HALK ARTIK SUSMUYOR

0
75

Genel seçimlerin zamanında yapılması durumunda Tayip Erdoğan’ın bir kez daha aday olup olamayacağı tartışılıyor.

Anayasa’da açık hüküm var. Meclisin kararıyla bir erken seçime gidilmezse tekrar aday olabilmesine imkan yok. Anayasa açıkça bir kişi üst üste iki kez cumhurbaşkanı olamaz diyor.

Zamanında yapılacak seçimlerde Tayip Erdoğan’ın adaylığının geçerli olup olmadığına karar verecek makam YSK. Yasada açıkça “mühürsüz oylar geçersizdir” yazmasına rağmen kendini kanun yapıcı yerine koyup mühürsüz oyları geçerli sayıp halk oylamasının sonucunu AKP iktidarı lehine değiştiren, İstanbul seçimlerinde aynı sandıktan çıkan pusuladan üçünü kabul edip sadece Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı büyükşehir seçimlerini iptal eden YSK’nin yine anayasayı zorlayacak bir yorumla Tayip Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adaylığını onaylayacağı sürpriz olmayacaktır.

YSK’nin adaylığı onaylaması durumunda muhalefet partilerinin buna itiraz etmesi üzerine Tayip Erdoğan’ın tekrar mağdur edebiyatına oynayacağını, “bakın görün benimle seçime girmekten korktukları için önümü kesmeye çalışıyorlar” şeklinde propaganda yapacağı ve halktan karşılık bulacağı kesin.
Tayip Erdoğan’dan mağdur edebiyatını ağzında sakız yapmaktan uzaklaştıracak seçenek itirazın mecliste grubu bulunan muhalefet partileri yerine daha küçük partiler ya da şahıslar, barolar gibi kurumlar tarafından yapılmasıdır. Bu şekilde millet ittifakını oluşturan başta CHP ve İyi parti olmak üzere bir taraftan bu hukuksuzluğa dolaylı olarak itiraz ederken diğer taraftan da Tayip Erdoğan ile seçimlerde kapışmaktan kaçınmadıklarını ve hatta adaylığının onaylanmasını istediklerini halka deklere etmeleri faydalı olacaktır. Olur da YSK tayip Erdoğan’ın adaylığını anayasaya aykırı şekilde onaylarsa o ayıp kendilerine ve AKP saflarına yazılsın.
Elektrik ve doğalgaz faturaları halkın canını iyice yakmaya başladı. Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza yapılan aşırı zamlar karşısında enflasyon aldı başını gidiyor. Akla, mantığa sığmayacak şekilde TÜİK’in aşırı zorlamasına rağmen ancak Yüzde 48 olarak gösterebildiği enflasyonun çok üzerinde elektriğe yüzde 127 oranında yapılan zamlar karşısında halk artık iki kira ödemeye başladı. Birisi ev sahibi ya da mülkün sahibine diğeri de aşırı gelen elektrik faturalarına istinaden özel elektrik şirketlerine.
Bu zamlar karşısında halkımız artık susmuyor. Çünkü elindeki kuru ekmek bile alındı. Yurdun her bir köşesinde sokaklara, meydanlara inip gösteriler yapmaya ve yapılan zamları protestoya başladı.
Şimdiye kadar gösterileri polis marifetiyle bastırmaya çalışan AKP iktidarı halkın bu şekilde sokağa dökülmesinden ürkmüşe benziyor. Çünkü akıllarında hep gezi protestoları var ve şimdiki halk gösterileri, protestoları tıpkı Gezi’de olduğu gibi işin doğallığından gelişiyor ve yurdun dört bir tarafını sarmaya başladı. Çünkü halk artık doymuyor. Çoluğuna, çocuğuna götürecek bir bayat ekmek bulmakta bile sıkıntı yaşıyor. Bu durum insanları ister istemez sokağa döküyor. Tayip Erdoğan her ne kadar abartılacak bir şey yok dese de, gelişen olaylardan endişeleniyor. Bundan dolayı da elektrik zamlarında geri adım sinyalleri veriyorlar.
Fakat şunu da hemen ekleyelim. Elektrik zamlarından geri adım atarken bu küçük bir miktar olacak ve bu miktarı da tıpkı otoyol, havaalanları, hastanelerde olduğu gibi müşteri garantisi gibi bir yöntem olacak ve geri aldık dedikleri zamları dolaylı olarak yine halkın tepesine yığacaklar. Ne de olsa AKP iktidarı ülkeyi bir ahtapot gibi saran bu şirketlerin siyasi temsilciği görevini yapıyor. Müşteri garantili yöntemiyle nasıl hastaneler, otoyollar vasıtasıyla halk soyuluyorsa aynı yöntemi elektrik şirketleri aracığıyla da yapacaklardır.
Zamların ne tamamının ne de bir kısmının geri alınması artık yokuş aşağı giden Tayip Erdoğan iktidarını kurtaracağa yetmeyecek gibi görünüyor. 20 yıldır tek başına bu ülkeyi yönetmesine rağmen cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizine neden olan bu iktidarın ayakta kalması artık mucizelere kalmış görünüyor.
tamerkayikci@yahoo.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here