" />
USD
3,6722
EURO
4,3185
ALTIN
151,5576

ÇANAKKALE ZAFERİ

  Bu hafta Çanakkale zaferinin 102.yıldönümü idi. Bu zaferimizi kutlar ve başta Ulu önder Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarız. Çanakkale zaferi nedeniyle bu haftaki sohbet konumuz bu zaferimiz üzerine olacaktır. Çünkü Çanakkale dünya savaş tarihinde en dar alanda en kalabalık orduların savaştığı tek savaştır. Küçücük bir yarımadada yaklaşık bir milyon […]

ÇANAKKALE ZAFERİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Bu hafta Çanakkale zaferinin 102.yıldönümü idi. Bu zaferimizi kutlar ve başta Ulu önder Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarız. Çanakkale zaferi nedeniyle bu haftaki sohbet konumuz bu zaferimiz üzerine olacaktır. Çünkü Çanakkale dünya savaş tarihinde en dar alanda en kalabalık orduların savaştığı tek savaştır. Küçücük bir yarımadada yaklaşık bir milyon asker savaşmıştır. Metrekarede 6 bin mermi atılmıştır. Bu zafer Türk ulusunun doğuşudur. Bu zaferle Türk ulusu Ulu önderini bulmuştur. Bu önder Anafarta kahramanı Mustafa Kemal’dir. Şimdi savaşın başlaması ve sonucuna bakalım.

Osmanlı İmparatorluğu 19.y.y.içinde Avrupa’nın hasta adamı olmuştu. Bundan dolayı Avrupalı devletler Osmanlı’nın iç işlerine karışmakta idiler. Balkan savaşı yenilgisi Osmanlı ordusunun da savaşma kabiliyetinin olmadığını göstermişti. 1913 yılından itibaren Osmanlı Harbiye Nezareti Almanya’nın kontrolüne girmişti. Aynı zamanda orduyu gençleştirdiler. 1914 yılı içinde 1.Dünya savaşı başladı. Osmanlı önce tarafsızlığını ilan etti. Ama sonra Almanya’nın yanında savaşa girdi. Savaşa girince Almanların teşviki ile 1914 yılı Aralık ayı sonlarına doğru Sarıkamış’ta harekata girişildi. Fakat harekat başarısız oldu. İttifak donanması da 1915 yılı başlarında Çanakkale Boğazı önlerinde göründüler.

Osmanlı Abdülaziz döneminden itibaren Çanakkale Boğazı çevresine tabyalar yapmaya başlamıştı. Bunun yanında güçlü bir donanma hazırlanmıştı. Fakat 2.Abdülhamit döneminde donanma Haliç’te çürütüldü ve işlemez hale getirildi. Donanmanın devre dışı kalması ile Trablusgarb savaşında yardım götürülemedi ve 12 ada elden kolayca çıktı. Balkan savaşı sırasında da donanmanın olmaması yüzünden kuzey Ege adaları Yunanlılar tarafından kolayca işgale uğradı ve onlarda elden çıktı. 1.Dünya savaşına girildiğinde yine elde güçlü bir donanma yoktu. Bundan dolayı İtilaf devletlerinin birleşik donanması kolayca Çanakkale önlerine gelmişti. 19.02.1915 tarihinde İtilaf donanması ilk defa Seddülbahir kalesini bombaladı ve ilk şehitlerimizi verdik. Daha sonra boğazın giriş bölümü mayınlardan temizlendi ve 18.03.1915 tarihinde boğazdan geçmek için İtilaf donanması harekete geçti. Şiddetli bir mücadele başladı. Yaralanan İtilaf gemileri Karanlık limanda manevra yaparlarken Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlara çarparak battılar. Hemşehrimiz Koca Seyit Mecidiye tabyasında sırtında taşıdığı mermi ile Fransız Ocean gemisini vurdu ve geminin mayına çarpıp batmasına neden oldu. Akşam üstü itilaf donanması ağır darbe almış olarak geri çekildi. Boğazın denizden kolayca geçilemeyeceği anlaşılmıştı. Donanma kara kuvvetleri ile desteklenmeliydi. Bunun için çıkartma hazırlıklarına başlandı. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan ile Afrika’dan getirilen askerlerle 25.04.1915 günü çıkartmaya başladılar. Osmanlı Harbiye Nazırlığı ise çıkartmayı beklediğinden 5.Ordu’yu kurmuştu. Komutanlığına Alman Liman Von Sanders’i getirdi. Ordu 3 tümenli 3.ncü Kolordu ile 2 tümenli 15.Kolordu’dan oluşmakta idi. Ayrıca Ordu karargahına bağlı yedek tümen olan 19.Tümende bulunmakta idi. 15.Kolordu Kumkale ç evresine konuşlandırıldı. 3.ncü Kolordunun 2 tümeni Bolayır kıstağına konuşlandırılırken 9.Tümeni Seddülbahir bölgesine yerleştirildi. Yedek tümen olan 19.Tümen ise Bigalı köyüne konuşlandırıldı. 19.Tümenin komutanı ileride Türk ulusunun Ulu Önderi olacak olan Mustafa Kemal’di.

