" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ

Hırvat’lar, Boşnaklar ve Sırp ’lardan oluşan çok etnisiteli Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın en eski ve modern üniversitesi olan Saraybosna Üniversitesi dünyanın her kıtasından öğrenciye kapılarını açmış durumda. Avrupa ve Amerika üniversiteleri ayarında eğitim veren Saraybosna Üniversitesi gelişmiş kampüs kompleksleriyle Saraybosna’da en çok fakülteye sahip olan devlet üniversitesi. Ayrıca üniversiteye girişte LYS-YGS giriş sınavı ve taban puan […]

SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hırvat’lar, Boşnaklar ve Sırp ’lardan oluşan çok etnisiteli Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın en eski ve modern üniversitesi olan Saraybosna Üniversitesi dünyanın her kıtasından öğrenciye kapılarını açmış durumda. Avrupa ve Amerika üniversiteleri ayarında eğitim veren Saraybosna Üniversitesi gelişmiş kampüs kompleksleriyle Saraybosna’da en çok fakülteye sahip olan devlet üniversitesi. Ayrıca üniversiteye girişte LYS-YGS giriş sınavı ve taban puan şartı aramıyor. Üniversiteye kayıt yaptırabilmek için resmi anlamda bu konuda yetkili olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firması size her konuda yardımcı oluyor. Yıllık harç ücretleri 600 ile 4000 Euro arasında değişen Saraybosna Üniversitesi, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden daha uygun fiyatlara eğitim görme imkânı sağlamakta.

Diplomaları Türkiye’ye de ve Avrupa Birliği ülkelerin hepsinde tanınan üniversite Bosna-Hersek’in 1940 yılında kurulmuş, 1946 yılında ise aktif olarak eğitim hayatına başlamış olan ilk üniversitesi. Hem köklü tarihi hem de gelişmiş derslik ve donanımları sayesinde konusunda uzman akademisyenleri ile uzun yıllardır kaliteli ve dünya standartlarında eğitim veriyor.

Ön lisans, lisan ve doktora eğitimleri konusunda eğitim hizmeti veren üniversitede, mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi, sanat ve sosyal bilimler fakültesi, ekonomi ve yönetim bilimleri fakültesi, eğitim fakültesi ve hukuk fakültesi altında birçok bölüm mevcut. Saraybosna Üniversitesi’nden mezun öğrenciler Europass Mavi Diploma alırlar. Bu diploma hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği tüm ülkelerde geçerlidir. Aynı zamanda Europass Mavi Diploma terim anlamı olarak şu şekilde açıklanabilir.

Avrupa’da eğitim kalitesini belirleyen diploma çeşitleri vardır. Bu üniversite mezunlarının aldığı Europass Mavi Diploma 1. Kalite eğitim veren eğitim kurumlarının verebileceği bir diploma standardıdır. Bu diplomanın anlam itibariyle öğrencilerine sağladığı imtiyazlar ile her mezun iş hayatında diğer birçok mezuna göre ön planda yer alacaklar. Fakültelerin bünyesinde bulunan son sistem laboratuvarları ve Saraybosna Üniversitesi’nin ulusal kütüphanesi sayesinde öğrenciler her deneyime ve bilgiye anında ulaşabiliyorlar. Saraybosna ekonomik açıdan ucuz bir şehir. Örneğin iki kişilik bir öğrenci evinin kirası eşyalı olarak 450 TL kadar. Tabi bu rakamlar muhite ve evin büyüklüğüne göre değişmekte. Burada verdiğimiz fiyat şehrin genel anlamda ne kadar ucuz bir şehir olduğu hususunda kıyaslama yapabilmeniz içindir.

Saraybosna Üniversitesi 2014 yılından bu yana Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir ve 46 ülkede bulunan yükseköğretim kurumu birçok üniversitenin yetkin temsilciliklerinden biridir. İçinde bulunduğu organizasyon sebebiyle eğitim kalitesini Avrupa standartları çerçevesinde yürüten üniversite eğitim kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Saraybosna Üniversitesi Ulaşım Ve Yaşam

Saraybosna Üniversitesi, Saraybosna havaalanına 5km uzaklıktadır. Aynı zamanda şehir içine sürekli işleyen tramvay ve otobüs hatları da mevcuttur. Üniversite içinde her spor dalına hitap eden büyük bir spor kompleksi, bir erkek bir de kız öğrenci yurdu olmak üzere iki yurt vardır. Kampüs içinde öğrencilere uygun fiyatlarla yemek yeme imkânı sağlayan büyük bir restoran ve iki adet kantin bulunmakta.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.