" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

REFERANDUMDA HAYIR CEPHESİ;

Geçen hafta bu köşede, Referandumda Evet cephesini ve niye Evet dememizi istediklerini konuşmuştuk. Evet, cephesinin ne ile sorunları olduğunu, neden Evet istediklerini anlatmaya çalıştık. Çalıştık çalışmasına ama bu düzenlemede bir kişiye bağlı sistemden başka bir şeyde göremedik. Özetle: Evet cephesinin tek sorunu Anayasanın ilk dört maddesi olduğunun tespitine tanık olduk. Bu tespiti nereden yapmıştık! Bursa […]

REFERANDUMDA HAYIR CEPHESİ;
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçen hafta bu köşede, Referandumda Evet cephesini ve niye Evet dememizi istediklerini konuşmuştuk. Evet, cephesinin ne ile sorunları olduğunu, neden Evet istediklerini anlatmaya çalıştık. Çalıştık çalışmasına ama bu düzenlemede bir kişiye bağlı sistemden başka bir şeyde göremedik.

Özetle: Evet cephesinin tek sorunu Anayasanın ilk dört maddesi olduğunun tespitine tanık olduk. Bu tespiti nereden yapmıştık! Bursa milletvekili İsmail Aydın’ın mecliste “anayasanın ilk dört maddesi değiştirilebilir” açıklamasından yaptık. Sonra Evet cephesinin referandumda Hayır çıkmasını demokratik şekilde kabullenmeyeceğinin tespitini yapmıştık. Bu tespiti yapmamıza AKP Manisa il başkan yardımcısının; %50’i geçemezsek “iç savaş hazır olun talimatından” yapmıştık.

Evet cephesinin tavırlarında böyle tehlikeli gelişmeler olurken Hayır cephesinde neler oluyor buna bakalım.

Kendini Hayır tarafının önderi gören ana muhalefet partisi bu güne kadar AKP iktidarını çok büyük görüp kendi projelerini anlatmadıkları için bu gün referandumun eşiğindeyiz. Karl Marx’ın “ Güçlü iktidarlar yoktur onu güçlü gören muhalefetler vardır” sözünün doğruluğunu, ülkemizdeki bu iktidar ve onu güçlü gören muhalefet sayesinde görmüş olduk.

Aslında hayır cephesi diye şey yok ülkemizde. Cumhuriyetin yıkılmasına Hayır diyenlerin, Türk halkı olarak tek vücut halinde bir bütünlüğü var. Türk halkının bir bütün haline gelmesine evet cephesi liderlerinin halkı ayrıştırarak bu referandumda evet çıkarmak için başvurdukları “kara propaganda” etkili oldu. Son açıklamalarda başbakan 1923 ten beri parlamenter sistem yönetimlere ayak bağı oldu açıklaması; cumhuriyet rejimi ile dertlerinin olduğunun en açık göstergesi olarak görüldü.

Görüş olarak Hayırcıların oluşturduğu cephede görülen birlik iyi bir strateji ile yürütülebilir ise bu gün Cumhuriyetin rejimini yok edecek olan tek adamlığa giden yol sonlandırılabilecektir. Doğru strateji, hayır oyu vereceklerin bu gün itibarı ile yüksek olmasından hiçbir parti veya kuruluş kendine pay çıkarmamasıdır. Çünkü hayır diye kesim hiçbir etki altında kalmadan kendi inisiyatifleri ile hayır iradesi oluşturdular. Hayır iradesi oluşurken bu irade sahiplerinin arasında, AKP seçmeninin oranı az değil. Sonra, MHP üst yönetimi her ne kadar Evet ten yana tavır koysa da tabandaki MHP’li Atatürk’çü, milliyetçi seçmen kitlesi, Cumhuriyetin yıkılmasına dur diyecek iradeye katıldılar.

Aynı benzer durum PKK’nın varlığına karşı olan, doğuda Kürt kökenli vatandaşların büyük bir kısmı da ülkenin başkanlık rejimi ile bölüneceği tehlikesini görerek hayır iradelerini ortaya koydular.

