" />
USD
3,6753
EURO
4,3275
ALTIN
151,3700

AYVALIK SANAT FABRİKASINDA ŞAN KONSERİ

  Ayvalık’ta sanata verilen gönül; gönüllüler tarafından harcanan emek bir yandan kenti daha yaşanır, daha mutlu daha medeni bir mekana çevirirken diğer yandan insan olma yolunda çaba harcayanların yoluna ışık tutmaktadır. Zira sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insanı […]

AYVALIK SANAT FABRİKASINDA ŞAN KONSERİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Ayvalık’ta sanata verilen gönül; gönüllüler tarafından harcanan emek bir yandan kenti daha yaşanır, daha mutlu daha medeni bir mekana çevirirken diğer yandan insan olma yolunda çaba harcayanların yoluna ışık tutmaktadır. Zira sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insanı olduğundan, insanın sanatı anlaması, onu yaşamına katabilmesi için çabası gerekir, eğitimi gerekir, emek vermesi gerekir, aydınlanmanın ışığı gerekir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, aydınlanmanın ışıttığı ülkemizin aydınlık yüzünü bir kez daha gördük, Ayvalık Sanat Fabrikasında.

Yıllardır Ayvalık’ı kültür ve sanat alanında zenginleştiren, daha yaşanılır bir kent olmasına katkı sunan Ayvalık Kültür Sanat Derneği’nin aydınlık insanları 8 Mart’ta Ayvalık’ı ışıl ışıl ettiler.

Sanat Fabrikası’ndan yükselen aydınlığın meşaleleri İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçıları Soprano Beril El, Nazlı Alptekin, Şeniz Çimen, Mezzosoprano Ebru Kaplan, Tenor Oğuz Çimen ve Piyanist Tuğçe Özaytekin’di.

Ayvalık Kültür Sanat Derneği’nin artık gelenekselleşmeye yüz tutan etkinliğini bu sene de Sanat Fabrikasında gerçekleştirdi. İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçılarıyla her yıl 8 Mart’ta düzenlediği organizasyonu bu sene de yaşama geçirerek, Piyanist Tuğçe Özaytekin’in harika piyanoyusu eşliğinde Beril El, Nazlı Alptekin, Şeniz Çimen, Ebru Kaplan ve Oğuz Çimen’den çok güzel bir şan konseri dinlememizi önayak oldu.

Şan konserine Ayvalıkların ilgisi görülmeye değerdi. Salonun koltukları yetmedi, bulunan her boşluğa yerleştiren sandalyeler bile insanların ayakta kalmasını engelleyemedi; aydınlık insanların ışığına pervaneler gibi koşuşmuşlardı.

Konser bitti, ama dinleyiciler bunu bir türlü kabul etmedi. Nasıl etsinler ki aryadan,  Napolitene; Azeri’den, türküye; şarkıdan, tangoya uzanan repertuarın tadı vazgeçilebilecek bir şey değildi. Ayakta dakikalarca süren alkışlar bislerle ödüllendirildi sanatçılar tarafından…

Sanat Fabrikasını salonunu boşaltan dinleyiciler, lokalini doldurdular, başta Ayvalık Kültür Sanat Derneği Başkanı ve yöneticilerine olmak üzere, emeği geçen her insana ayrı ayrı şükranlarını sundular. Bir süre sonra sanatçılar sökün etti kulisten. Onlara duydukları hayranlıkları coşkulu bir şekilde ifade ettiler. Dinleyiciler bir mutluluk bulutuyla sardı sarmaladılar sanatçıları ve önümüzdeki sene tekrar buluşma sözü alarak İzmir’e uğurladılar.

Ne mutlu Ayvalıklılara ki harıl harıl üreten bir Sanat Fabrikaları ve burada arı gibi çalışan gönüllü güzel kurumları, insanları var…

Sanat için, insanlık için, Ayvalık için emeğe geçen herkese ne kadar teşekkür edilse azdır.

Dr. Nedim İnce – Altınoluk / 14. 03. 2017

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.