Edremit sınırları içerisinde sokak hayvanlarının sayısı hiç durmadan artıyor. Hayvana doğum kontrolünü anlatamazsınız, bunu güdüsel olarak yaşar ve istem dışı ürer. Bir sokak köpeğinin bir kez doğurması ile ortalama 6 yavru dünyaya getirdiği düşünülürse ve bunu senede iki kez gerçekleştirdiğinde 12 sokak köpeği daha Edremit sınırları içerisinde yaşama adım atmaktadır. On sokak köpeğinin olduğu bir sokak çevresinde yılda 12×10=120 köpek doğmaktadır. Bunun 20 tanesi çeşitli nedenlerle (doğa koşulları, açlık, trafik kazası, cinayet vs.) yaşayamadığı varsayılırsa bir sokak çevresinde yılda 100 köpek doğmaktadır. Bu durumda 50 sokaklı bir mahallede yılda 5000 köpek doğmaktadır.

Kimileri sokak hayvanı sevmez bu onlar için de sıkıntılı bir durum, kimileri benim gibi çok sever ve onları yaşatmaya uğraşır ki bu nüfus artışı benim gibiler için (bakım, mama vs) daha zor bir durum. Bir de o sokak hayvanlarını düşünürsek, en zoru onlar için. İnsan bakabileceği kadar çocuk yapabilme kararını verebilir ama hayvan buna karar veremez.

Bu durumda görev kime düşmektedir? Yasa “Belediye” der. “Belediye kısırlaştırma yapmalıdır” der. Bunun hangi sürelerde kaç köpeğe yapılacağını belirtmez 5119 nolu yasa. Belediye kendi bölge sınırlarında bir tespit yapar, hayvanları toplayarak kısırlaştırır ve tekrar yaşam alanlarına geri bırakır. Ama gelin görün ki Edremit’te bunların hiç biri olmuyor. En son Mayıs ayında festival alanına getirilen bir gezici veterinerlik firmasının otobüsünün etrafına bir sürü köpek toplandı ama bunların sayısı sınırlı olduğu gibi kısırlaştırma düzenli bir organizasyon ile yapılmadı. Çoğu köpeğin sokağına bırakılmadığı iddiaları da var. Netice itibariyle kısırlaştırma yılda bir kez değil birçok kez, sıklıkla yapılmadığı sürece bu nüfus artışının önüne geçemezsiniz. Vatandaş da eğer çok ilgili değil ise sorunun kaynağını ancak bu yazıya denk gelirse öğrenebilecektir. Çözüm barınak adı altında bir hapishane yapıp hayvanları oraya tıkmak değil, her sokaktaki dişi köpekleri ve kedileri alarak (bir anda değil düzenli aralıklarla) kısırlaştırılıp yerine bırakmaktır. Benim sokağımda üç köpek vardı ve ben onları mecbur olmadığım halde, veterinere para ödeyerek kısırlaştırmıştım. Sokak o üç köpekle 4 yıl sabit kaldı. Ne zaman ki o köpeklerden ikisini  bir komşumuz öldürdü, o zamandan sonra sokağa bir çok doğurgan köpek geldi yerleşti. Şimdi apartmanın çevresinde sadece 20 küsür sayıda köpek, 10’dan fazla kedi var. Benim tek başıma yaşadığım sokakta gerçekleştirdiğim nüfus dengesini bir belediye kendi sınırları içerisinde gerçekleştiremiyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here