Günümüz dünyasında mobil cihazların kullanımı oldukça yaygın bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Yaş farkı gözetmeksizin cep telefonu, tablet, notebook gibi cihazların fazla kullanımı, bu alana olan ilginin de artmasına neden olmaktadır. İlk dönemlerde web tarayıcıların daha sık kullanılmasından kaynaklanan bilgisayar üzerinde ki erişim desteği giderek mobile kaymaya başlamıştır.

İnsanlar zamanlarının büyük çoğunluğunu Yazılım Firmaları tarafından üretilen mobil cihaz üzerinden oyun oynayarak, video izleyerek, sohbet ederek, alışveriş yaparak geçirmektedir. Bu alanda oluşan aşırı yoğunluk sonucunda birçok mobil uygulama da yayınlanmaya başlamıştır. Özellikle büyük şirketlerin mobil uygulamalar hazırlatarak bu alanda hizmet vermeye başlamasının ardından rakipleri de aynı şekilde mobil uygulamalarını yayınladılar. Bu aşama özellikle Yazılım Firmaları tarafından gerçekleştirilen Mobil Uygulama Geliştirme noktasında oldukça başarılı sonuçlar alınmaya ve teknolojinin el verdiği ölçüde muazzam gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştur.

Şirketlerin bu noktada aşırı taleplerine Yazılım Şirketleri tarafından verilen destekler sayesinde çözüm bulunmuştur. Mobil kodlamanın yapılması sırasında yazılımı hazırlayan firmanın oldukça deneyimli olması ve daha önce ki çalışmalarında başarılı bir yüzde elde etmiş olması gerekmektedir. 

Mobil Kodlama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama yapabilmek için ilk olarak kodlama bilmek gerekmektedir. Kodlama bilmeyenler için Yazılım Şirketleri mobil uygulamalar yapabildikleri özel tasarımlar bulunuyor olsa da burada sadece belirli kalıplarda içerik üretilebildiği için istenilen tarzda bir uygulama elde edilemeyecektir. Bundan dolayı kodlama sistemini oldukça iyi bilmeniz gerekmektedir. Kodlama aslında yabancı dil olarak düşünülebilir. Burada ki sistem bu dili bilmeden mobil cihazlara herhangi bir şey yaptıramayacak olmanızdır.

Burada kullanılan dil sayesinde mobil cihaza, ondan ne istediğinizi tam olarak söyleyebileceksiniz. Burada ki iletişim oldukça önemlidir. İngilizce bilmeyen birisine İngilizce konuşarak komutlar vermenin anlamsız olacağı gibi tam anlamıyla kodlama yazmayı bilmeyen birisinin kod yazması da buna benzemektedir. Yazılımcının kullandığı kod ile bilgisayarın anlayacağı kod diziliminin aynı olması gerekmektedir. Burada yapılacak en ufak hata büyük sorunlara neden olabilecektir.

Mobil Kodlama Dilleri

  • C dilinde mobil programlama
  • C++ dilinde mobil programlama
  • Objective-C dilinde mobil programlama
  • Java dilinde mobil programlama
  • HTML5 dilinde mobil programlama

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz