2001 yılında gündeme gelen, yapımı çeşitli nedenlerle durmuş olan ve AK Parti Milletvekili Sema Kırcı’nın çabalarıyla yeniden ele alınan Bandırma Kültür Merkezi’nin temelinin söküm işlemleri geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı yeni proje ile ilgili sürecin kısa bir süre sonra tamamlanıp yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ile görüşen Kırcı, Bandırma’ya yakışan bir kültür merkezi kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Yeni projenin yapım ihalesi yapılacak

Göreve geldiklerinde 2001 yılında yapımına başlanan ve 15 yıldır yer sahibi ve işi alan müteahhit ile ilgili problemler sebebiyle yapımı durmuş olan Bandırma Kültür Merkezi’ni yeniden ele aldıklarını söyleyen Kırcı, sözlerine şöyle devam etti: “Yıllar önce temeli atılan binada yapılan çok yönlü tetkikler sonucu inşaatın çürük olduğu ve yıkılarak tekrar yapılmasının daha ekonomik olacağı tespit edildi. Kültür Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü mevcut yapının yıkımı ile ilgili işlemleri başlattı. Geçtiğimiz Ocak ayı içinde inşaat kalıntısı yıkılarak yeri temizlendi. Hazırlanan yeni proje doğrultusunda inşaata devam edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarımız Ömer Arısoy ile yaptığımız görüşme neticesinde proje ile ilgili sürecin daha da hızlandırılması ve bir an evvel yapım ihalesi sürecinin başlatılması kararı alınmıştır. Bandırma Kültür Merkezi ile ilgili 5.314.999 TL yatırım ödeneği mevcuttur.Kısa bir süre içinde projeyle ilgili süreç tamamlandıktan sonra Balıkesir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yapım ihalesi sürecini başlatacak ve takibini Balıkesir Valiliği yapacaktır.” dedi.

Bandırma’ya Kültür Merkezi kazandırmakta kararlıyız

Devamında Kültür Merkezi’nin fiziki yapısından ve şehre yapacağı katkılardan bahseden Kırcı, şunları kaydetti: “Bandırma Kültür Merkezi’nin toplam alanı 7.793 m2, bina oturum alanı 2.509m2 olacak, toplam kullanım alanı 6628 m2 olacak.Yepyeni bir mimari tasarımla bünyesinde359 kişilik (+2 engelli)  çok amaçlı salon,243 kişilik (+2 engelli) toplantı salonu, okuma salonları, 280 m2’liksergi salonu, 175 m2’likhalk oyunları çalışma salonu, 700 m2’lik kütüphane,müzik çalışma salonu, kafeterya ile idari ve teknik mekanların yer alacağı bir tesis olacak. Sonunda Bandırmamıza yakışan bir kültür merkezine kavuşmuş olacağız.Kültür merkezleri kültürel ve sanatsal faaliyetlerin bir bütünlük içinde bir araya geldiği toplumsal yaşamı zenginleştiren yapılardır. Bu yüzden 15 yıldır gündemde olan bu konuyu çözmek ve nüfusuyla sosyal kültürel seviyesiyle her türlü yatırımı hak eden şehrimize nitelikli bir kültür merkezi kazandırmak konusunda kararlıyız, adımları birer birer atıyoruz.Okuma alışkanlığını ve düşünce faaliyetlerini geliştirici çalışmalar, toplantılar, sergiler, kurslar gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak olan merkez, şehrimizde kültür ve sanata olan ilgiyi ve katılımı arttıracaktır. Eğlendirici ve eğitici projeler ve programlar gençlerimizi ve çocuklarımızı yaratıcılığa yönlendirecektir. Bu açıdan Bandırmamızın kalbinde yepyeni bir tasarımla yer alacak olan merkezin, şehir hayatımıza büyük bir değer katacağına inanıyoruz.” dedi.

Kütüphane müjdesi

Kültür merkezlerinin yanı sıra toplumun bilgi ve kültür düzeyinin arttırılmasında bir diğer unsurun kütüphaneler olduğunu söyleyen Kırcı “Kütüphanelerin niteliği sahip olduğu olanaklara bağlıdır. Kütüphanelerin hizmet verdiği yöre halkı tarafından kabul görmesinde fiziksel yapısının ve görünümünün etkisi büyüktür. Alt yapısının kullanıcıların sosyal gereksinimlerini karşılayacak biçimde planlanması, kullanıma uygun ve çekici olarak tasarlanması şarttır.Bandırma’daki kütüphaneyi Kültür Merkezi’nin içine almayı planlıyoruz. Büyükşehir olan ilimize yakışan bir kütüphane kazandırmak maksadıylayaptığımız girişimler neticesinde mevcut İl Halk Kütüphanesi binasının yıkılması ve yerine modern bir hizmet binasının yapılması kararlaştırılmıştır. Yine Burhaniye ilçemize çağdaş kütüphanecilik anlayışına uygun bir ilçe halk kütüphanesi yapılacaktır”dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz