OY MOY YOK

0
167

Geçen haftaki yazımın bir paragrafında Y ve Z kuşaklarından bahsetmiş ve onların çok aceleci olduğunu, uzun düşünmekten, uzun yazılardan kaçtıklarını belirtmiştim. Geçen hafta içinde Tayip Erdoğan’ın canlı yayında geçlere seslenirken aceleci dediğimiz bu gençlerin aynı zamanda pratik düşündüklerini atlamış ve Erdoğan’a karşı “oy moy yok” diyerek çok net bir şekilde mesaj verdiklerini gördük.

CHP’li yetkilere buradan hemen seslenelim. Bu “oy moy yok” mesajının telif hakkını hemen alsın ve ilk seçimlerde de Erdoğan’a karşı kullansın. Biliniz ki bu mesaj yetmişli yıllarda Karaoğlan’ın “su kullananın, toprak işleyenin” Erbakan’ın “adil düzen” mesajları kadar açık ve ses getirici bir mesaj olacaktır.

Tabii ki sadece bu mesajın ardına sığınıp topluma açık mesajlar vermekten kaçınmadan, bir sol partiden, ülkeyi kuran bir partiden beklenen mesajlar ne ise onlar yerine getirilmelidir.

Tayip Erdoğan’ın konuşması bize bu toplumda gençlerin ne kadar önemli bir yerde olduğunu da anımsattı ve gelecek dönemde onların beklentilerini karşılamayan politik girişimlerin başarısız olacağını da şimdiden söyleyebiliriz. AKP’nin son seçimlerde ve yapılan son anketlerde hızlıca oy kaybetmesinin nedenlerinin başında başarısız politikalar olsa da bir diğer önemli etken de gençlere verebileceği bir şeyi olmamasıdır.

İletişim çağında olduğumuz bir devirde yasakçı bir zihniyetle başta gençler olmak üzere topluma vereceği bir şey kalmayan AKP iktidarının bu aşamadan sonra başarı göstermesi imkansızdır. Zira her seçimde yaklaşık 3 milyona yakın genç oy verme ehliyetine ulaşıyor ve bu milyonlarca genç yine anketlerin bize gösterdiğine göre yüzde 70-80 aralığında oyunu AKP’ye vermeyeceğini işaret ediyor.

Korana belası başlamadan önce de yıllarca uygulanan yanlış politikalar yüzünden zor bir döneme giren ülkemizde karantina günleri ile beraber çok daha zor bir döneme girdiğimiz kesin. Var olan milyonlarca işsize ilave olarak Korana nedeniyle işlemeyen çarklar yüzünden yine işten çıkarılan milyonlarca insan işsizler ordusuna eklendi. Gelecekten umutlarını kesen çoğu gencimiz geleceğini yurtdışımda arar hale geldi. Yetiştirdiğimiz pırıl pırıl taze beyinleri hazır şekilde başka ülkelere kaptırır olduk. Bu sorun dahi ülke geleceği açısından çok derin yaralar açacak bir konu.

Gençlerin umudunu çalan AKP iktidarı her geçen gün insanlarımızın önüne yeni yasaklarla, vergi artırmalarıyla çıkıyor. Sosyal medyada yaşadığımız kısıtlamalar, medyanın ve sosyal medyanın kontrol altına alınması, toplumun din afyonu ile avutulmaya çalışılması ve bu yüzden gençlerimizin dinden soğuması, Deizm’e, ateizme kayması rastlantı değil. Çağdaş okulların teşvik edilip yaygınlaştırılması gerekirken imam hatip zihniyetinin yaygınlaştırılması ve buradan yetişen gençlerin de dünya gerçeklerinden çok uzak bir zihniyete sahip olması bu toplumu bekleyen en büyük tehlikelerden bir tanesi.

Bu aşamadan sonra AKP’den zihniyet değişikliği beklemek biraz hayal olur. Bu zihniyeti ile gençleri kendinden uzaklaştırmış durumda. Tabii aynı kaderi kendine stepne görevi verilen MHP de yaşayacak. Bu yüzden, eğer zamanında yapılacaksa, genel seçimlere kadar yeteri kadar zaman var ve bu zaman diliminde CHP’nin “oy moy yok” sloganını kendine slogan yapıp bu yönde çağdaş politikalar geliştirip bunu da gençler arasında yaygınlaştırmalıdır. Büyük hatalar yapmadığı sürece gelecek seçimlerin galibi olduğunu da unutmamalı.
Her saat başı gündemin değiştiği ülkemizin bu sıcak atmosferinden biraz uzaklaşıp edebiyata yoğunlaşmak, biraz dinlenmek için sizden 2 ay gibi bir süre ayrılmak için izin istiyorum. Güz aylarının güzel günlerinde güzel konularda tekrar buluşmak dileğiyle!
tamerkayikci@yahoo.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here