İSTEDİKLERİMİZ İSTEMEDİKLERİMİZ

0
39

Sosyoekonomik bir hayatabırakırız ilk çığlığımızı. Yaşamımız büyük ölçüde içine doğduğumuz bu ortamayazgılıdır. Bu yazgısını yeniden yazmayı çok azımızbaşarır. Birazdandaha fazlamız ise yazgımızıbir parçadeğiştirebilir ki bu çoğunlukla ömrü boyu sürdürülmesi gereken bir çabayı gerektirir.
Yazgısına razı olmayanlarımızbunu yeniden yazmada başlıcaiki yol izler.

Birinci yolu seçenlerimiz hayatınıyapmak istemedikleri üzerine kurar.
Hayata müdahale,yapılmamak istenmeyenler üzerindendir. Bunu tercih edenlerin yaşamı,yapmak istemediklerinden arta kalanlardan oluşur. Bu kalanların da istedikleri şey olup olmadığından pek emin olmadan yaşamlarını sürdürür giderler.
İlk bakışta kolay yol olduğu düşünülebilir. İnsanın yapmakistemediklerini seçmesikendisine bağlıdır. Yine bunları yapmaması da kendisine…
Bu süreçte insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri olan kontrol neredeyse tamamen o kişinin elindedir. Kontrol, beraberindeinsanı büyük ölçüde rahatsız eden belirsizliği de azaltır.
Kontrolümüzdeki tarafını yaşadığımız hayat, ciddi bir sorumluluk gerektirmediği gibi, sürprizlerden azadeolması nedeniyle hayal kırıklığı tehlikelerinden de de uzaktır.
Kişi neredeyse tüm enerjisini, istemediği şeyleri seçmeye ve onları çevresine, topluma rağmen, yapmamaya harcar. Sürekli bir savunma halinde ve olumsuz duyguhakimiyetinde çabalar durur.Yaşadığı, ‘istemediği şey’ olmaktan kurtulanlardır. Bir nevi ‘olmayana ergidir’.
‘Kontrol’güzel, ‘belirsizliğin azalması’harika, ‘hayal kırıklığının olmaması’ muhteşem, ‘fazla sorumluluk gerektirmemesi’ daha olsun!
Savunma halinde olmanın getirdiği olumsuz duyguların yarattığı gerginlik, yaşananların doğrudan seçilenlerin olmaması, tanımlandıkçasığlaşan, doyumdan fakirleşen hayat…
Olacak o kadar!
İkinci yolda, hayatıyapmak istedikleriyle oluşturanlarımız vardır.
Yaşamın içinde aktiftir. Duruşu savunmadan çok arzusu yönünde müdahil olmadır. Yapmak istediklerine odaklanır.Duygu durumu genelde olumlu bantta yer alır. Hedeflerini gerçekleştirmek için kendini geliştirmesi gerektiğini bilir. Yaşamın değişimine kendini de değiştirerek uyum sağlamaya çalışır. Yapmak istediklerinden bir an olsun bile gözünü ayırmaz.
Amaçları için harcadığı enerjisinihedeflerine ulaştıkça tekrar kazanır ve hayatı dipdiri sürdürür; fiziksel ve zihinsel olarak…
Hayattan bir şey istediği için kontrolü onunla paylaşır. Bunları hayatının parçası yapmak için sorumluluk alır. Gelecek belirsizlik sisleri içindedir. Hayal kırıklığının hangi köşe başında beklediğini bilmez.
Yaşamı sürprizlere açıktır, üstlenilen sorumluluğun gerginliği, yaşanan hayal kırıklıkları,belirsizliğin beslediği hayatın derinliklerinde kaybolur gider; geriye yaşamak istediği bir hayat ve onun doyumukalır.
Bir yanda istenmeyenlerden arta kalan, artık bir yaşam.
Bir yanda istenenlerin gerçekleşip gerçekleşmemesinden bağımsız arzulanan bir yaşam.
Hayat bu kadar kalın çizgilerle tanımlanamayacak, birçok ayrıntılardan oluşan dinamik bir süreç olsa da, yine de seçtiklerimize yanıt verir, bizi büyük oranda seçtiklerimizle var eder.
Anlayacağınız yazgımız bizlerin ellerindedir.
Bir ölçüye kadar olsa da…
Nedim İnce
Bodrum / 07. 06. 2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here