" />
USD
3,6753
EURO
4,3266
ALTIN
151,3475

KURS İLE BAŞLAYIP KENDİ İŞ YERLERİNİ AÇTILAR

Ev hanımı 2 Bayan, Halk Eğitimi Merkezi’nin çini kurslarını tamamladıktan sonra KOSGEB’ten de destek alarak kendi iş yerlerini kurdular ve artık butik ürünler üretiyorlar.   Edremit ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün çini kurslarını bitiren Arzu Balkan ve Gülin Taşçıoğlu isimli ev hanımı iki arkadaş, çini fırını alımında KOSGEB’den de destek aldı ve ilçedeki tek butik […]

KURS İLE BAŞLAYIP KENDİ İŞ YERLERİNİ AÇTILAR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ev hanımı 2 Bayan, Halk Eğitimi Merkezi’nin çini kurslarını tamamladıktan sonra KOSGEB’ten de destek alarak kendi iş yerlerini kurdular ve artık butik ürünler üretiyorlar.

 

Edremit ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün çini kurslarını bitiren Arzu Balkan ve Gülin Taşçıoğlu isimli ev hanımı iki arkadaş, çini fırını alımında KOSGEB’den de destek aldı ve ilçedeki tek butik çini atölyesi ve satış mağazasını açtı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü sayesinde meslek sahibi olduktan sonra kendi iş yerlerini açmanın heyecanını yaşayan ikili, haftanın belirli günlerinde ücretsiz olarak bayanlara çini eğitimleri de veriyor. Edremit’in öne çıkan ürünleri, figürleri, tarihi binaları, Antandros Antik Kenti gibi yöresel ve kültürel işaretlerini, çini işlemesiyle butik süs eşyalarına çeviren kadın girişimciler, ev veya iş ortamlarından sıkılan bayanları iş yerine davet etti.

 

Arzu ve Gülin isimlerini kısaltarak Gülarz ismiyle, geçtiğimiz haftalarda açtıkları çini atölyesi ve satış mağazası ile ilgili bilgi veren Arzu Balkan, butik çini fiyatlarının 50 lira ile 2 bin lira aralığında olduğunu ifade etti. Balkan, “Halk Eğitimi Merkezi’ndeki çini kursunda arkadaşım Gülin ile tanıştım ve ikimiz de böyle bir iş yapmayı düşündüğümüz için, ortak olarak burasını açmaya karar verdik. Birlikten güç doğar dedik. KOSGEB’e de başvurduk. Çini fırını talebimiz oldu. 9 Eylül Caddesi’nde, Edremit’in tarihi yapısını anlatan bir daire bulduk ve iş yerimizi burada açtık. Burasını sıcak bir atölyeye dönüştürdük. Üretim ve fırınlama yapıyoruz. Hayal gücümüzü zorlayarak butik ürünler ortaya çıkartıyoruz. Kütahya’dan ham madde olarak aldığımız ürünümüzü burada işliyoruz. Bize gelen arkadaşlarımızın ürünlerini de fırınlıyoruz. Çini çalışması biraz zahmetli ve zaman isteyen bir iş. Mesela bir tabağı 2-3 günde yada 1 haftada da bitirebiliyoruz. Fakat 1 ay çalıştığımız daha zorlu ürünlerde oluyor. 50 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar ürünümüz var” dedi. Yoğun iş stresinden veya ev ortamından uzaklaşmak isteyen bir çok bayan da girişimci bayanların atölyesine gelerek hem vakit geçiriyor, hem de meslek öğreniyor.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.