Sokak hayvanları konusundaki olumsuz tutumları ile Türkiye çapında şöhret olmuş olan Edremit Belediyesi Deve Güreşi düzenliyor. İki hayvanın birbiri ile dövüştürülmesi için bir organizasyon yapılıyor ve insanlar bu zulmü izleyip eğlenecekler sanırım. Normalde yasak olması gerektiğini arzu ettiğim bu tip hayvana uygulanan şiddet organizasyonları resmen bir belediye eliyle düzenleniyor. Hatta belediye bunu duyuruyor. Güzel bir iş yapıyormuş gibi ilan ediyor. İlkel bir kabilede ya da yüzyıllar öncesinde yaşıyor olsak dönemin ve yerin koşullarına uygun olarak anlaşılabilirliği olan bu durum 2018 yılında, Türkiye’nin batısında, sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partinin belediyesinin eliyle yapılıyor.

Geçen hafta da bir başka Chp’li belediye olan Datça Belediyesi sosyal medya hesabı üzerinden “Boğa Güreşleri” yapılacağını duyurmuştu. Nedir bu hayvanların Chp’li belediyelerden çektiği? Ve nedir bu Chp’li belediyelerin hayvanlara zulüm etme çabası. Diyeceksiniz ki diğer parti belediyeleri yapmıyor mu? Evet yapıyor. Ama neden hep kötü özellikler örnek alınıyor? Nedir hayvanlarla alıp veremediği bu insanların? Diğer belediyeler ile aralarında en azından canlıya davranış konusunda bir fark olamayacak mı? Edremit gibi, Datça gibi doğası güzel ilçeler olumlu özellikleri ile anılması gerekirken belediyeleri neden olumsuz işler yapmaya heves ediyor? 2015 yılına kadar 13 yıldır yapılmayan deve güreşleri bu belediye zamanında tekrar organize edilmeye başlanıyor. Bir belediyenin görevi sosyal etkinlikler düzenlemektir elbette. Ama bu etkinliklerin insanlara faydalı etkileri olması gerekirken hayvanlara zulümden keyif alınacak bir organizasyon için hevesle kollar sıvanıyor. İnsan olarak aklım şaşıyor, vicdanım sızlıyor.

“Edremit körfezindeki hayvanların günahı neydi ki bu bölgede doğdular?” diye soruyorum kendi kendime. Bu da onların şanssızlığı işte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here