Edremit İlçesi Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç Dr. Selami Selvi tarafından hazırlanan ve Kültür Ve Turizm Bakanlığınca GENCDES Proje Kapsamında desteklenen “Unutulmaya Yüz Tutan Geleneksel Boyamanın Gençlerle Geleceğe Aktarılması” projesinin sergisinin açılışı yapıldı.

Edremit’in projelerle anılan ve projelerle gelişen marka bir şehir haline gelmesi için teşviklerini sürdürmeye devam eden Kaymakam Ali Sırmalı Edremit İlçemizin 2016-2017 yıllarında ürettiği ve uyguladığı projeler ile Balıkesir’de ön plana çıkan bir ilçe konumuna geldiğini vurguladı.

Sergide açıklama yapan Kaymakam Ali Sırmalı: “Ülkemizin son yıllarda gösterdiği gelişmelere paralel olarak Edremit’imizi projeler şehri haline getirme hedefiyle çıktığımız yolda Edremit ilçemizde kamu kurumlarımız, okullarımız, yüksekokullarımız ve belediyemiz ürettiği  önemli projelerle ilçemize önemli katma değer  kazandırmışlardır. Bu kapsamda Altınoluk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr.Selami Selvi tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenemeye hak kazanan “Unutulmaya Yüz Tutan Geleneksel Boyamanın Gençlerle Geleceğe Aktarılması” projesinin başarıyla tamamlanmasından duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.  Bu proje sayesinde unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatımız olan doğal boyamacılığın gençlere öğretilerek geleceğe aktarılması sağlanmıştır. Ayrıca Kazdağlarımızda bulunan endemik ve tıbbi bitki çeşitliliği rezervlerinin değerlendirilmesi  açısından da önemlidir. Ülkemizde ve dünyada son yıllarda sentetik boya maddelerin kullanılması insan sağlığını  olumsuz yönde etkilediği dile getirilmektedir. Bu nedenle önemi bir kez daha gün yüzüne çıkan projemiz sayesinde doğal boyama yöntemleri kullanılarak insan sağlığını tehdit etmeyen anti bakteriyel ürünleri üretmek mümkün olacaktır.

GENÇDES projesi kapsamında daha önce de Edremit Kaymakamlığımız tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen “Kaybolmaya Yüz Tutmuş Sele, Sepet ve Hasır Örgücülüğünün Gençlerle Geleceğe Taşınması” Projemiz başarıyla tamamlanmıştı. Balıkesir ilimizde Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES projesi kapsamında desteklenemeye hak kazanan ilk projelerin Edremit’ten çıkmış olması bizi ayrıca memnun etmiştir.  Edremit ilçemizde bulunan tüm kurumlarımız proje üretme konusunda büyük farkındalık göstererek ilçemize güzel projeler kazandırmanın haklı gururunu bizlere yaşatmışlardır. Bu nedenle projeyi hazırlayan Doç.Dr.Selami Selvi’ye, kursa katılan öğrencilerimize ve projeyi destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Açılışa; Balıkesir Üniversitesi  Prof. Dr. Kerim Özdemir, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Belediye Başkan V. Bayram Kayahan, Ak Parti İlçe Başkanı Metin Örkçü, Yrd.Doç.Dr.Raif Sakin, Doç.Dr. Selami Selvi, kurum amiri,  çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz