Bildiğimiz gibi kalabalık bir grup Arap işadamı geçtiğimiz hafta Balıkesir genelinde ziyaretlerde bulundular ve Edremit Belediyesi’nin de misafiri oldular. Edremit Belediyesi Arap işadamlarına misafirperverliğin en güzel örneklerini sergiledi ve onların ilçeden memnun şekilde ayrılmalarını sağladı. Belediyenin sosyal medya hesabında bu duruma tepki gösterenler oldu. “Körfezde pis Arapları istemiyoruz” şeklinde mesajlar da yazıldı bolca. Bu tip mesajlar çirkin ve ırkçı düşünceler içerdiği için insan olanın bu tarz şeyler yazmaması gerektiğini düşünüyorum. Diğer aklı başında insanların ise merak ettiği bir şey vardı. “Arap iş adamları neden ziyarete gelmişlerdi?”. Ziyaret etmek ne kadar doğal bir hak ise bunun sebebini merak edip ilgili resmi kuruma sormak ve yanıt beklemek de vatandaş için o derece doğaldır.  Bakalım Edremit Körfezi’ni ilerleyen günlerde ne gibi sürprizler bekliyor?

Verem Savaş Komedisi

Edremit’te bir Verem Savaş Dispanseri var. Edremit’in tepe bölgesinde bulunuyor. Buraya gelme ihtiyacı olan hastalar zaten solunum sıkıntısı çeken hastalar iken onları yokuş yukarı çıkartıp eli boş göndermek hangi mantığa sığıyor anlamıyorum. Eli boş dönmelerinin sebebi de şu ki; ne zaman gitsem ya doktor olmuyor ya da röntgen cihazı arızalı oluyor. Bir Verem Savaş Dispanserinin röntgen cihazı arızalı ise orası başka ne işe yarar ki? Tekerlekleri olmayan bir araba gibi… Körfez bölgesi zaten sağlık merkezleri anlamında çok dağınık bir yapıya sahip iken böyle bir dispanseri yokuşun en tepesine yerleştirmek de ayrıca bir komedi. Oraya gelen hastalar manzara seyretmeye değil, daha iyi nefes almaya geliyorlar unutmayın sayın yetkililer.

Plastikle Mücadeleye Devam

Geçtiğimiz ay bu köşede “Plastikten Kaçın” başlıklı bir yazı yazarak pet ambalajlardan kaçınmanız gerektiğini yazmıştım. Dün gazetemiz sitesinde şöyle bir haber yayınlandı: “Ayvalık TEMA Şubesi, bir firma ve Suriyeli göçmen ailelerin de katkısıyla hazırlanan 5 bin adet bez torbayı, semt pazarlarında vatandaşlara dağıtarak ‘Naylona dur’ diyor. Önceki yıl başlatılan projede 3 bin bez torbayı vatandaşlara ulaştıran TEMA Ayvalık ekibi, “hedefimiz ücretsiz 5 bin bez torba dağıtmak. Bu insanlarımızda naylon torba kullanma eğilimini azaltacak.”. Bu çalışmalar gerçekten çok önemli ve insan sağlığı çin değerli. Ayrıca bu çalışma ile Suriyeli yoksul göçmen ailelere destek veren Ayvalık Tema Vakfı’na teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here