisinde ceviz fidanları birçok aşamadan geçmektedir.

  • Ceviz fidanının dikileceği toprağın denetlenmesi
  • Yetiştirmede kullanılacak suyun denetlenmesi
  • Tohumun kalitesi
  • Çimlenmesi
  • Cevize uygun gübrenin kullanılması
  • Aşılamanın zamanlaması

Nelere dikkat edilmesi ile ilgili bunların dışında birçok dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bu maddelere dikkat edildiği takdirde başarılı bir aşılama işlem yapılması daha olasıdır. Ceviz aşılama sistemi daha da geliştirilerek üreticiler artık kendilerine aşılı ceviz fidanı nasıl üretilir sorusundan daha çok daha fazla çeşit ceviz nasıl üretilebilir gibi sorular sorarak o yönde gelişmeye çabalamaktadırlar.

Ülkemizde Yetiştirilebilen İthal Ceviz Türleri:

Uzun ve meşakkatli araştırmalar sonucunda ülkemiz toprakları ve iklimiyle uyum sağlayabileceği düşünülen ceviz türleri yetiştirilmeye başlanmıştır ve birçok ithal fidanlar ülkemize getirilmiştir.  Örneğin;  Chandler ceviz fidanıFernor ceviz fidanı, Fernette ceviz fidanı, Franquette ceviz fidanı. Bu ürünler çiftçiler tarafından da rağbet gören ürünler oldukları için ülkemizde üretilmesi de yaygınlaştırılmıştır.

Aşılama yöntemi insanlar tarafından oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Çiftçiler de bu yönde kendilerini geliştirmek için farklı çeşitler aramaya başlamışlardır. Böylece yurt dışında yetiştirilebilen ürünlere de ülkemizde daha kolay ulaşabiliyor hale geldik. Her dönemde aşılı ceviz fidanı oluşturulabilmesi yönüyle de tercih edilmesi yönüyle de fidan üretimleri geçmişten günümüze artmaktadır. Tercih edilme sebeplerinden birisi de üretilen ceviz bir başka ceviz türüyle aşılandığı için ve birbirlerinin eksiklerini tamamladığı için daha kaliteli bir ürün ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.