Son olarak az sayılamayacak bir seçmen kitlesi henüz iradesini hangi yönde kullanacağını belirleyememiş durumda. Hayır cephesi, geçmişi ne olursa olsun gönlü cumhuriyetin devamından yana olan bu kesimi ötelemeden kazanmak zorundadır.

Belirttiğim gibi bu hayır iradesinden hiçbir parti hiçbir kuruluş kendine pay çıkarmamalı. Bu konuda özellikle CHP çok dikkatli olmalı. 2002 de demokrasinin gereği diye anayasayı kişilerin siyaset yapmasının önü açılsın diye kişiye özel nasıl değiştirdiklerini kimse unutmadı. Demokrasi getireceği söylenen o günkü değişiklik yapılmamış olsaydı belki de bugün cumhuriyetin yıkılış noktası olan başkanlık tartışmalarını yaşamıyor olacaktık.

Son dönemlerde o günlerin baş mimarı CHP eski genel başkanı ülkenin bu noktaya gelmesinde hiç payı yokmuşçasına salonlarda konuşmalar yapmakta. O günlerde, siyasetteki tutarsızlığı yüzünden bu gün önümüze başkanlık dayatması geldiğini eski genel başkan unutmamalı. Çünkü ortamın bu günlere gelmesinde payı olanları halk hiç unutmadı.

Bu günlerde oyu Hayır iradesinden yana olanlar AKP i zor durumda bıraktığı, Evet diyenlerin buna nasıl bir çıkar yol aradıkları zamanda; seçmenlerden genel başkanlığı zamanında tepki almış biri olan, Deniz Baykal’ın ön plana çıkması ya da çıkarılması Hayır cephesinde bir başarısızlığa yol açabileceğini unutulmamalı. (aldığı oy hiçbir zaman ölçü olmamalıdır. Seçmen CHP ye oy veriyor)

Geçtiğimiz günlerde kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında Atatürk hava alanında gönlere Kürdistan bayrağı çekildi. Ankara’da başbakanla görüşmesi sırasında görüşme masasının arkasında sözde Kürdistan bayrağı vardı. Bayrak polemiği, Salı günkü partilerin mecliste gurup toplantılarına konu olmakla beraber anayasa taslağını birlikte meclisten geçirip referandum sürecinin başlamasına sebep olan MHP genel başkanın bayrak konusunda ki “o bayrağı oraya koyanlar kim izin vermiş” çıkışı referandum tarihine kadar bu sözde ittifakın, akıbetini merak konusu yapacağa benziyor.

  Evet cephesinin baş mimarı AKP, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ilk defa bir seçim ortamına girerken başarı konusunda düşünceli duruma düşmüş görünüyor.

Bu durum Hayır diyenlere cumhuriyetin geleceği konusunda büyük umutlar verirken hayır cephesindeki siyasi kanat çok dikkatli olmalı.

Hayır oylarının yükselişte olmasının nedeni siyasi partilerin çalışmasına  bağlı değil. Bu vatanda yaşayan halk Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyetin değerini bilen ve her şeyin farkında olduğundandır.

Tüm ülke vatandaşlarında vicdan diyor ki! Bu vatanı Mustafa Kemal Atatürk düşman işgalinden Türk milletiyle nasıl kurtardıysa Türk milleti de onun emanetine sonsuza kadar sahip çıkacaktır.

16 Nisanda, sandıktan nasıl bir sonuç çıkar bunu halkın iradesi belirleyecek. Ama görülüyor ki sandıktan; Kemalist ulusalcılarıyla, Türk Milliyetçisiyle, vatansever Kürt vatandaşların, Milli Görüş gömleği giymiş dindarların desteğiyle “ATATÜRK CUMHURİYETİ” ZAFERLE ÇIKACAK.

“Çoban tek olursa; elinde sopa eksik olmaz.” Bu böyle biline. Ülkenin İstikbalini yine bu millet kurtaracak.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.