AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şahsiyetli ve onurlu bir mücadelenin askeri” ilan ederek, Kuvvayi milliye ile eş tuttuğu ve iç politik malzeme yaptığı ÖSO kimdir, ne yapmıştır konularında yazmak istedim.

Öncelikle kimlerden ve hangi örgütlerden kurulmuştur ona bir bakmakta fayda vardır. 5 Aralık 2017 tarihinde Bir tv konuşmasında şunu söylüyor AKP’li cumhurbaşkanımız; “Ey Amerika, Özgür Suriye Ordusu’nu sizinle kurduk.” Yani ÖSO’nun ABD ile birlikte kurucusu olduğunu ilan ediyor. Ve devam ediyor.

AKP grup toplantısında partililere hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada ÖSO unsurları ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Erdoğan, “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) terör örgütü değil, kendi vatanlarını savunan içinde her meşrepten her inançtan etnik kökenden  insanın bulunduğu milli yapıdır. Tıpkı Kuvvayi Milliye güçleri gibi sivil bir oluşumdur” dedi.

Her inançtan, her etnik kökenden insanın bulunduğu bu yapı nasıl oluyor da Suriye’nin milli sivil gücü oluyor ve Allaü Ekber nidalarıyla kafa kesip katliam yapmamış, Devletimizin kurucu gücü olan Kuvvayi Milliye ile eş tutuluyor anlayan var mı?

Gelelim ÖSO ya ; 29 Temmuz 2011’de Suriye ordusundan ayrılan Riyad el Esad’ın komutanlığında kurulan örgüt, hızlı yükselişinin ardından ideolojik zayıflık, disiplinsizlik, dış desteğe muhtaç olması gibi etmenler sebebiyle aynı hızla düşüşe geçti.

ÖSO 2012-2013 itibariyle El- Fetih’in Suriye kolu olan el-Nusra Cephesi, IŞİD, Ahrar Şam, Hazım Hareketi, Nureddin Zengi Hareketi, İslam Ordusu, Sukur Şam, Feylak el Şam, Faruk Tugayı, Mücahitler Ordusu, Ceyşül Muhacirin Vel Ensar, Suriye Devrimciler Cephesi, Fatih Sultan Mehmet Tugayı, Liva Tevhid gibi gruplardan oluştu. Bu gruplar kendi isimlerini kullansalar da “ÖSO” kalıbı yukarıda adı geçen grupların çoğu ve onların dış destekçileri(aynı zamanda Batı medyası) için kurtarıcı bir şemsiye işlevini korudu. Suriye’de çoğu zaman geçici koalisyonlar halinde hareket eden farklı silahlı gruplar, “Muhalifler”, “İsyancılar”, “Ilımlılar” gibi ifadelerle anılırken bu, en meşhuru el Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi olan oluşumların rahatlıkla “gizlenebilmesini” sağladı. Örneğin İdlib, 2015 Mart ayında ABD’nin desteği ve Türkiye, Katar, Suudi Arabistan’ın organizasyonuyla oluşturulan ‘Fetih Ordusu’ tarafından ele geçirildiğinde kent merkezinde ÖSO, Ahrar Şam ve Nusra bayrakları birlikte dalgalanıyordu. ‘Fetih Ordusu’nun esas gücünü iki Selefi örgüt, el Kaide(Nusra) ve Ahrar Şam oluştursa da, ÖSO şemsiyesi altında anılan diğer gruplar yabancı hükümetler ve medyaya İdlib’i ele geçirenleri “terörist” olarak anmamaya gerekçe sağlamıştı.

Biraz da ÖSO şemsiyesi altındaki bu grupların Suriye’de yaptıklarına bakmakta yarar görüyorum. Bunlar “Devletimizin ve silahlı kuvvetlerimizin kurucu unsuru KuvvayiMilliye’ye nasıl olur da benzetilir şaşırmamak mümkün değil.

