Ayvalık’ta 50 gündür tilki besliyor

0
105

Ayvalık Ali Bey (Cunda) Adası‘nda yaşayan Azize Abay, yaklaşık 50 gündür evinin önüne gelen kızıl tilkiyi besliyor. Her gün sektirmeden eve gelip yemeğini yiyen tilki, kedilerden kaçıyor ama kendisini besleyen Azize Abay’ın yanına yaklaşmasına izin veriyor.

Cunda Adası Yeni yol mevkii, Mevlana Caddesinde yaşayan Azize Abay, Ayvalık’ın sevilen isimlerinden kompresör ustası eşi Sadık Abay’ın kalp krizinden hayatını kaybettiği günün akşamı evine gelen Tilkiyi, 15 Kasım’dan bu yana her akşam besliyor.

“Hem korkardım hem de tilkinin insanlara bu kadar yaklaşacağını tahmin etmezdim”

Evin önüne gelen kızıl tilki, kendisine yemek veren Azize Abay’a alışmış. Çok defa yanına yaklaşmasına izin veriyor. Yağmur yağdığı günler hariç ilk gördüğü akşamdan bu yana her akşam evine gelen tilkiyi çok sevdiğini söyleyen Azize Abay, “Tilki eşimin vefat ettiği akşam gördüm ilk kez. Eşim daha önce ‘Çok güzel bir tilki var’ demişti ama ben hiç o güne kadar görmemiştim. Evimizin önüne hiç gelmemişti.  Yemek vermeye başladım, her akşam geliyor. 10-15 dakika kalıyor. Genelde et ve balık veriyorum. Hem korkardım hem e onun insanlara yaklaşacağını hiç tahmin etmezdim. Bu olay beni çok duygulandırdı ve gelmediği günler özlüyorum. Bekliyorum” dedi.  Abay ailesi tilki geldiği sürece beslemeye devam edeceklerini belirtiyor.

Nilgün Kaya-Ayvalık

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here