" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Avrupa Ligi

UEFA tarafından düzenlenen en büyük ikinci futbol organizasyonu olan UEFA Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan takımların katıldığı bir turnuvadır. 2017 – 2018 sezonunda 47. si düzenlenecek olan turnuva, yeni formatı ile 9. kez düzenlenmektedir.   2017’nin Haziran ayında başlayacak olan turnuva’da ön eleme maçları, ağustos ayı sonuna kadar devam edecektir. Eylül ayından itibaren 2018’in Mayıs […]

Avrupa Ligi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

UEFA tarafından düzenlenen en büyük ikinci futbol organizasyonu olan UEFA Avrupa Ligi, Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan takımların katıldığı bir turnuvadır. 2017 – 2018 sezonunda 47. si düzenlenecek olan turnuva, yeni formatı ile 9. kez düzenlenmektedir.

 

2017’nin Haziran ayında başlayacak olan turnuva’da ön eleme maçları, ağustos ayı sonuna kadar devam edecektir. Eylül ayından itibaren 2018’in Mayıs ayına kadar müsabakalar devam edecektir.

 

Bu sezon uygulamaya başlamak üzere, 2013 Mayıs – Eylül ayları arasında verilen karar ile bazı format değişiklikleri söz konusudur. Dolayısı ile bu sezon format değişiminin başlayacağı yıldır.

 

Bu format değişikliğine göre, geçen sezonun UEFA Avrupa Ligi şampiyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne en az play-off turundan itibaren katılacağından garanti bir yer uygulaması olmayacaktır. Önceleri, ülkelerden beş takıma kadar katılım olabilirken bu sezondan itibaren ülkeleri en fazla 3 takım temsil edebilecektir. Ulusal liglerde şampiyon olan takımların UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılması halinde, ülkeyi temsilen şampiyonun hemen ardındaki takım UEFA Avrupa Ligi’ne katılacaktır. Şampiyonlar Ligi maçları izlemek için bağlantıyı tıklayın.

 

2017 – 2018 UEFA Avrupa Ligi’ne toplamda 190, 191 ya da 192 takım katılacaktır. Bu takımların belirlenmesinde önemli bir kriter olarak UEFA tarafından belirlenen ülkelerin takım katsayıları etkili olacaktır. Buna göre Türkiye, 34.600 katsayı puanı ve 11. sıra gereği, turnuva’da 3 takım ile temsil edilme hakkı kazanmıştır. UEFA Avrupa Ligi maçları izlemek için bağlantıyı tıklayınız.

 

Eşleşmeler

 

Ön eleme ve play – off turlarında kazanan takımlar seribaşı ve seribaşı olmayan takımlar şeklinde gruplara ayrılır. Bu gruplandırmaya göre belirlenen listelerde takımlar çift maçlı eleme yöntemine göre maç yaparlar. Aynı ülkenin takımları karşı karşıya getirilmezler. Örneğin İngiliz Arsenal ile Chelsea takımları hiç karşılıklı maç yapmazlar. Arsenal maçı izlemek için bağlantıyı tıklayın.

 

Sisteme göre birinci ön eleme turunda 98 takım mücadele edecektir. İkinci ön eleme turunda, birinci ön eleme turundan çıkan 49 takım da dahil olmak üzere 66 takım maça çıkar. Üçüncü ön eleme maçından yine ikinci ön eleme turundan yükselen 33 takım da dahil olmak üzere 58 takım mücadele eder. Play – off turunda son ön eleme maçından çıkmış 29 takım ile birlikte toplamda 44 takım maça çıkar. Tüm bu ön eleme ve play – off turları sonrası, grup aşamasına geçilir ki; takımlar açısından zorlayıcı mücadeledeleler bu noktadan itibaren yaşanır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.