Şimdi haberlere bakalım; 13 Mayıs 2016 Suriye’de cihatçılar, Hama-Humus arasında yer alan Alevi köyü Ez-Zara’da sivilleri katletti. “Ilımlılar”ın son hedefi, Hama’ya bağlı Alevi köyü Ez-Zara’ydı. Köyü basanlar arasında El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, El Kaide bağlantılı Ahrar’uş Şam ve Ehli Sünnet Tugayları gibi çeteler bulunuyor. Bu gruplar, köye yaptıkları baskından video ve fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Görüntülerde, çetelerin sivil insanları öldürdüğü görülüyor.

“Al Masdar News” ilk haberinde, onlarca Ulusal Savunma Güçleri üyesinin öldürüldüğünü, çoğu kadın ve çocuk yaklaşık 100 sivilin kaçırıldığını belirtti. Daha sonra geçilen haberde ise 120’ye yakın kişinin katledildiği ve kaçırıldığı belirtildi. Köyde öldürülmeyenlerin Rastan beldesine nakledildiği belirtildi. Buraya götürülen sivillerin de öldürülmüş olabileceği düşünülüyor.

Bir başka haber de; El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya bağlı “Fetih Ordusu” adlı cihatçı grubun geçen hafta yaşanan yoğun çatışmaların ardından Cisr eş-Şuğur kasabasını Suriye ordusundan alarak Alevi köyünde katliam yaptığıdır. Cihatçı grubun 100’den fazla Alevi’yi öldürdüğü gündeme geldi.

Hatay sınırındaki İdlib’e bağlı Cisr eş-Şuğur kasabasını ele geçiren  El Kaide’nin  Suriye kolu olan ‘Nusra Cephesi’ öncülüğündeki grupların, nüfusun çoğunluğunu  Alevilerin oluşturduğu İştebrak adlı köyde çok sayıda sivili öldürdüğü belirtiliyor.

Lübnan’dan yayın yapan El Meyadin televizyonu, kendilerine ‘Fetih Ordusu’ adını veren cihatçı grupların köyde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 sivili öldürdüğünü bildirdi. Bölgeden gelen ve henüz teyit edilemeyen bilgilere göre ise bu sayı daha fazla olabilir.

Suriye’de, dünyanın 93 ülkesinden devşirilen ve ‘cihadçı ideoloji’ taşıyan silahlı islami örgütler, mezhebi kışkırtmalarla katliamlar gerçekleştirmeye devam ediyor. En sonuncusu Hama’nın kuzeyinde yer alan bir Alevi köyü: Maan. Katliamda en az 60 kişinin katledildiği bildiriliyor. Katliam sonrası Ahrar Şam ve Cundu’l- Aksa’nın, Maan köyünden paylaştıkları görüntülerde, militanların “Maan köyünü Alevilerden temizledik” “Pisliklerden arındırdık” tarzındaki ifadeleri dikkat çekiyor.

Yerimiz ve köşem müsait olsaydı bugün ÖSO şemsiyesi altında ki bu İslami cihadist grupların SURİYE DE; İkrime, İştebrak, Maan, Lazkiye, Zanuba, Zahra ve Zara’da, kadın, çocuk demeden Allah-ü Ekber nidalarıyla yaptıkları katliamları tek tek ve en ince teferruatlarına kadar anlatabilseydim. Yine de merak edenler bilgisayarlarına bunları yazarak teferruatlı bilgi sahibi olabilirler.

Şimdi soruyorum okurlarımıza, siz hiç “KuvvayiMilliye”nin Allah-ü ekber nidalarıyla kendi insanlarının kellerini kestiğini ve katliam yaptığını gördünüz veya duydunuz mu?

Siz hiç “KuvvayiMilliye”nin kadın, çocuk yaşlı, ihtiyar katlettiğini duydunuz veya gördünüz mü?

Siz hiç Kuvvayimilliye’nin insanlara inanç ve mezhebini sorduğunu, kendi mezhebinden olmayanları katlettiğini duydunuz veya gördünüz mü?

Zemzem suyu doğanın kendisinin yarattığı kutsal bir sudur, Öso ise ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ile kurulmuş katliamcılar çetesidir. Zemzem suyu bile bunları yıkamaz. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bu katliamcıları  pir-ü pak yapamazsınız.

İbrahim Kızıler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz