Bugünkü iktidarın en büyük hedeflerinden biri dindar nesiller yetiştirmek. Bunun için bütün milli eğitim sistemini imam hatipler üzerine oturtup, yetişen yeni nesilleri pozitif bilimlerden tamamen uzaklaştırıp kendi tabirleriyle kindar nesiller peşinde koşuyorlar.

Anayasamız cumhuriyeti tanımlarken laik, hukuk ve sosyal bir devlet olduğunu belirtir. Bu maddelerin bırakın değiştirilmesini, değiştirilmesinin teklif edilmesini dahi yasaklar.

Oysa gün geçmiyor ki laik cumhuriyetin altını oyacak adımlar iktidar tarafından atılmasın. Daha birkaç gün önce piyasada faizsiz işlem yapan kurumların denetlenmesinde şerhi hükümlerin de dikkate alınması için yönetmelik çıkarıldı. Tam ta Tayip Erdoğan’ın “bundan böyle islamı günümüzün yaşam tarzına göre uydurmayı bırakıp, yaşantımızı islamın gerektirdiği şekilde şekillendireceğiz” açıklamasından sonra böyle bir adım atıldı.

Milli eğitim sistemini ne kadar dinselleştirilse de genç kuşakların islamdan kopup kendini başka inançlarda arayanların sayısında rekorlar kırılıyor. Çünkü dini, ticaretin ve siyasetin aracı haline getirdiklerini gören yeni nesil islamdan uzaklaşıp ateizme, deizme ya da başka inanç sistemlerine yöneliyor.

Gençlerin başka inanç sistemlerine kaymalarını önlemek için YÖK bir çalıştay düzenlemiş. Bu çalıştaya da İçişleri Bakanlığı adına Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi başkanı Ömer Ulu diye bir zat katılmış ve sunum yapmış. Sunumunda “kötü alışkanlılardan uzak, sağlıklı bir hayatın inşa edilmesinde din adamlarının çok önemli bir rolü vardır. Manevi açıdan boşluğa düşen gençleri bekleyen en önemli tehlikeler olarak “ ateizm, deizm, pagancılık, tengricilik, uyuşturucu vb. kötü alışkanlılardır” demiş.

Laik bir sistemde tüm inançlara aynı mesafede uzak durması gereken devlet, hiçbir inancın tarafı olamaz. Bu doğrultuda da baskı yapan kişi ve kurumları tespit edip gerekli yaptırımları uygulamakla yükümlü bir bakanlığın yetkilisi kalkıp laikliği ayaklar altına alıyor ve sayısı milyonları aşan ateist ya da deist vatandaşlarımıza hakaret edercesine onların inançlarını bir tehlike olarak gösteriyor.

Oysa bugün Fransa, İsveç, Norveç gibi kalkınmış ülke vatandaşlarının yarısından fazlası ateist ve bu ülkelerde ne rüşvet, ne çalıp çırpma, ne kadın ve çocuk cinayetleri, ne tarikat yurtlarında çocuklara tecavüz gibi sapkın olaylar görünmüyor. Dindar nesil yetiştireceğiz dedikleri ülkemizde ise az önce sıraladığımız sapkınlıklar kol geziyor.

Sosyal medyada bir polis okulunda kadın polis adaylarına ettirilen bir yemin dolaşıyor. Dileyen twitter hesabımdan bu videoyu izleyebilir. Videoda gördüğümüz gibi adaylara sanki bir şeriat devletinde yaşıyormuşuz gibi Allaha, Kuran’a, peygambere karşı yemin edip bir de intikam şeklinde ifadeler kullanılıyor.

Polis Akademisi yetkilileri bu görüntüleri doğruladı ve idari yönden gerekli yaptırımların alındığını belirttiler. Bu yeterli mi?

Bir hukuk devletinde hukuku korumakla yükümlü polis neyin intikamını alacak? Bir devlet memuru hukuku, kanunu mu uygular yoksa intikam mı alır? İntikamdan bahsettiği şey nedir?

Yasadışı şekilde şeriat hükümlerine dayanılarak ettirilen bu yeminin sorumluları hakkında ne gibi bir yasal işlem yapıldı? Bu yemini ettirenler hala görev başında mı?

Bu olay sadece bir polis okulunda mı gerçekleşti yoksa diğer polis okullarında da aynı uygulama yapıldı mı?

Bütün devlet memurlarının göreve başlarken edeceği yemin açıkça belirtilmiştir ve bu yemin edildikten sonra memurluk hayatı resmen başlar. Bu videoda görüldüğü gibi bu yemini eden polis memurları acaba hangi yemine sadık kalacaklar? Şeriat hükümlerine göre yemin eden bu polis memurları hakkında ne gibi bir işlem yapıldı? Malum ülkeyi şeriat devletine çevirmeye kalkan FETÖ’cü binlerce memur işten uzaklaştırılmışken bunlar hakkında aynı işlem yapılması düşünülüyor mu?

Hem YÖK’ün çalıştayında sunum yapan içişleri bakanlığı yetkilisi hem de polis akademisindeki yemin töreninde olduğu gibi direk bakanlığın sorumluluğunda olan bu yasadışı eylemden dolayı siyasi sorumluluğu üzerine alan bakan görevinden istifa etmeyi düşünür mü yoksa ne istifası arkadaş zaten Reis bunları yapmam için beni burada tutuyor deyip yürü ya kulum deyip tam gaz şeriat devletine doğru koşar mı?

Herkese yeni yılda sağlık, mutluluklar dilerim.

tamerkayikci@yahoo.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz