Kervansaray Kahvesi

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout EmreDesenli Beton Kalıpları – 8 Temmuz 2017Antalya Rent A Car – 5 Temmuz 2017Kitaplık Seçimi Ve Dizimi – 2 Temmuz 2017Kadıköy Siemens Servisinde Beklenti Ötesi Hizmet – 2 Temmuz 2017Kadıköy’de Bosch Servisi – 2 Temmuz 2017İstanbul Baymak Özel Servisi – 2 Temmuz 2017Orijinal Tonerle Orjinal Baskılar – 2 Temmuz 2017İstanbul Bosch […]

Kervansaray Kahvesi

Yemeklerden sonra vazgeçilmez lezzet Türk kahvesi, her yemekten sonra sohbeti lezzetlendiren Türk kahvesi hayır diyen pek olmaz. Türk kahvesinin birçok çeşidi vardır. Son zamanlarda karışım Türk kahvelerine olan ilgi artmaktadır. 7 karşımı ile en meşhur olanı Osmanlı kahvesi ya da diğer adı ile kervansaray kahvesi Adıyaman yöresinde meşhur olduğu için Adıyaman kervansaray kahvesi olarak da anılmaktadır. Kervansaray kahvesinin içerisinde:

Türk kahvesi

Türk kahvesinin diğer kahvelerden farklı olan kahve çekirdeklerinin çekilme şeklidir, kervansaray kahvesinin içerisinde yer alır. Karışım içerisinde Dibek kahvesi kullanılmasında bir mahsur yoktur. Dibek kahvesi yoğun aroması ile karışım kervansaray kahveye lezzet katacaktır.

Çikolata

Kahveye lezzet katan çikolata yoğun aroması ve doğal şeker ile kervansaray kahvenin vazgeçilmezidir. Çikolatanın mutluluk verme özelliği sayesinde kahvenizi içerken mutluluğunuz daha çok artacaktır. Aynı zamanda çikolata kalp hastalıklarına iyi gelir, kemikler kuvvetlendirir ve cildi güzelleştirir.

Sahlep

Kalbi kuvvetlendiren, öksürük ve bronşitte faydalı olan sahlep kervansaray kahvenin yumuşak içimli olmasını sağlar. Ülkemizde tek başına tüketimi de olan sahlep kervansaray kahvesi ile başka bir tat alır.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu vitamin ve mineral bakımından zengindir A, B ve E vitaminlerini içerir aynı zamanda potasyum, fosfor ve kalsiyum ihtiva eder. Keçiboynuzu kanı temizler, cinsel gücü artırır, hafızayı güçlendirir, faydaları saymakla bitmeyen keçiboynuzu kervansaray kahvenin vitamin deposudur.

Damla Sakızı

Sakız ağacından elde edilen damla sakızı, balgam sökücüdür, ağız kokusu gidermeye yardımcı olur, dişleri kuvvetlendirir. Kahveye farklı bir lezzet veren damla sakızı ülkemizde Türk kahvesi ile birlikte anılır.

Melengiç

Melengiç yörelere göre farklı isimler alır; çedene, çitlembik, çıtlık, bıttım gibi. Melengiç kahvesi bu ağacın meyvesinden doğal olarak üretilmektedir. Melengiç nefes darlığına, mideye ağrılarına iyi gelir yaraların tedavi edilmesine yardımcı olur.

Krema

Kervansaray kahvenin sütlü yumuşak tadını vermektedir. Çok faydalıdır, kolesterolü düşürür, nefesi açar, yüksek tansiyonu engeller ve depresyonun azaltılmasında etkili olur.

Kervansaray kahvesi yani Osmanlı kahvesi içerisindeki maddeler ile sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Kervansaray kahvesi klasik Türk kahvesi gibi yapılır. Daha yumuşak bir içim elde edilmek istenir ise süt ile de yapılabilir.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.