MİLYONLARCA ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİREN TEKLİF TBMM’YE SUNULDU
Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’den Milyonlarca Öğrenci İçin Teklif:
ULAŞIM PARASIZ OLSUN

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milyonlarca öğrenciyi sevindirecek kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundu. Teklife göre, öğrenciler ülke genelinde yalnızca öğrenci kimlik kartını göstererek toplu taşımadan ücretsiz yararlanabilecek.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, TBMM’ye sunduğu kanun teklifi ile yurtiçinde illere göre değişkenlik gösteren öğrenci ulaşım ücretlerindeki adaletsizliği gidermek için adım attı. Teklife göre öğrenciler, yalnızca öğrenci kimlik kartını göstererek yurtiçinde hangi ilde olduğuna bakılmaksızın toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri İleİlgili kanunda değişiklik yapılmasını öngören Aytekin özellikle 31 Mart seçimlerinden sonra, Cumhuriyet Halk Partisinin başarılı olduğu illerde öğrenci ulaşım ücretlerinde yapılan indirimlerin bu iller dışındaki yerlerde yaşayan öğrenci ve aileleri tarafından gıptayla bakılan bir uygulama olduğunun altını çizdi, ekonomik olarak tüm göstergelerin kötü gittiği yerde bütün Meclisi bu konuda ortak tavır almaya ve verdiği kanun teklifine destek vermeye davet eden CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin şunları ifade etti:

“Toplu taşımada öğrenci kardeşlerimizin şikayetleri her türlü platformda bizlere yansıtılmaktadır. Bu sorunu tarihin raflarına kaldırmak istiyoruz. İstanbul’da başka, Bursa’da başka, Balıkesir’de başka öğrenci tarifesi uygulanması, Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırılık barındırmaktadır. Bu teklifin yasalaşması ile, ilkokuldan lisansüstü öğrenim dahil olmak üzere tüm öğrencilerimiz okullarının kendilerine verdiği öğrenci kimlik kartı ile tüm Türkiye’de hiçbir ücret ödemeden toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak. Bunu yapmak mümkün. Yeter ki bu konuda irade kararlı olsun.Ülkemizde yaşanan ciddi bir ekonomik bunalım var. Bu bunalımın acı reçetesi vatandaşlarımıza çıkmaktadır. Çocuklarını okutmak için çabalayan ailelere destek olmak, sosyal devlet ilkesinin de bir gereğidir. Diliyor ve umut ediyorum ki bu kanun teklifi bir an evvel TBMM gündemine gelir ve bütün partilerin ortak tavrıyla yasalaşır. Bu sayede öğrenci kardeşlerimize önemli bir katkı sağlamış oluruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz