Burhaniye Belediyesi yeni şirketini kuruyor. 22 Ocak Pazartesi günü yapılan Burhaniye Belediyesi 2018 yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı ile taşeron yasası olarak bilinen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği Belediye Şirketi Kurulması için Belediye Başkanlığına yetki verildi.

Aralık ayında yürürlüğe giren 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin126’ncı maddesi ile 27.06.1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Karamame’ye eklenen Ek 20’nci maddesinde yer alan “İl özel idareleri, belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri, personel çalıştırılmasına dayalı hizmetleri 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22’nci maddesindeki limit ve şartlar ile 62’nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendindeki sınırlamalara tabi olmaksızın doğrudan hizmet alımı suretiyle birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası bu idarelere ait ve halen bu kapsamda hizmet alımı yaptığı mevcut şirketlerinden birine, bu nitelikte herhangi bir şirketi bulunmuyorsa münhasıran bu amaçla kuracakları bir şirkete gördürebilir” maddisine dayanarak Burhaniye Belediyesi bünyesinde şirket kurulmasına karar verildi.

Belediye Başkanlığına yetki verildi

Ocak Ayı olağan Meclis Toplantısında Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen konu ile ilgili komisyonun çalışmaları sonucunda şirket kurulması konusunda Belediye Başkanlığına yetki verildi. 50.000,00 (ellibin) TL sermayeli BURHANİYE BELEDİYESİ PERSONEL ANONİM ŞİRKETİ’adı altında Burhaniye Belediyesinin % 100 hisse ile kurucu ortak olarak iştirak etmesine ve bu amaçla, tahakkuk edecek katılım payının ödenebilmesi için bütçede tertip açılmasına karar verildi. Açılacak olan şirket ile ilgili sözleşmeler; İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 11.01.2018 tarih ve 1075 sayılı genelgesi ve genelge ekinde bulunan EK:4 Anonim Şirket Örnek Sözleşme Taslağına uygun olacak.Sözleşme hazırlanmasına ilişkin hususlar ve şirketin kuruluşuyla ilgili iş ve işlemleri yapmak üzere ise Belediye Başkanlığına yetki verilerek taşeron işçiler ile ilgili yapılan yeni düzenlemeye yönelik işlemler Burhaniye Belediyesi bünyesinde hızlı bir şekilde çalışmalar başlatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz