Tayip Erdoğan öyle cümleler sarf ediyor ki kendisi cumhurbaşkanı sıfatı taşımasına rağmen bir insan acaba bu kadar mı tarih bilgisinden, coğrafya bilgisinden eksik olur diye düşünmeden edemiyoruz.

Libya meselesinde oraya askerimizi göndermek için aklına ilk yine Mustafa Kemal Atatürk geliyor ve diyor ki “Libya meselesi bizi neden ilgilendirmesin? İlgilendirmeseydi Mustafa Kemal orada ne yapıyordu?”

Libya meselesi ki o zaman ki adıyla Trablusgarp, Osmanlı devletinin bir parçasıydı. Mustafa Kemal Atatürk oraya saldıran İtalyanlara karşılık vermek, halkı örgütlemek ve vatan toprağını korumak için gitti. Kendisiyle beraber İttihat Terakki’nin başındaki Enver de orada bulunuyordu. Nitekim Balkan Savaşının patlak vermesi sonucu oradan ayrılmak zorunda kalıp geri döndüler. İtalya ile yapılan Uşi anlaşması sonucu hem Trablusgarp hem Ege adaları elimizden çıkmış oldu.

Tayip Erdoğan’ın bir diğer garip açıklaması da Kanal İstanbul hakkında; Kanal İstanbul’un yapılma gerekçesini mantıklı bir teze oturtamayınca “Suveyş Kanalı, Panama Kanalı neden varsa Kanal İstanbul da o yüzden olacak” dedi.

Kanal İstanbul’un yapılması konusunda yaptıkları her gerekçe ne kadar absürt ise Tayip Erdoğan’ın bu söylediği de tamamen absürttür. İnsan bunu söylemeden önce dünya haritasını önüne alır, Suveyş  ve Panama kanallarının yapılması ile binlerce kilometrelik yolun nasıl kısaldığını ve bunun için ne kadar gerekli olduğunu görür. Oysa yapmayı planladıkları kanalın yanında zaten İstanbul Boğazı bulunmaktadır. Buradan geçiş yapmak hem uluslar arası anlaşmalarla hem de Montrö Antlaşması ile bir karara bağlanmıştır. Boğazdan serbest geçmek varken elin oğlu neden para versin de kanaldan geçsin? Kanal açıldıktan sonra ne yapmayı düşünüyor acaba Tayip Erdoğan çok merak ediyorum. Ne diyecek acaba? Siz boğazlardan geçemezsiniz bizim yaptığımız kanaldan teknenizi geçirmek zorundasınız mı diyecek? Bunu diyemeyeceğine göre geriye bir tek İstanbul seçimlerinde kaybettikleri belediye sonucunda elden oldukları rant kapılarını tekrar bu kanal sayesinde geri almayı düşünüyorlar demektir.

O kadar köşeye sıkıştıkları belli oluyor ki biraz tarih ve coğrafya bilgisi olan ilkokul çocuğunun bile bildiği bilgileri çarpıtarak halka bilinçli olarak yanlış bilgi vermekten kaçınmıyorlar. Nasıl olsa kendilerine inanan hatta damadın kendi ifadesine göre uzaya otoban yapacağız deyip de bize inanacak milyonlar olduğu için kendi kalabalıklarına oynuyorlar.

Rant gözlerini öyle bir boyamış ki kanal İstanbul civarındaki arazileri şimdiden yiyip içtikleri ayrı gitmeyen Katarlı dostlarına satmışlar bile. Tıpkı eski meclis başkanları Bülent Arınç’ın Melih Gökçek hakkında söylediği “Ankara’yı parsel parsel FETÖ’cülere sattı” sözünde olduğu gibi. İstanbul gibi Ankara’da da kaybettikleri rant kapılarını kazanmak için önlerinde kale gibi sağlam duran Mansur Yavaş’ın ayağını kaydırmaya çalışıyorlar. Seçimler esnasında saygın bir iş adamı dedikleri çocuk pornocusu bir tetikçiyle kurdukları komplo tutmayınca şimdi de rüşvet iddialarıyla yine komplo peşinden koşuyorlar. Son kurdukları komplo da ayaklarına dolanacağı daha ilk günden belli olunca AKP sözcüsü ekranlara çıkıp bizim bu işle alakamız yok deyip paçayı kurtarmaya çalışıyorlar. Oysa kendi belediye başkanları hakkında parsel parsel sattı iddiasından sonra harekete geçmeyen savcılar ve bakanlık müfettişlerinin soluğunu Ankara Belediyesi’nde aldırabiliyorlar.

Uzun yıllar AKP yönetiminde olup da son seçimlerde CHP yönetime geçen belediyelerde şimdiye kadar israflar, şişirilmiş ihaleler bir bir ortaya çıkmaya başladı. İstanbul belediye başkanı 6 ay gibi kısa bir sürede 3 milyar tl civarında israfı önlediklerini duyurdu ki bu çok büyük bir rakam. İhalelerin asıl büyüklerinin bakanlıklar eliyle yapıldığını düşünürseniz orada yaşanan israfların boyutunu düşünemiyorum. Zannedersem şimdiye kadar gördüklerimiz buzdağının sadece uç kısmı. Asıl büyük olanları en kısa zamanda görelim ki milletin parası haksız yerlere akıp gitmesin.

Tamerkayikci@yahoo.com

Paylaş
Önceki İçerikKANAL FELAKET
Sonraki İçerik   TAM GAZ ŞERİATA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz