Ayvalık Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısını Orhan Peker Sanat Galerisi’nde yaptı.

Meclis toplantısı 7 Şubat Çarşamba günü saat 10.00’da Hukuk Komisyonundan gelen fahri hemşerilik konusunun görüşülmesi ile başladı. Yine Hukuk komisyonundan gelen Ali Bey Adası Nuri Zarplı Okulu önündeki yeşil alana Ali Bey Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği kurucularından merhum İbrahim Öztürk’ün adının verilmesi konusu gündemin ikinci maddesi oldu.

Vergi Dairesi bilirkişi seçimi, Ayvalıkgücü Belediye Spor Kulübü Basketbol Takımı antrenörleri ile Ayvalık Judu Ju- Jitsu Spor Kulübü Derneğinin yurt dışına çıkış talebi, Sakarya Mahallesi 1741 ada, 34 parselde kayıtlı 120,26 m2 lik gayrimenkulün belediyemize ait 111/6013 (22,2m2) hisse satışı, Namık Kemal Mahallesi 1004 ada, 6 parselde kayıtlı mülkiyeti belediyemize ait gayrimenkulün satışı,Ali Bey Adası hediyelik eşya satışı yapılan dükkânlar ile alakalı protokol yapılması, İlçe sınırları içinde bulunan uygun görülecek bir alana Dr. Fazıl Doğan isminin verilmesi, Belediye öncülüğündeki Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve korosu ile eğitmenlerinin 23 Nisan’da Paris’te yapılacak kutlama etkinliklerine katılmaları, Meclis imar komisyonundan ve İmar Dairesinden gelen konular toplantıda ele alınan konular oldu.

Ayvalık Kültür Sanat Vakfı’ndan gelen dilekçe ile Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Müzik Festivalinde konser veren İtalyan Müzisyen Prof Marco Misciangaya’nın fahri hemşeri yapılma önerisi oy çokluğu ile kabul edildi. Ali Bey Adası’nda Nuri Zarplı Okulu karşısındaki yeşil alana merhum İbrahim Öztürk’ün isminin verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Vergi Dairesi’nde bilirkişi yapmak üzere meclis üyeleri Şakir Sakarya asil,  yedek üyeliğe ise Mehmet Ali Tuncer önerildi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. Ayvalıkgücü Belediye Spor Kulübü Basketbol Takımı antrenörleri ile Ayvalık Judu Ju- Jitsu Spor Kulübü Derneğinin yurt dışına çıkış talebi değerlendirildi ve hizmet pasaportu verilmesi oy birliği ile onay verildi.

Sakarya Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait 22.2 m2 lik alanın satışı için encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Namık Kemal Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait 61 m2’lik gayrimenkulün satışı konusu görüşülmek üzere İmar ve Hukuk komisyonuna sevk edildi. Ali Bey Adası hediyelik eşya satışı yapılan dükkânlarla ilgili belediyenin şahıslarla yaptığı 10 yıllık protokolün bittiği, yol ve yeşil alanlar olduğu için bir çalışma yapılması gerektiği belirtilerek konu hukuk komisyonuna sevk edildi. At Arabacılar Meydanına Dr. Fazıl Doğan isminin verilmesi konusu incelenmek üzere hukuk ve imar komisyonuna sevk edildi.

Belediye öncülüğündeki Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve korosu ile eğitmenlerinin 23 Nisan’da Paris’te yapılacak kutlama etkinliklerine katılmaları için gereken aklaşık 5 Bin Eoruluk masrafın Belediye tarafından karşılanması oy birliği ile kabul edildi. İbrahim Mühürdaroğlu tarafından verilen Altınova’daki grayderin Altınova Sağ Sahil Sulama Birliğine hibe olarak verilmesi konusunda, greyderin devamlı bakım isteyen arızalı bir greyder olduğu ve çok kullanılmadığı, birliğin de tarım yollarındaki sıkıntıları düzeltmek için greydere ihtiyacı olduğu belirtildi. Greyderin birliğe hibesi oy birliği ile kabul edildi.

İmar komisyonundan gelen Kemal Paşa Mahallesi 1453 ada, 81-82-83 parsellerde kayıtlı taşınmazlar ile alakalı 1/1000 ölçekli ve 1 /500 ölçekli koruma amaçlı imar plan değişikliği talebini içeren 7. Madde ile ilgili İmar komisyonunu imar ve hukuk komisyonuna havale edildi.

“Tarihi taşlar, meydanda kullanılacak”

Ayvalık’ın At Arabacılar Meydanı’nda Belediye tarafından başlatılan iyileştirme projesi devam ediyor. Meydandaki tarihi taşların tekrar yerine konmasını isteyen vatandaşlar, sosyal medyada tepkilerini dile getirirken Belediye Başkanı Rahmi Gençer, meydandan kaldırılan taşların yeni düzenlemede yol olarak ayrılan bölüme tekrar yerleştirileceğini açıkladı.

Ayvalık Belediye Meclisinin Şubat ayı olağan toplantısında, At Arabacılar Meydanı’nda yapılan iyileştirme projesinden bahseden belediye başkanı, “Hedefimiz orayı Mart’ın 23-24’üne kadar yetiştirmek. Ayvalık’ta Tarihi Kentler Birliği toplantısını yapacağız. Burayı o tarihe kadar kullanmaya açmayı ya da o tarihte açmayı planlıyoruz. Orada koordineli bir çalışma yaptık. Çünkü alt yapı çok eski. 1960’lardan kalan borular. İkinci sorunumuz kanalizasyon ve yağmur suyu drenajlarıydı. Alt yapıyı BASKİ, elektrik kurumu ve Ayvalık Belediyesi Fen İşleri ortak çalışması ile su, kanalizasyon hattı yapıldı. Sökülen taşları, tarihi değeri olan taşları meydanda yürüme yolu olan bölüme döşeyeceğiz ve derzli yapacağız. 6 metrelik bir yoldur bu. Tabii ki buraya kilit taş olması mümkün değil. Bu taşları yol kısmına döşeyeceğiz. Meydanda trafiğe kapalı alan bölgemizin taşı olan granitin koyu ve açık rengi ile döşenecek. Meydandaki tek tarihi bina aşevi. Keşke olsaymış. Derme çatma binalar yapılmış. Bina cepheleri boyanacak. Meydanın ismi nedeniyle oraya bir at heykeli yaptırıyoruz. Yeni aydınlatmalar gelecek ve taşların içinden çıkan aydınlatmalar yapılacak. Meydana bağlanan yolların taşları tekrar aynı taşları kullanarak daha güzel hale getireceğiz” dedi.

Nilgün KAYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz