" />
USD
3,6755
EURO
4,3270
ALTIN
151,3487

BTT A.Ş.’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulu bulunan Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş., Bandırma ilçesinde yayınlanan gazete ve haber sitelerinde yer alan toplu taşımayla ilgili bir haber üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 4 Mart 2014 tarih 28931 sayılı Resmi gazetede yayınlamış olduğu, “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” […]

BTT A.Ş.’DEN BASIN AÇIKLAMASI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulu bulunan Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş., Bandırma ilçesinde yayınlanan gazete ve haber sitelerinde yer alan toplu taşımayla ilgili bir haber üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 4 Mart 2014 tarih 28931 sayılı Resmi gazetede yayınlamış olduğu, “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” ile; ücretsiz veya indirimli yolcu taşıma hizmeti verecek toplu taşıma araçlarının belirlenmesinin, toplu taşıma hizmetinin kapsamı ve bu hizmetlerden ücretsiz veya indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslarının düzenlenmiş olduğu hatırlatıldı.

SEYAHAT KARTLARININ KART OKUMA CİHAZLARINDA GEÇERLİ OLDUĞU TEK İL BALIKESİR

Balıkesir’in tüm ilçelerinde geçerli olan Akıllı Balkart’ın kullanımı ve kapsamıyla ilgili bilgilerin hatırlatıldığı açıklamada, BTT A.Ş. tarafından yapılan çalışmalar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca verilen seyahat kartlarının kart okuma cihazlarında geçerli tek ilin Balıkesir olduğu belirtildi.

BTT A.Ş. ASILSIZ İDDİALARA AÇIKLIK GETİRDİ

Bandırma merkezli yayınlanan haberde Akıllı Balkart’ın Bandırma seferinde şoför tarafından kabul edilmediği iddiasının asılsız olduğu vurgulandı. Akıllı Kart’ın kullanımı hususunda toplumun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiği ifade edilen BTT A.Ş. tarafından şu açıklama yapıldı:

“3 Mart 2017 tarihinde Bandırma ilçemizdeki gazete ve haber sitelerinde yayınlanan ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı olarak belirtilen Erdal Dumrul isimli vatandaşımızın yaptığı açıklamaların yer aldığı “Engellilerin Otobüs Kart İsyanı” başlıklı haberine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacı ile kurumumuz tarafından açıklama yapma gereği duyulmuştur.

2015 yılında kurulan şirketimize Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne kayıtlı 640 toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Balıkesir’imizin büyükşehir olması ile birlikte kuruluşumuzdan bu yana Balıkesirli hemşehrilerimize çağdaş, güvenilir bir toplu taşıma hizmeti sunmaktayız. Bütün şehir tek kart projesi ile ilçe ve mesafe ayrımı yapmaksızın geçerli olan Akıllı Balkart’ı Balıkesirlilerin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Bu kart ile öğrencilerimize indirimli toplu taşıma imkanı sağlamakla birlikte engelli, şehit yakını, gazi ve yakınları gibi birçok yolcumuza şehir içi ücretsiz yolculuk imkanı sağlamaktayız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 4 Mart 2014 tarih 28931 sayılı Resmi gazetede yayınlamış olduğu “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” ile ücretsiz veya indirimli yolcu taşıma hizmeti verecek toplu taşıma araçlarının belirlenmesi, toplu taşıma hizmetinin kapsamı ve bu hizmetlerden ücretsiz veya indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esasları düzenlenmiştir.

Söz konusu yönetmeliğin ‘madde 3’ (d bendinde),  “Şehir içi toplu taşıma hizmetleri: Şehir içi kara ve deniz taşımacılığında taksi, taksi dolmuş, dolmuş, rekreaktif, turistik ve servis amaçlı kullanılan araçlar hariç olmak üzere; demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatlarında sunulan toplu insan ulaşımına yönelik hizmetler ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait olup da mevzuatına göre ayakta yolcu taşıyabilen araçlar ya da demiryolları ve denizyolları araçları kullanılmak suretiyle sunulan şehir içi toplu insan ulaşımına yönelik hizmetleri” olarak tanımlanmıştır.

Balıkesirlilerimize konforlu ve kesintisiz hizmet vermek amacı ile Balıkesir Merkez başlangıçlı olmak üzere Bandırma ve Erdek ilçelerimize BTT A.Ş. işletmesinde üç otobüs çalıştırılmaya başlamıştır. Söz konusu haberde Bandırma seferimizde Akıllı Balkart’ın şoför tarafından kabul edilmediği iddiası asılsızdır. Aracımız ilçeler arası olması ve yönetmelikte belirtilen mevzuatın dışında ayakta yolcu kapasitesi olmaması sebebi ile yolcularımıza ücretsiz taşıma hizmeti sunulamamaktadır. Ancak bugüne kadar engelli vatandaşlarımızın da yararlanamadığı indirimli tarife olan 8 TL üzerinden yolculuk yapılabilmektedir. Aynı Akıllı Balkart’a bakiye yüklemesi yapılması ve kartın cihaza okutulması halinde işlem gerçekleşmektedir. Bugüne kadar engelli vatandaşlarımıza 3.643 adet Akıllı Balkart verilmiş ve bu kartlar ile şehir içi toplu taşıma araçlarımızda bugüne kadar 1.269.000 adet ücretsiz yolculuk yapılmıştır.  Büyükşehir olmadan önce ücretsiz yolculuk yapılamayan ilçelerimizde ücretsiz imkanı sağlanabilen toplu taşıma araçları yine Balıkesirli hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca bu imkanın sağlanamadığı toplu taşıma araçlarında da indirimli taşıma hizmeti sunulmuştur. Kurumumuz tarafından yapılan çalışmalar ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen seyahat kartlarının kart okuma cihazlarında geçerli olan tek ilin de Balıkesir olduğunu belirtmek isteriz.

Bu haberin Balıkesirlilerimize toplu taşımada hizmet kalitesini yükseltme, güven ve kolaylık gibi politikalarını görev edinen kurumumuzu üzdüğünü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkan’ımızın talimatları ile sürdürmekte olduğumuz toplu taşımacılığı, her sene yükselttiğimiz hedefler ile kalite, konfor ve güvenin adresi olarak devam ettireceğimizi tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.