DOĞAL ŞEHİR’DE KÜLTÜR SANAT BULUŞMASI SON BULDU

0
44

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde sıra dışı bir festival gerçekleşti. Bu yıl 21. Gerçekleşen Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından, yöresel oyunlara, ata sporu güreş ve ciritten Türkiye’de nam salmış isimlerin konserlerine kadar dolu dolu etkinliklerle süslendi. Çocuğundan yaşlısına kadar herkese hitap eden festival katılımcılardan tam not aldı.

SINDIRGI’DAN DÜNYA’YA KÜLTÜR YOLCULUĞU

Sanat Günlerine adını veren 3000 yıllık kültür, ilmek ilmek duyguların, hasretlerin işlendiği, her bir motifi ayrı bir anlam içeren Yağcıbedir halıları Dünya’ya tanıtıldı. En güzel Yağcıbedir halıları da bu festivalde seçildi. Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar ve yöresel ürünlerin sergilendiği stantlar ise ziyaretçilerin dikkatini çekti. Festivale katılan 10 ayrı ülke ve 12 ilin halk oyunları gösterileri ise Cumhuriyet Meydanında kültür şölenine dönüştü. Yöre halkı tarafından canlandırılan yöresel düğün, gelin çıkarma, Sındırgı gelinlikleri defilesi, düğün güreşi, deve oyunları ve halk oyunları ile Sındırgı’nın yöre kültürü uluslararası anlamda tanıtıldı.

ATA SPORU GÜREŞLERLE BAŞLAYAN FESTİVALDE İKİ ANLAMLI İZ

Yağcıbedir Yağlı pehlivan güreşleri ile başlayan festival öncesinde Kırkpınar da nam salmış Sındırgı’yı Dünya’ya tanıtan Sındırgılı Şerif Pehlivan ve Mehmet Ali Yağcının yer aldığı pehlivanlar anıtı açıldı. Kocakonak Panayır Alanında düzenlenen güreşlerde kadınından erkeğine binlerce vatandaş dualı çayırda buluştu. Güreşlerin başpehlivanı bu yılda Ertuğrul Dağdeviren oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz “Bundan tam 97 yıl önce milli birlik şuuruyla hareket ederek büyük taarruzu gerçekleştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatük olmak üzere tüm ecdadımızı saygı ve minnetle anıyorum. İşte o günkü şuuru veren bugünkü yağlı güreşler gibi örfümüz, adetimiz, geleneklerimiz bizi biz yapan değerlerimizdir. Bugün de o değerimizi bu güreşlerle yaşatıyoruz. Güreşlerimiz öncesinde Sındırgı’mızı dünyaya duyurmuş Kırkpınar başpehlivanlarımızdan Sındırgı’lı Şerif Pehlivan ve Mehmet Ali Yağcı’nın heykellerinin açılışını gerçekleştirdik. Ekrem başkanımdan Allah razı olsun. Bizler çoğu zaman onu ve çalışmalarını örnek alıyoruz. Doğal şehir diyerek Sındırgı’yı Türkiye’ye, Dünya ya tanıtan bir başkanımız var. Bizler de kimi zaman ondan fikir alıyoruz. Güreşlerde, anıtların yapımında ve festivalin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu festival başka festival. Sadece Sındırgı’nın değil Balıkesir’imizin gözdesi bir festival. Sanattan eğlenceye her şey var. Herkesi doğal şehir Sındırgı’ya bekliyoruz. “ şeklinde konuştu.

HERKESE GÖRE ETKİNLİKLERLE DOLU FESTİVAL

Sanattan ata sporuna, yöresel etkinliklere, konserlere kadar birçok etkinlikle süslenen festivalde motor tutkunları, bisikletçiler ve farklı spor dallarıyla uğraşan sporcularda bir araya geldi. Aynı zaman da devam eden Kocakonak panayırı da ziyaretçilere festival havasının yanında farklı bir atmosfer yaşattı.

SINDIRGI’DA İLK KEZ TEK KURŞUN ATIŞLARI GERÇEKLEŞTİ

Avcılar ve Atıcılar Kulübü işbirliğinde gerçekleşen tek kurşun atış yarışması da bine yakın sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Festivalle başlayan etkinliklerin çeşitli periyotlarda devam edeceği belirtildi.