25.04.1915 tarihinde Fransızlar Kumkale kıyılarına İngilizler Bolayır kıyılarına gösteri çıkartmaları yaptılar. Asıl çıkartmalarını ise Seddülbahir ile Arıburnu kıyılarına yaptılar. Arıburnu kıyılarına Anzaklar çıkmıştı. Seddülbahir’e çıkan Fransız ve İngiliz ordularını 9.Tümen karşılarken Arıburnu’na çıkan Anzakları ise inisiyatif  kullanarak harekete geçen Mustafa Kemal 57.Alay ile karşıladı. Daha sonra bu cephelerde çok kanlı savaşlar oldu. Seddülbahir bölgesinde Kitre, Kerevizdere ,Zığındere, Arıburnu bölgesinde Kanlısırt, Sarıbayır, Kılıçbayır, Kocaçimen Conkbayırı, Anafartalar savaşları oldu. Mustafa Kemal Anafartalar savaşlarında grup komutanlığı yaptı. Anafartalar zaferlerini kazandı. İtilaf devletleri Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlamışlardı. Son zafer 21.Ağustos 2.Anafartalar zaferi oldu. Bu zaferden sonra savaş siper savaşına döndü. İtilaf devletleri yarımadayı boşalmaya karar verdi. 1915 yılı Aralık ayı ile 1916 Ocak ayı içinde yarımadayı boşaltarak gittiler. Bu zaferle Türk ulusu öz benliğine kavuştu. Liderini buldu. İngilizlerin amacı Osmanlıyı yıkıp Rusya’ya yardım götürmekti. Bu olmadı ve 1917 yılı içinde Rusya’da ihtilal oldu ve çarlık yıkıldı. Savaş 3 yıl daha uzadı. 1918 yılı içinde savaş sona erdiğinde Anadolu İtilaf devletleri tarafından işgale başlanmıştı. Buna Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal etrafında toplanan Türk ulusu itiraz etti ve Kurtuluş savaşını başlattı. 9.Eylül.1922 tarihinde Yunanlıları denize dökerek savaşı zaferle tamamladı. Çanakkale savaşı yenilmez denilen emperyalizmin yenilebileceğini göstermiştir. Mazlum uluslara ışık olmuştur. Burada 250 bin Mehmetcik toprağa düşmüştür. Halk bu şehitler için o ünlü türküyü yakmıştır.

Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni

Gençliğim eyvah

Hepsinin ruhu şahendesi şad olsun. Onları unutmadık. Unutamayız da. Onlar bizim pusulamızdır. Saygılarımla.

 

 

18.Mart.2017

Sinan Kahyaoğlu

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.