SOFTA NEDEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E SALDIRIR?

0
42

Neredeyse her gün yaşamaya başladık. Önümüze akan haberlerde sürekli bir şekilde Mustafa Kemal Atatürk’e saldırıları, hakaretleri görüyoruz. Olayların sıklığına baktığımızda bunun tesadüf olamayacağını, Atatürk’e saldırmanın karşılıksız kaldığını gören gerici çevrelerin bundan cesaret alarak eylemlerini sıklaştırdığının farkındayız.

Yüreğimize dokunan son saldırı da neredeyse açıldığından bu yana bu saldırıların merkezi haline gelmiş olan Ayasofya’da yaşandı. Ayasofya’nın müze haline getirilmesini sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e lanet ve beddua okuyan kendini bilmez softa bu eylemini üstelik Tayip Erdoğan’ın karşısında yaptı. Kendisine yapılan en ufak bir eleştiriyi hakaret sayıp yargıya taşıyan Tayip Erdoğan başında bulunduğu makamın, devletin kurucusu, tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği Atatürk’e yapılan bu hakarete bırakın itiraz etmeyi, imam bozuntusunun söylemine bir de amin dedi. İmamın yaptığı bu kepazeliğe itiraz etmeyerek en az o imam kadar suç ortağı ve hatta devletin başı, yürütmenin başı sıfatıyla o imamın cezalandırılması için gerekli işlemlerin yaptırılmasını sağlamakla yükümlü olduğu halde bunu yapmayarak o imam bozuntusuna ve benzerlerine cesaret verdiği için daha büyük suç ortağı konumuna düşmüş oldu.
Bu gerici softa takımı neden Atatürk’e saldırmakta, günden güne artan oranda neden hakaretler yağdırmakta?
Bu sorunun cevabını Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye, topluma kattıklarını sorgulayarak verebiliriz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinde tam bağımsızlık, laiklik, halka dayanan bir iktidar olduğu kadar batının yüz yıllarca acı çekerek, ortaçağ karanlığını yenerek oluşturduğu aydınlanma felsefesi de yer alır. Aydınlanma felsefesinden esinlenerek bu topluma aklın, bilimin her şeyin üstünde olduğunun inancını aşılamaya çalışılmıştır. Atatürk bir sözünde “olur da benim fikirlerim bilim ile çelişirse bilimin söylediğini yapın” diyecek kadar alçak gönüllü ve aydınlanma felsefesine inanmış birisiydi.
Bilim, felsefe, sorgulamayı, tartışmayı, her şeye kuşku ile bakmayı emreder. Evrenin diyalektiği karşısında toplumlar sürekli değişir ve gelişir. Bu gelişme karşısında günün gerçeklerine uygun olarak toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak hukuk, ahlak ve diğerleri de değişim gösterir. Bu değişime ayak uyduran toplumlar önündeki engelleri bir bir yıkar ve çağdaş dünyada yerini alır.
Din sorgulamayı değil, koşulsuz biat etmeyi emreder. Dolayısıyla aydınlanma felsefesine inanmış ve onun gereklerini yapan sorgulayan bir toplum halkı sömürmek, din ticareti yapmak isteyen gerici softa takımı için her zaman tehlike oluşturur. Zaten sorgulayan bir toplum yarattıktan sonra böyle bir gerici takımın varlığı da sona erer.
Bu yüzdendir ki çok partili yaşama geçtiğimizden bu yana ve son 20 yılda iyice hızlanarak gerici takım sürekli olarak Mustafa Kemal Atatürk’e saldırmaktan çekinmez. Onun kurduğu çağdaş düşünceyi, felsefeyi yıkmak için son sürat yol alır.
Bu yüzdendir ki okuyarak, işi yaparak öğrenme metodunu kendine şiar edinen köy enstitülerini kapatmak için bütün gücünü kullanır ve onun yerine imam hatipleri ikame eder. Hızını almaz bütün toplumu imam hatip tedrisatından geçirmek için iyice azgınlaşır. Okul sayısından, hastane sayısından çok daha fazla cami inşa edilir. Hatta o camilerin bazıları arasında 50 metre mesafe bile yoktur. Bazılarını kuş uçmaz kervan geçmez yerde yapar, ne cemaati, ne uğrayanı vardır. Maksat millet kendisini dindar zannetsin. Okullarda yüz binlerce öğretmen açığı varken açıkta olan öğretmenleri okullara atamaz ama diyanetten diğer memur kadrolarına binlerce yatay geçiş yaptırır sonra da diyanetten boşalan o kadrolara tekrar imam hatipli alır yerleştirir.
70 yıldır elinde tuttuğu siyasi iktidar ile Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu çağdaş cumhuriyeti yıkmak için seferber olur ama o çağdaş düşünce aydınlığı temsil ettiği sürece içinde yaşadığı o karanlıklar içinde boğulmaya mahkumdur! Her ne kadar geçici başarılar kazandım dese bile!
tamerkayikci@yahoo.com

TEILEN
Önceki İçerikYILDIRMA BEZDİRME USANDIRMA
Sonraki İçerik6+4=10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here