ERKEN SEÇİM HESAPLARI

0
75

Genel seçimler normal zamanında yapılacaksa 16 ay gibi bir zaman kaldı demektir. Muhalefetin ısrarla bastırdığı, iktidarın da ısrarla kaçtığı erken seçimlerin olabilme olasılığı var mı?

Bugünkü şartlarda AKP iktidarının kısa bir zaman dilimi içinde erken seçime gitme olasılığı hiç yok gibi. Kısa zaman dilimi dediğim 2022 Haziran Temmuz dönemine kadar olan dilimi kast ediyorum. Çünkü öyle bir dönemdeyiz ki iğneden ipliğe yapılan zamlar nedeniyle halk canından bezmiş durumda. Kime sorsanız söyleyeceği ilk şey geçinemiyoruz, ayakta duramıyoruz türünden şikayetler. Halkın nefesinin kesildiği bir dönemde seçime gitmek AKP için intihardan farksız olur. 2001 ekonomik krizinden faydalanarak iktidara gelen AKP’nin böyle bir yanılgıya düşeceğini tahmin etmiyorum.

Günden güne artan ekonomik bunalım nedeniyle ve bu bunalımın önümüzdeki yıl kendini daha da ağır hissettireceğini düşünerek genel seçimlerin 2023 Haziran’ında normal zamanında yapılacağını düşünmek de biraz zor. Uzun bir kış dönemi ertesinde ağır faturaların, yüksek gıda fiyatlarının ezdiği bir dönem sonunda erken seçim yapılamayacağını da kestirmek zor değil. Üstelik seçimlerin normal zamanında yapılması nedeniyle Anayasa’da açık hükmü bulunan mevcut cumhurbaşkanının üçüncü kez aday olamayacağı nedeniyle Tayip Erdoğan’ın bu riski göze alamayacağını, işi YSK’nin kararına bırakmayacağını da düşünebiliriz. Her ne kadar aday olsa da YSK’nin bu konuda sıkıntı çıkarmayacağını tahmin etsek de!

Geriye bu yılın eylül kasım ayları arasında kalacak dönemde bir erken seçim olasılığı yüksek görünüyor. Çünkü ancak bu dönem içerisinde halk doğalgaz ve elektrik fiyatlarından dolayı çok az da olsa biraz rahatlama duyacak. Bunun yanında her zaman yaşadığımız gibi yaz döneminde gıda fiyatlarında düşüş yaşanacağını varsayarak iktidar için en uygun eylül-kasım dönemlerinde erken seçime gideceği olasılığı yüksek.

Yaz dönemlerinde tarım ürünlerinin bollaşması ve gıda fiyatlarını aşağı çekeceği varsayımından hareketle böyle bir öngörü içerisine giriyoruz fakat bu yaz bunu görmemiz biraz hayal gibi. Nedeni yine tarım kesiminde en yüksek maliyetleri oluşturan akaryakıt, elektrik ve gübre fiyatlarının normal enflasyonun birkaç katı üzerinde olması.

1 yıl önce mazotun litresi 5-6 lira civarındaydı. Şimdi 15.50 lira seviyesinde. Elektrik fiyatları geçen yıla oranla neredeyse 2-3 katı. Yine geçen yıl 100 lira civarında olan 50 kg’lık bir çuval gübrenin fiyatı bu yıl 600-700 lira seviyesinde. Bu fiyatlardan hiçbir çiftçi toprağına gübre atamaz. Bu yüksek akaryakıt fiyatlarından dolayı arazisini sürüp işleyemez. Yine de bunca yüksek maliyetlere rağmen çiftçinin tarlasını ekip biçtiğini düşünelim. Bütün bu maliyetleri ürüne yansıtacak ve her zaman gıda bolluğundan dolayı fiyatlarının aşağı düşeceğini zannettiğimiz yaz aylarında bu yaz bu gerçekleşmeyecek.
Burada daha büyük bir felaketin bizi beklediğini de şimdiden söyleyelim. Yüksek maliyetlerden dolayı üretimden kaçış nedeniyle tarım arazilerinin boş kalacağı, özellikle gübre kullanılmadığından dolayı düşük verim alınacağı buğday üretiminden dolayı önümüzdeki dönem başta buğday olmak üzere büyük gıda açığı oluşacağını tahmin etmek zor olmaz. Dünyanın en büyük buğday üreticileri olan Rusya ve Ukrayna’nın içinde bulunduğu savaş ortamından dolayı buğday tedariğinde oluşacak aksamalar nedeniyle sadece ülkemiz değil bütün dünyanın buğday krizi yaşayacağını da bir varsayım olarak ekleyebiliriz. Bu durumda elinde para olsa bile buğday ve gıdaya ulaşmak çok zor olacak ve asıl o zaman gıdada fahiş fiyatlar ortaya çıkacak. AKP iktidarının ülkede tarımı bitirmesinin klaçınılmaz sonucu ne yazık ki bu!
Kısacası AKP iktidarının yaz gelse de gıda fiyatları düşse ve bundan istifade edip hemen bir baskın seçime gideriz, iktidarımızı da sürdürürüz hayali boş bir hayal olabilir. 21 Aralık gecesi kendi halkına kumpas kurup cebindeki üç beş kuruşu çalan, sonra da “gözlerime bakın ışıltıyı görüyor musunuz” gibi bir söylemle halkla dalga geçercesine gevrek gevrek gülen bir maliye bakanına ve onun mensup olduğu iktidara bu halkın vereceği bir cevap olacaktır. Bütün zorlamalara rağmen ancak yüzde 48 oranında gösterdikleri uydurma enflasyona rağmen yüzde 127 oranında açıkladıkları elektrik zamlarına bu halkın vereceği bir cevap olacaktır.
tamerkayikci@yahoo.com

TEILEN
Önceki İçerikLive From The Field
Sonraki İçerikHIRS VE AZİM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here