Vali Ersin Yazıcı Balıkesir’de harika bir yere gitti. Adı Mavi At Kafe. Bu kafede sadece şizofreni hastaları çalışıyor. Hepsi birbirinden yapıcı ve çalışkan insanlar.

Mavi At Kafe’de şizofreni hastaları cam sanatı öğrenerek terapi yapıyor, el becerilerini geliştiriyor.

Hastalar için çok yararlı bir “iyileştirici ortam” olan Mavi At Kafe’nin ulvi bir amacı var.

Mavi At Kafe, hastaların ve ailelerinin sosyalleştikleri, bir araya geldikleri, beraber kahvaltı yaptıkları, haftada her gün kitap okudukları halka açık bir mekân.

Şizofreni hastaları çalışabilsin, şizofreni dostları ziyaret edebilsin, sohbet olsun, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olsun diye kurulan kafe Altıeylül Plevne Mahallesi Barbaros Sokakta ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Mavi At Kafe’ye gelenler ayrımcılıkla ilgili olumsuz önyargılarından arınıyorlar.

MAVİ AT KAFE

Mavi At Kafe, Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde şizofreni tedavisi görenler tarafından işletiliyor. Her gün kafede kişisel temizlik, kitap okuma, yemek yapma, ev temizliği gibi eğitimler alan hastalar, aynı zamanda halka açık olan kafeteryaya gelen müşterilere de çay kahve ikramında bulunuyor.

Vali Ersin Yazıcı da şizofreni hastalarının çalıştığı Mavi At Kafe’yi ziyaret etti. Mavi At Kafe’de şizofreni hastaları ve aileleriyle buluşan Vali Ersin Yazıcı, onların sorunlarını dinledi, birlikte kitap okudu, talepleri hakkında bilgi aldı, hastalarla birlikte cam sanatı işçiliği yaptı.

BU KAFE, ÇOK İYİ BİR REHABİLİTASYON MERKEZİ

Şizofreni hastalarının desteklenmeleri halinde neler başarabildiklerini, çok farklı alanlarda önemli başarılara şahit olduklarını ifade eden Vali Yazıcı, “Bu kardeşlerimizin gün geçtikçe toplumda önemli başarılara ve saygın projelere imza atması bu konudaki ortak bilinç ve dayanışma duygusunun ve toplumda gittikçe artan uzlaşı ruhunun bir yansımasıdır. Burası, aynı zamanda çok iyi bir rehabilitasyon merkezi. Onların diğer herkes gibi çalışabileceklerinin ispatı. Bu kafe, toplumla bütünleşme projesinin bir parçası.”dedi.

CAM BİR SABIR İŞİ

Ziyarette hastalar için özel kurulan cam atölyesini ziyaret eden ve cama şekil veren Vali Ersin Yazıcı, “Cam bir uzmanlık işi. Üretim süreçleri uzun ve meşakkatli. Ancak bu sürecin sonunda ortaya çıkan sonuçlar da bir o kadar tatmin edici. Kısacası, zanaat ve sanatın iç içe geçtiği cam bir sabır işi. Dışarıdan bakıldığında oldukça zevkli görünüyor. Ateşle şekil verilen bir sıvı, şekil verildikten sonra soğutulması ve nihayetinde süslenmesi sanatsal bir süreç. Onlarca kalemden oluşan işlem basamaklarını bir çırpıda anlatınca süreç büyülü olduğu kadar basit gibi de görünüyor ancak hiç öyle değil.” dedi.

Mavi At adı nereden geliyor?

1974 senesinde İtalya’da, Trieste kentinde ilk kez bir akıl hastanesindeki 1.200 hastanın istediği zaman dışarı çıkmasına izin verildi. Hastalar özgürlüklerini, beraberce yaptıkları 2,5 metre yüksekliğinde, ahşaptan mavi bir atla simgeleştirdi. Hastanenin bahçesine koyulan, mavi at toplumla bütünleşmenin sembolü oldu. Çünkü önceden hastaneden dışarı çıkma izni olan tek canlı, kirli çamaşırları taşıyan bir attı.

Ziyarette Vali Ersin Yazıcı’ya İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, Altıeylül Belediye Başkan Vekili Fikrettin Kocaman, Uzman Doktor Umut Karasu eşlik etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz