" />
USD
3,6713
EURO
4,3184
ALTIN
151,5133

İZMİR KİTAP FUARI

İzmir’de bu sene kitap fuarlarının 22’ncisi 22 Nisan’da başladı. 30 Nisana kadar sürecek fuara daha ilk günden, yağmur ve soğuğa rağmen yoğun bir ilgi vardı. TÜYAP’ın, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırladığı fuarın bu seneki onur konuğu şair Sina Akyol olarak seçilmiş. Fuara 434 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılmaktadır. Bunun yanı sıra fuar süresince, belgesel […]

İZMİR KİTAP FUARI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İzmir’de bu sene kitap fuarlarının 22’ncisi 22 Nisan’da başladı. 30 Nisana kadar sürecek fuara daha ilk günden, yağmur ve soğuğa rağmen yoğun bir ilgi vardı.

TÜYAP’ın, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırladığı fuarın bu seneki onur konuğu şair Sina Akyol olarak seçilmiş.

Fuara 434 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılmaktadır. Bunun yanı sıra fuar süresince, belgesel gösteriminden çocuk ve gençliğe, panelden şiir-dinleti ve söyleşiye kadar yaklaşık 150 kültürel etkinlik hayata geçecek.

Kitap Fuarı boyunca yüzlerce yazar, kitap stantlarından okuyucularıyla yüz yüze karşılaşma, onlarla sohbet ederek kitaplarını imzalama olanağına kavuşacak.

Her yaştan yüzbinlerce okuyucu stantlarda binlerce çeşit kitabı seyretme, beğendiklerini ve önceden listelediklerini önemli indirimlerle satın alma fırsatı yakalamış olacaklar.

Kitap Fuarları sadece kitapları doya doya seyretmek, ucuz kitap satın almak, yazarla tanışıp imzalı kitaplarına sahip olmak demek değildir.

Belgesel Gösterimleri etkinliklerinde Şadan Gökovalı’nın “Ben Kitaplarımla Yaşadım” belgeselini seyretmek, Çocuk ve Gençlik etkinliklerinde “Yaratıcı Okuma Atölyesi/”Öykü Atölyesi” ne katılmak, Panel etkinliklerinde Yunus Koray’ın yönettiği Hidayet Karakuş, Yusuf Alper, Efdal Sevinçli, Halim Yazıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı; “100. Yaşında Cahit Külebi ve Şiiri” panelini izlemek, Şiir- Dinleti etkinliklerinde “İzmirli Şairlerden Direnç Şiirleri”ni dinlemek, Söyleşi etkinliklerinde “Gülmesini Bilmeyen Dükkan Açmasın”ı Gani Müjde’yle paylaşmak ve bunu daha birçok etkinlikte sürdürmek; fuarın insanı zenginleştiren diğer bir yönüdür.

Fuara girerken kuyrukta geçirilen uzunca zamanın sıkıntısı, adeta bir kültür mabedi olan fuar salonlarına ayak basıldığında yerini çocuksu bir coşkuya bırakmakta; insan nereye bakacağını şaşırmış bir şekilde, kendine gelene kadar esrik bir ruh haliyle stantlar arasında dolaşmaktadır.

Mühür Kitaplığından çıkmış olan “Hayatın İçinden Portreler”, “Uzaklardan” ve “Salınım” adlı kitaplarımı imzalamak üzere katıldığım 22. İzmir Kitap Fuarı bana bunları düşündürdü.

Yazar dostlarla, arkadaşlarla buluşup hasret gidermenin sevinci, okuyucularla sohbet etmenin coşkusuna karışırken kitaplarımı imzalamanın mutluluğu bu havayı çok daha keyifli bir hale getirdi.

Ülkemin insanlarına olan sevgim ve güvenim tazelenmiş olarak çıktım İzmir Kitap Fuarından. Okuma ve yazma isteğim daha bir güçlendi.

Bir fuarı, bir imza gününü daha geride bıraktım; gözüm ufuktaki yeni kitap fuarlarını tarayarak…

Dr. Nedim İnce

Altınoluk / 25. 04. 2017

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.