ÇİFTÇİ ÜRETİMİYOR, ÜRETSE KAZANAMIYOR

0
204

 

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, vatandaşın ekonomik kriz pençesinde yaşam savaşı verdiğini iktidarın ise bu savaşın başka tarafında saf tuttuğunu söyledi. Ahmet Akın, “Biz millet için kol kola yürürken, nasıl bu sefaletten vatandaşı kurtarabiliriz diye iktidarı uyarırken, İktidar yandaşı için kolları sıvıyor, yandaşını krizden kurtarmaya çalışıyor” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, TBMM’nin çalışmalarına ara verdiği günleri Balıkesir’de yoğun bir çalışma maratonu ile sürdürüyor.  Ahmet Akın, hafta sonu Gönen ve Karesi ilçelerinde CHP’nin kongrelerine katılmasının yanı sıra sivil toplum örgütlerinin düzenlediği çeşitli etkinliklere katıldı. Esnaf, çiftçi ve vatandaşlarla da bir araya gelen Ahmet Akın, vatandaşların sorunlarını dinledi, çözüm önerilerini anlattı.

CHP ilçe kongrelerinde konuşan Ahmet Akın, CHP’nin “her neferi ile omuz omuza, kol kola millet için yürüdüğünü” dile getirerek, “kollarını yandaş için sıvayan iktidarı bir kez daha uyarıyorum: Millet için çalışın. Artık, yeter” dedi.

Balıkesir’in Gönen, Bandırma, Karesi ve Altıeylül ilçelerinde Balıkesir’in ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan ilçelerinde vatandaşlarla buluşan Ahmet Akın, çiftçi, esnaf ve aile bütçesine çalışarak destek veren yöre kadınlarının sorunlarını dinledi. Ülke kalkınmasının kırsaldan başladığını, çiftçiye rakip değil destek olunarak ekonomik krizden çıkılabileceğini vurgulayan Ahmet Akın, şöyle konuştu:

“Çarşı pazar geziyorum. Bir Allah’ın kulu ‘işim iyi’ diyemiyor. ‘Şükür’ diyor. Esnafa soruyorum ‘bir gün siftahsız kapatıyordum, şimdi 3 oluyor 4 oluyor’ diyor. Kadınlarımızın evde tenceresi kaynamıyor. Çiftçi mi kazanıyor? Hayır! Üretici de bitmiş durumda. Ülke kalkınması kırsaldan başlar. Çiftçiye rakip değil destek olan bir iktidar gerek bu ülkeye. Ancak o zaman ekonomik krizden kurtulunur. O zaman çitçi kazanır, esnaf kazanır, millet kazanır.”

CHP’li Akın, memurların ocak ayında yüzde 4 toplu sözleşme zammı ve yüzde 1,33 enflasyon farkıyla yüzde 5,33 zam alacaklarını da dikkat çekerek, “İktidarın derinleştirdiği ekonomik kriz ortadayken, memurlar ve memur emeklileri yine ay sonunu zor getirecek. Çünkü,en düşük memur maaşı 3 bin 605 lira ve en düşük memur emekli maaşı ise 2 bin 569 lira oldu.Açlık sınırı 2 bin162 lira, yoksulluk sınır 7 bin 44 lira. İğneden ipliğe her gün gelen zamlar karşısında maaşlar günden güne erirken, bu maaşlarla ay sonu gelir mi? Gelmez” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here