BAKANLIKTAN TRAFİĞE “DAHİYANE” ÇÖZÜM: 70 KM SABİT HIZLA GİDERSENİZ SORUN KALMAZ

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, yaz aylarında rekor seviyeye ulaşan Körfez trafiğinin sorunlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına iletti. Verdiği soru önergesi Bakanlık tarafından verilen cevabı paylaşan Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin “Bakanlık, Çanakkale yolunda 70 km hızla giderseniz trafiğe yakalanmazsınız diyerek mühendislik harikası bir cevapla konuyu geçiştiriyor. Ancak bu bölgenin bat çık’lara ihtiyacı var. Bu trafiğin rahatlamaya ihtiyacı var” dedi.

Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

Bilindiği üzere Balıkesir’imizin Körfez bölgesi yazın milyonları bulan nüfusu ağırlıyor. Akçay başta olmak üzere birçok yerleşim yeri girişinde belli dönemlerde jandarmamız nöbet tutarak, tatil beldemizde yer olmadığını gelen misafirlere söylüyor. Bununla birlikte, Ayvalık’tan Altınoluk’a kadar baktığımızda nüfus 1 milyonu aşıyor. Haliyle körfez trafiğinde de ciddi sıkışmalar oluyor. Özellikle Çanakkale asfaltında hareket imkansız hale geliyor. Konuya ilişkin daha evvel de açıklamalar yapmıştık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı en sonunda cevap verebildi. Ve cevabında ‘mühendislik harikası’ çözüm önerisini gördük. Bakanlık Körfezde yaşayan insanlara trafik sorunu çözümü için “arabanızı 70 km’ye sabitleyin, böylece trafik akar” diyerek adeta dalga geçiyor. Bu cevap plansızlığın yarattığı çaresizliğin en somut göstergesidir.

Kavşak Nerede?

Verdiğimiz önergede ayrıca bölgede bat çık yapılması gerekliliğini, Bakanlığın buna dair bir çalışmasının olup olmadığını soruyoruz. Bakanlık ise “Akçay’da büyükşehir kavşak çalışması yapıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü projeleri onayladı” diyerek top çeviriyor. Bu proje nerede? Kavşak nerede? Esas ihtiyaç olan bat çık nerede?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı topu Büyükşehir Belediyesine atarak sorumluluktan kurtulmak istiyor. 18 yıldır sizi engelleyen neydi? Siz yapmak istediniz de size engel olan mı çıktı? Büyükşehirin döktüğü asfalt bile çöküyor. Hangi projeyi Büyükşehir’e yaptırabilirsiniz? Bu soruların hepsi cevapsız kalıyor.

Erdek Körfezi de Aynı Durumdan Muzdarip

Benzer sorun Güney Marmara’da Erdek ilçemizde de mevcut. Erdek köylerine giden yollar oldukça sorunlu ve bu bölgede de nüfus yaz aylarında ciddi şekilde artıyor. Haliyle ilçemizde trafik sorunu içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Bakanlık Erdek için verdiği cevapta da 4 km’lik çevre yolu olduğunu ve Narlı’ya dair bir yol projesi olduğunu söylüyor. Ama trafiğin nasıl düzeleceğine dair hiçbir şey söyleyemiyor. Çünkü ortada planlı bir çalışma yok!
Bir yandan insanları tatil için Balıkesir’e çağırıyoruz ancak ilgili Bakanlığının çözemediği altyapı ve trafik sorunu yüzünden hep birlikte mağdur oluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz