Bugün yani 18 Eylül 2019 tarihli yerel gazeteleri okurken “Körfezde Olay” gazetesinde ‘Balıkesir kendine unvan arıyor’ başlıklı bir haber gördüm ve okudum. Merakla haberin içerine baktığımda boş işlerle iştigal edenlerin, halka hizmet adına hiçbir şey üretemeyenlerin, siyasi gelecek için bir arayış içinde olduklarını gördüm.
Balıkesir’de 19-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olacak “Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir” konulu uluslararası sempozyumun tanıtım toplantısı sırasında, Balıkesir’e İstiklal madalyası verilmesi ana gündem maddesi olarak belirlenirken Türk ocakları tarafından şehre ‘Yiğit’ ön isminin verilmesi önerisi gelmesi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı! Yücel Yılmaz ise “Yavuz” ön isminin verilmesi isteğini belirtmiş.
Üzerinde durmak istediğim konu, Balıkesir’in milli mücadeledeki yeri değildir. Balıkesir Milli mücadelede çok büyük ve önemli hizmetlerde bulunmuş bir şehrimizdir. Bende bu mücadelede ön saflarda “Kuvayi milliye müfrezesinde” görev almış bir kişinin torunuyum. Dedemle gurur duyuyorum. İlgilendiğim konu Kendisini Balıkesir Büyükşehir belediye başkanı olarak tanıtan Yücel Yılmaz’ın “Yavuz” ön isminin Balıkesir’e verilmesi önerisidir.
Bizler Balıkesirli olarak Büyükşehir belediye başkanından Yaşanabilir bir Balıkesir istiyoruz. Belediye hizmetlerinden en iyi ve tüm ilçelerin eşit şekilde faydalandığı bir Balıkesir istiyoruz. Katılımcı ve çevre dostu bir belediyecilik istiyoruz. Çevre ile barışık, çevrenin dokusuna uygun çalışmalar yapmasını, temiz bir Balıkesir ve ilçelerini istiyoruz.
Bölgenin ve çevrenin dokusunu ve karakterini bozmadan yaşam standardı yükseltilmiş bir Balıkesir istiyoruz. Katılımcı ve çevre dostu bir belediyecilik ilkelerini hayata geçirmesini istiyoruz. Balıkesir de her inanç ve etnik kökene mensup yurttaşların birlikte yaşama kültürünü geliştirecek projeler ve adımlar atmasını istiyoruz.
Kardeşçe, barış ve huzur içinde bir şehirde yaşam isteğimize Balıkesir belediye başkanınca katkı sunulmasını beklerken tıpkı sahibinin sesi radyosu gibi sesler çıkartılmasını esefle ve üzüntü ile karşılıyoruz.
Edremit kitap fuarında Gelin kardeş olalım, hep beraber şehrimizi ayağa kaldıralım. Hizmetin siyaseti olmaz. Siyaset yapmak hizmeti geciktirmekten başka bir işe yaramaz. Burada hepimiz aynı havayı soluyor, aynı otobüse biniyor, aynı durakta duruyor, aynı yoldan geçiyoruz. Belediye başkanının günü yönetme görevinin yanı sıra şehri geleceğe hazırlama görevi vardır. Bizim yaptığımız hatalardan dolayı torunlarımız bedel ödememeli. Diye konuşan Yücel Yılmaz’ın Baba katili olduğu iddia edilen ve en az 70 bin Alevi’yi katlettiği çeşitli kaynaklarca belirtilen bir kişinin adının Balıkesir’e ön isim olarak belirlenmesini istemek çok manidar ve tehlikelidir. Sen belediye başkanı olarak yukardaki konuşmanda belirttiğin konuları hayata geçirmeye çalış. Halkı kin ve nefrete davet etme.
Bir belediye başkanının halka kin ve nefret tohumları ekme çabası aklımıza kime hizmet ettiği konusunu getirdi. Biz bu filmi daha öncede gördük. İstanbul boğazında 3.ncü köprü ismi üzerinde çıkartılan tartışmaları dün gibi hatırlıyoruz. Gelip seninle ve hizmet ettiğin kişilerle bırak kardeş olmayı birlikte aynı yerde hava solumak bile bizlere işkencedir.
Balıkesir ilimiz Türkiye’de nüfusa oranla en çok Alevi inançlı insanın yaşadığı bir yerdir. Yapmak istediğin konu bütün Alevilere hakarettir. Balıkesir’de yaşayan yurttaşları kutuplaştırmak ve kamplaştırıp bir birine düşman gibi davranmalarına çanak tutacak bu davranışının nedenlerini biliyoruz. Çünkü Alevi kesim sana hiç oy vermiyor değil mi? Alevi düşmanlığı sana siyaseten pirim değil yok oluşunu getirecektir. Lafa geldi mi kardeşiz, hep birlikte şehrimizi daha ileri taşıyacağız vs. söylemleri, İcraata geldi mi kin ve nefret. Balıkesirliler seni halka hizmet götüresin diye seçti, içindeki kini dışına vurasın diye değil.
İbrahim Kızıler

1 Yorum

  1. Bir adı, nitelik, nicelik, yer, sıra vb. bakımından niteleyen, belirten kelime, ön adlara sıfat denir. “Balıkesir” bir isim, aranan ise ön ad. Yavuz, Balıkesir’in köylerinde -uzun yıllardır bölge topraklarında yaşayan, yoğun nüfusa sahip olan yörüklerde, özellikle karakeçili yörüklerinde- güçlü, çetin anlamında kullanılmaktadır.
    Yavuz denince akla bir Padişah ismi gelmesi travmatik bir tepki sonucudur. Psikolojide koşullu şartlanma diye bilinmektedir. Aslen bu durum, Kin ve nefretin açık göstergesidir.
    Saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz