Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Höşmerim Tatlısı Coğrafi İşaret Belgesi Lansmanı ve Belge Takdim Törenine Katıldı.
Türk Patent Enstitüsü Balıkesir Lokantacılar ve Benzerleri Odası’nın başvurusunu kabul ederek Höşmerim Tatlısını Balıkesir için tescilleyerek coğrafi işaret belgesini verdi.
Düzenlenen coğrafi işaret lansmanı ve belge takdim törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur ve Ahmet Akın, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, esnaf odalarının başkan ve temsilcileriyle sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Törende Balıkesir’deki höşmerim üreticilerine hazırlanan coğrafi işaret belgesi takdim edildi.
HÖŞMERİM TATLISI COĞRAFİ İŞARETLİ
Törenin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Lokantacılar ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Hasan Yıldız, “2011 yılı sonlarında dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Argun Atıcı’nın önerisiyle Balıkesir Lokantacılar Odası harekete geçerek, bir danışman nezaretinde höşmerim tatlımızı tescillemek için kolları sıvadık. Bununla ilgili müracaat için gerekli dosyamızı oluşturup Türk Patent Enstitüsü’ne resmi müracaatımızı yaparak dosyanın takipçisi olduk. Dört yıl gibi mücadele neticesinde kentimize ilk gıdada coğrafi işaret tescil ürünü belgemizi kazandırmanın haklı gururunu, bugün kamuoyu huzurunda sizlerle birlikte yaşıyoruz, artık höşmerim tatlısı coğrafi işaretli. 19-20-21 Eylül tarihlerinde Ankara ATO’da Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarına, 27-28-29 Eylül’de İzmir’deki 1. Uluslararası Pasta ve Tatlıcılık Festivalinde Balıkesir Höşmerim Tatlısı ve Balıkesir Kaymaklısını dünyaya tanıtacağız. Bu anlamda çalışma yapan firmalarımıza başarılar diler, coğrafi işaretimizin firmalarımıza, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.” diye konuştu.”
ŞEHRE AİT BÜTÜN DEĞERLERİ ZİRVEYE TAŞIYACAĞIZ
Törende yaptığı konuşmada markalaşmanın önemine değinen Vali Yazıcı ise, “İlimizin değeri olan ve gerçekten ağız tadını değiştiren, insana keyif ve mutluluk veren o güzel tatlımızın tescillenmiş olması hep birlikte göğsümüzü kabarttı. Buna vesile olan, bunu düşünen, buna hayat bulduran, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’yi Doyuran İl Balıkesir’in bu manada kat etmesi gereken yollar var. Bunu hep birlikte başaracağız inşallah. Bu şehri tarım ve hayvancılıkta ve ürünlerinde gerçekten kalite anlamında, üretim anlamında, hangi açıdan bakarsanız bakın her daim ilk 3’te, 5’te yeri var. Biz bu değeri, üretim miktarlarında yakaladığımız sıralamayı ne yazık ki tanınırlıkta yakalayamadık. Çeşitli gerekçeleri olabilir, ama bundan sonraki çalışmalarımızda hep birlikte, el ele vererek bütün değerlerimizi, kıymetli varlıklarımızı, şehri temsil edebilecek nitelikteki tüm ürünlerimizi el birliğiyle, gönül birliğiyle, kenetlenerek, önce Türkiye’ye, sonra da dünyaya tanıtmaya hep birlikte gayret edeceğiz. Ben de bu noktada devletin tüm kurumlarıyla; sivil toplum kuruluşlarımızın, esnaf odalarımızın yanındayız, adeta emrindeyiz. Bu şehrin güzelliklerini başta Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul ve diğer şehirlerine de tanıtmamız lazım. 52 tane peyniri olup da; Konya’da, Mardin’de, Antalya’da, Sivas’ta, peynir çeşidi sorduğunuz insanların Balıkesir’den bir peynir söylememesi, bu bizim eksiğimiz. Bunu hep birlikte gidereceğiz. El ele, kenetlenerek şehre ait bütün değerleri teker teker zirveye hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here