Kumaştan Bayrağa Dönüşüm

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout EmreDesenli Beton Kalıpları – 8 Temmuz 2017Antalya Rent A Car – 5 Temmuz 2017Kitaplık Seçimi Ve Dizimi – 2 Temmuz 2017Kadıköy Siemens Servisinde Beklenti Ötesi Hizmet – 2 Temmuz 2017Kadıköy’de Bosch Servisi – 2 Temmuz 2017İstanbul Baymak Özel Servisi – 2 Temmuz 2017Orijinal Tonerle Orjinal Baskılar – 2 Temmuz 2017İstanbul Bosch […]

Kumaştan Bayrağa Dönüşüm

Bayraklar her devlet ve ulus için bağımsızlık sembolü olduğu için kıymetli bir anlam taşır. Milli bayraklar resmi binalarda, milli günlerde, milli değerlerimizi hatırlatan her şeyde elde, dilde ve gönüldedir. Sadece milli bayraklar değil, spor takımlarının, derneklerin, okulların vb. kuruluşların amblem ve logosunu taşıyan bayrakları da mevcuttur.

Peki, bayrak imalatı nasıl yapılır? Bayrak imalatı yaparken usta bir ekip ve kaliteli malzeme kullanımı ilk şartlar arasında yerini alır. Önce grafik çalışması yapılır. Bu çalışmada bayrağın sembolü ya da amblemi her olacaksa, o hazırlanır. Ardından bu çizimin film çıktısı alınır ve buna uygun baskı kalıpları hazırlanır. Grafiğin kusursuz çizimi şarttır. Tabii kullanılacak kumaşın da kalitesin vurgulamaya tekrar gerek yok. Bayrak imalatı yapan firmalar her geçen gün biraz daha çoğalıyor. İşporta tezgahlarında oldukça kötü çizilmiş ya da kumaş kalitesi düşük örneklere rast gelebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka geçmiş referansları iyi olan bir firma bulmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aynı hataya düşmeniz işten bile değil.

Türk bayrakları meydan ve gönder tipi olarak ikiye ayrılır. Haliyle boyutları da değişir. İç mekanlarda göndere çekilen bayraklar saten kumaştan ve bazısı da püsküllü olacak şekildedir. Kimisi de keten kumaşa hazırlanır. Türk bayrağı satışı için belirlenen fiyat boyutuna, kullanım şekline ve kalitesine göre değişir. Türk bayrağı satışı 2893 sayılı kanunda belirtilen bayrak şekline göre yapılır. Buna göre ay yıldız bayrağın soluna yakın şekilde olmalı, 1-1,5 boyutlarında hazırlanmalıdır. Tüm bu koşullar sağlanmadan Türk bayrağı satışı yapmak suçtur.

Plaj bayrağı denince akla ilk anda sahiller gelse de, bu tanım yetersiz kalacaktır. Plaj bayrağı aslında sahillerden çok şirket, firma ve kuruluşlar için üretilir. AVM, sinema önlerinde, ofislerde, stantlarda, sempozyumlarda vs. karşımıza çıkan bayraklar bu tipte olanlardır. Şeklinden dolayı bu bayrağa damla bayrağı, yelken bayrağı olta bayrak gibi isimler de verilebilir. Masa tipi olanları küçük boyutlu flamalar gibidir. Daha büyük olan plaj bayrağı türlerinde ise renk ve yazı, desen çeşitliliği oldukça fazladır. Tanıtım amaçlı olduğu için daha çok canlı renkler kullanılır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.