İki Yörük Aşireti Yıllar Sonra Yağcıbedir Festivalinde Buluştu
Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Yağcıbedir Anıtı açılışı gerçekleşti.
Yörük aşiretlerinin arasında bağı sağlayan 3000 yıllık kültür Yağcıbedir halılarını tanıtmak adına Sındırgı ilçe girişine yağcıbedir dokuyan ve kızına öğreten bir anne figürü ile halı tezgahı içeren anıt yapıldı. Doğal şehir unvanı ile anılan Sındırgı ilçesini temsil eden iki leylek figürü de anıtın üstünde bulunuyor.
Yağcıbedir yörük kültüründe kız evi Sındırgı oğlan evi ise Bergama ilçesi ile anılıyor. Anıt açılışında Bergama ve Sındırgı yörükleri de bir araya geldi. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama halk oyunları ekibi, Sındırgı yörükleri bir araya geldi. Yağcıbedir Yörük kültürü yolculuğunda eskileri canlandırmak adına ilk temeller atıldı. İki yörük aşireti aralarındaki husumeti bırakarak yıllar sonra bir araya geldi.
Açılış sonrası gerçekleştirilen Sındırgı ve Bergama gelinleri defilesi ise iki yörük aşiretini yıllar sonra bir araya getirdi.
Sındırgı’nın kültürünü tanıtan kırkyama tekniği ile oluşturulan Sındırgı yorganı büyük beğeni toplarken, deve oyunu, yöresel gelin çıkarma ve düğün güreşi ile katılımcılar keyifli dakikalar yaşadı.
Yöresel Lezzetlerin En Güzeli de Bu Festivalde Yer Aldı
Festival etkinlikleri kapsamında ilk kez Yöresel Lezzetler de yarıştı. Yemek yarışmasının jüri üyeliğini Willmont otel mutfak şefi Mustafa Gökyar, Balıkesir aşçılar ve pastacılar dernek başkanı Levent Kaynak, Balıkesir Üniversitesi Öğretim görevlisi Kaya Nihat Pekbay, Yeni Asır gazetesi lezzet durakları yazarı Sezer Altan, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş üstlendi. 18 ayrı yemeğin katıldığı yarışmada Tarhana Bezdirmesi yemeği ile Safiye Gemici birinci, Saraylı tatlısı ile Aliye Ceyhan, nohutlu dolama ile Sevim Çakmak üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödülleri konser öncesi Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve İlçe kaymakamı Zafer Oktay tarafından verildi.

TÜRKİYE’NİN EN ÖZEL SESLERİ SEVENLERİYLE BULUŞTU
Kültür, Sanat ve eğlencenin doğal şehirde Sındırgı’da buluştuğu festivalin ilk gününde sahne alan Gece Yolcuları yediden yetmişe herkesi Cumhuriyet Meydanına topladı. Yörük Kızı Fatoş Kadıoğlu konseri ile yörük kültürü adeta can buldu. 3 Eylül Kurtuluş gününde ise İlyas Yalçıntaş en sevilen şarkılarını seslendirdi. Sevilen şarkılarla katılımcılar gece boyu eğlencenin tadına vardı. Kepsut Yatılı Bölge orta okulu öğrencilerinin Hayatın Ritmini Yakala isimli gösterisi de büyük beğeni topladı.

Barana Gecesi ile Hem Kültür Hem Türkü Şöleni
UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Dursunbey Barana gecesi sohbeti ise festivalin ikinci gecesini doldurdu. Vatandaşlar sohbette buluştu türkülerle eğlendi.

