19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Edremit ilçemizde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Gaziler Günü kutlama programı ilk olarak Edremit Cumhuriyet Meydanında yapıldı.
Törene Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı vekili Topçu Albay RizvanÇiper, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Edremit Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, şehit yakınları ve gaziler, daire müdürleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.
Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı adına Atatürk Anıtına çelenkler sunulmasının akabinde bir dakikalık saygı duruşu ile birlikte İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kıbrıs Gazisi Ali Çakır yaptı. Daha sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Halk oyunları gösterisi yapıldı.
19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları Güre Afrodit Otel’de gazi ve şehit yakınları onuruna verilen yemek ile devam etti.
Gaziler onuruna verilen yemekte konuşan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “Kıymetli misafirler 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle düzenlemiş olduğumuz yemeğimize hoş geldiniz. Bugün vatan için, millet için kutsal saydığımız değerlerimiz için gazilik şerefine nail olan kahramanlarımızı anma günü. Bugün “Haydi oğlum git! Ya gazi ol. Ya şehit” diyerek oğlunun alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan siz değerli ailelerimizin gurur günü… Bizler vatanın bölünmez bütünlüğünü, Türk Milletinin bağımsızlığını her şeyin üstünde tutarak canlarını feda eden ölümsüz kahramanlarımızın hatıralarını, gururla anılan kahramanlıklarını, bize bırakmış oldukları tüm emanetlerini büyük bir onurla ve gururla sonsuza kadar koruyacağımız ve yaşatacağımıza söz veriyoruz.
Sevgili Misafirler; Kahramana Türk Milletinin evlatları dün olduğu gibi bugün de ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum diyerek canı pahasına istiklal ve istikbaline sahip çıkmaktadır. Türk Milleti büyük bir millettir. Türk Devleti büyük bir devlettir. Birlik ve beraberliğimize karşı zaman zaman içten ve dıştan saldırılar olmaktadır. Fakat Türk milleti birlik ve beraberliğinden ödün vermeyerek bu saldırıları bertaraf etmiştir. Terörden umut besleyenler birlik ve beraberliğimiz karşısında her zaman kaybetmeye mahkûmdurlar. Bu birlik ve beraberliğimiz Çanakkale Savaşında, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da ve terörle mücadelede ortaya konmuştur. Tabi bu mücadelelerde şehit ve gazilerimiz var. Vatan için, millet için, kutsal saydığımız değerlerimiz için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Bugün ülkemizde ay yıldızlı bayrağımız altında huzur ve güvenle yaşıyor, geleceğe güvenle bakıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.
Türk Milleti tarihi boyunca şehitlerine, şehit ailelerine ve gazilerine büyük önem vermiş onlarla ilgilenmeyi ve onların yanında olmayı en önemli sorumluluğu bilmiştir. Bu kapsamda Edremit ilçemizde 47 şehit ailemiz, 195 gazimiz bulunmaktadır. Bizler devlet ve millet olarak her zaman şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanındayız. Onlara minnet borçluyuz. Kaymakamlığımız, garnizonumuz, belediyemiz, kurum ve kuruluşlarımız her zaman şehit ailelerimizin ihtiyaç ve sorunlarıyla ilgilenmektedir. Çünkü onlar bizlere şehitlerimizin birer emanetidir. Onların yanında olmak bizim için en onurlu ve kutsal görevdir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
Gazi ve şehit yakınları onuruna verilen yemek okunan duanın ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz