" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Ülkemizde En Çok Görülen Bel Hastalıkları

Ülkemizde en çok görülen bel hastalıkları arasında başlıca bel fıtığı, bel kireçlenmesi ve bel kayması vardır. Bu hastalıkların tedavisini anlatmadan önce nasıl ortaya çıktığını anlatalım. İnsan vücudunun en hareketli olan kısımlarından birisi beldir. Belimizde omurlar bulunur ve bu omurların sağlıklı bir şekilde esnemesi için omurlar arasında dairesel şekilde diskler bulunur. Bu disklerin zarar görmesi sonucu […]

Ülkemizde En Çok Görülen Bel Hastalıkları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ülkemizde en çok görülen bel hastalıkları arasında başlıca bel fıtığı, bel kireçlenmesi ve bel kayması vardır. Bu hastalıkların tedavisini anlatmadan önce nasıl ortaya çıktığını anlatalım. İnsan vücudunun en hareketli olan kısımlarından birisi beldir. Belimizde omurlar bulunur ve bu omurların sağlıklı bir şekilde esnemesi için omurlar arasında dairesel şekilde diskler bulunur. Bu disklerin zarar görmesi sonucu oluşan bu rahatsızlıklar günümüzde oldukça fazla görülmektedir.

Çalıştığı iş şartları sebebiyle bu rahatsızlıklara sahip olan binlerce insan vardır. Sadece çalışmayla değil uzun süre ayakta duran kişilerde de bu rahatsızlık görülebilmektedir. Özellikle bel fıtığının görüldüğü ülkemizde bu hastalıklara yakalanan genç sayısı çok azdır. Yaş ilerledikçe hasta sayısı artan bir hayali tablo görebiliyoruz.

Bel Kireçlenmesi Tedavisi

Belimizde var olan 5 adet omur kemiği, faset eklem adını verdiğimiz eklemlerle birbirine bağlanır. Bu eklemler omurgaya hareket esnekliği kazandırır. Bel kireçlenmesi tedavisi uygun görülen hastalara tedaviler detaylıca anlatılır ve bilgi verilir. Bel kireçlenmesi tedavisi için öncelikli olan hastanın ağrılarının azaltılmasıdır. Hasta ağrılardan ne kadar çabuk kurtulursa tedavi o kadar sorunsuz geçer. Bel kireçlenmesinde önemli olan diğer aşama ise hastaya tedavi hakkında bilgi verilmesidir. Tedavi için gerekli olan fiziksel egzersizler hakkında bilgilendirilmesidir.

Medial dal fesat eklemlerden doğan ağrıyı ileten sinirdir. Bu eklemlerin tedavisi için bilgisayarlı sistemde kontrol edilen bir cihazla ekleme ısı verilir.

bel fıtığı tedavisi

Bel Fıtığı

Bel fıtığının nasıl oluştuğunu açıklayalım. Bel fıtığı aşırı kiloya sahip insanlarda daha sık ortaya çıkan bir omurga rahatsızlığıdır. İnsanların vücut ağırlığını taşıyan omurgada esnekliği sağlamak için diskler bulunur. Bu disklerin zamanla yıpranması veya meşgul olunan iş sebebiyle zarar görmesi sonucu fıtıklaşma oluşur. Bel fıtığı her yaşta görülebildiği gibi genellikle 30-60 yaş aralığında görülmektedir.

Bel fıtığı tedavisi hem ameliyatla hem de ameliyatsız bir şekilde yapılabilir. Hastalığın ilerleyen durumlarında ameliyat ile tedavi kesinleşir. Eğer hastalık ilerlememişse ve ciddi bir risk taşımıyorsa ameliyat gereksiz bir tedavidir. Bu durumlarda ameliyatsız tedavilere başvurulur. Bel fıtığı tedavisi fizik tedavi ve egzersizlerle yapılabilir. En iyi tedavi seçenekleri için donanımlı bir hastaneyi tercih ediniz.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.