YAĞCIBEDİR FESTİVALİ HEDEFİNİ AŞTI, 300 BİNİN ÜSTÜNDE REKOR KATILIM
İlçenin Dünya’ya açılan penceri,3000 yıllık yağcıbedir halıları, kültür, termal ve doğal güzelliklerinin tanıtıldığı 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günlerinde 300 binden fazla ziyaretçi ilçede ağırlandı.
Cumhuriyet Meydanında kurulan 130’a yakın stantta Yağcıbedir halıları, yöresel ürünler, yöresel lezzetler ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları tanıtıldı. Gece Yolcuları ile başlayan İlyas Yalçıntaş’ın muhteşem konseri ile son bulan festivalde son yılların en yoğun katılım rekoruna ulaşıldı.
İlçede bulunan termal tesisler başta olmak üzere yurtlarda tam doluluk oranına ulaştı.
Herkesin Festivali Oldu, Sındırgı Festivale Sahip Çıktı
Konaklamaların ful dolması sebebiyle ilçeye gelen konuklar vatandaşların evlerinde misafir edildi. Sındırgı’nın samimiyeti, sıcaklığı ziyaretçilere de en güzel şekilde aktarıldı. Esnaflar ve vatandaşlar bu yıl ki festivalden oldukça memnun olduğunu dile getirdi.
Aynı anda Kocakonak panayırının da devam ettiği ilçenin her köşesinde 3 Eylül Kurtuluş gününe kadar farklı birçok etkinlik yer aldı. Cumhuriyet Meydanında devam eden yerli ve Yabancı konukların gösterilerinin yanında; ata sporu ciritten, tek kurşun atışlarına, yöresel gelin almadan düğün güreşine kadar birçok farklı etkinlik ile ilçe kendi kültürünü kendi evinde Dünya’ya tanıtma şansı buldu.
Festival halk dilinde “ Sındırgı’dan Dünya’ya uzanan Kültür Yolculuğu “ olarak değerlendirildi.
Tanıtım çalışmalarının ve ulusal gündemde kalmanın meyvelerini festivalde topladıklarını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Bir hayalimiz vardı. Sındırgı’da termali, doğası ve kültürü ile turizmi canlandırmak. Artık bizim için bunlar bir hayal değil. Sadece 3000 yıllık kültür mirasımız Yağcıbedir halıları değil artık termali, yörük kültürü, doğası ile Sındırgı Dünya’ya açıldı. Toplamda 21 ve bizle birlikte 16. Cısını gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günlerinin en kalabalık ve hedefine ulaştığı yılını yaşıyoruz. Bir tarafta panayır bir tarafta festival. Sındırgı’nın her köşesi cıvıl cıvıl. Vatandaşlarımız memnun, esnafımız memnun, katılımcılar memnun. Hedefimiz 250 bin kişi idi. Festivalimizin üçüncü gününde hedefimizi geçtik. Yaklaşık 300 bin kişi dolaylı yollardan ilçemizi ziyaret etti. 14.000 merkez toplamda 34.000 nüfuslu ilçede 300 bin kişiyi ağırlamak müthiş bir hadise. Ata sporu güreşler ile panayırımızı başlattık, kültür ve sanatın buluştuğu festivalimiz ile devam ettik. Festivalimize iki ayrı iz bıraktık. Sındırgı’mızı Dünya’ya tanıtan iki Kırkpınar başpehlivanımız Şerif Pehlivan ve Mehmet Ali Yağcı’nın yer aldığı güreş anıtı ile, festivalimize adını veren Yağcıbedir anıtını da büyükşehir belediyemiz işbirliği ile ilçemize kazandırdık. Katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bu festival başka festival dedik, katılımcılarımızdan da tam not aldık. Özellikle tüm basın mensuplarına da tanıtımımıza yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. 3 Eylül Kurtuluş günü etkinliklerine ve gecesinde gerçekleştireceğimiz İlyas Yalçıntaş konserine herkesi davet ediyorum.“ sözlerine yer verdi.
Protokolsüz Festivale Protokol Yağmuru
Herkesin festivali olarak nitelendirilen 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerinde birçok etkinlikte alışılmışın dışında protokol oluşturulmadı. Protokol üyeleri de etkinlikleri vatandaşlarla bir arada seyretti. Protokolün oluşturulmaması vatandaşlardan tam not aldı.
Festival boyunca Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Belgin Gökçe Uygur, Adil Çelik, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Karesi Belediye başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediyue başkan vekili M.Birol Şahin, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Savaştepe Belediye başkanı Turhan Şimşek, Susurluk Belediye başkanı Nurettin Güney, Kepsut Belediye başkanı İsmail Cankul, AK Parti Balıkesir İl başkanı Ahmet Sağlam, MHP Balıkesir İl Başkanı Orhan Dereli, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ve çok sayıda protokol üyesi ilçeyi ziyaret etti.

ÜÇ İLÇE BİR OLDU, KUVA-Yİ MİLLİYE KAHRAMANLARI UNUTULMADI
Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Yunan Kuvvetlerine karşı mücadele etmiş ve bu uğurda şehit düşen Milli Mücadele Kahramanları mezarı başında anıldı.
21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat günleri ve Sındırgı’nın kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında Kuva-yi Milliye kahramanları da unutulmadı. Üç ilçenin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve geleneksel hale getirdiği anma töreni bu yıl da geniş bir katılım ile gerçekleşti.
Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Yunan Kuvvetlerine karşı mücadele etmiş ve bu uğurda şehit düşen Milli Mücadele Kahramanları mezarı başında anıldı.
3 Eylül Sındırgı’nın kurtuluş günü kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz