" />
USD
3,6750
EURO
4,3270
ALTIN
151,3757

BURHANİYE DE 40 YILLIK TEKNE İMALATÇISI

  Burhaniye de, deniz tutkusu yüzünden tekne imalatçısı olan Özcan Acar, Amerika’da 100 bin liraya satılan tekneleri 3 de bir fiyatını imal ederken, eski tekneleri de onarıyor. Denizcilik Lisesi öğrencilerine de staj imkanı veren 2 çocuk babası Acar, sezona yeni tekneler hazırlıyor. Deniz tutkusu yüzünden Mühendislik ve Mimarlık Fakültesini terk eden 60 yaşındaki Özcan Acar, […]

BURHANİYE DE 40 YILLIK TEKNE İMALATÇISI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Burhaniye de, deniz tutkusu yüzünden tekne imalatçısı olan Özcan Acar, Amerika’da 100 bin liraya satılan tekneleri 3 de bir fiyatını imal ederken, eski tekneleri de onarıyor. Denizcilik Lisesi öğrencilerine de staj imkanı veren 2 çocuk babası Acar, sezona yeni tekneler hazırlıyor.

Deniz tutkusu yüzünden Mühendislik ve Mimarlık Fakültesini terk eden 60 yaşındaki Özcan Acar, 40 yıldan bu yana tekne imalatı ve tamiri yapıyor. Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Lisesi öğrencilerine de staj imkanı sağlayan Acar, Amerika’dan getirdiği proje ile lüks tekneler üretiyor. Acar, Amerika’da 100 bin liraya satılan tekneleri 3’de bir fiyatını imal ettiklerini anlattı. İşini severek yaptığını anlatan 60 yaşındaki Özcan Acar,” Biz burada yeni tekneler imal ediyoruz. Bunun yarı sıra eski teknelerin bakım onarımını yapıyoruz. Şu an elimizde mevcut bir yığın teknemiz oldu. Sezona hazırlanıyoruz. Hepsi  bu gün yarın satılığa çıkacak. Gemi inşa bölümünden stajyer çocuklar buraya geliyorlar. Zevkle çalışıyorlar. Kendileri bire bir atölye görevlerini burada ifa ediyorlar. Hem bize faydaları oluyor. Hem de stajlarını yapıyorlar. Burada gördüğünüz tekne bir Amerikan projesi. Biz bu tekneleri oldukça ucuza imal ediyoruz. Bu teknelerin Amerika’daki fiyatları yaklaşık 100 bin liralarda. Biz bunları 3’de bir fiyatına satıyoruz. Talep de var. Bunun yanı sıra değişik modellerimiz var. Şu anda elimizde 5-6 adet bu tür tekneler var. Bu arada, yeni imalatın yanı sıra eski yatların teknelerin orijinalliğini bozmadan yeniliyoruz. Tabi bu tecrübe isteyen bir iş. Uzmanlık isteyen iş dalı.  Bu tekneler çok değerli tekneler. Tekrar kazanılması gereken tekneler. Biz bu işte iyiyiz. Oldukça iyiyiz. Bilinçli olarak bu tekneleri yapıyoruz” dedi. Stajyer Hakan Kayın da,”  Ben Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Lisesinde okuyorum. Burada arkadaşlarla birlikte Özcan ustanın yanında staj yapıyoruz. Arkadaşlarla beraber işin inceliklerini öğretiyor bize. İnşallah ilerde iyi bir usta oluruz. Üniversitesini okursak daha da ilerleyebiliriz” dedi. Devrimcan Bozdoğan ise,”Burada staj yapıyorum. İşimden memnunum. Okulumuzdan mezun olduktan sonra bize ustalık belgesi verilecek. Burada sıfırdan tekneler yapıyoruz. Aynı zamanda tamirat yapıyoruz. Öğreniyoruz işimizi” dedi. Kasım Can Baygın da,” Arkadaşlarımızla birlikte burada sıfır yat ile tadilat tamirat işlemlerini öğreniyoruz. İşimizden çok memnununuz. Ustamız da çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.