BATININ KİRLİ ELLERİ VE İKİYÜZLÜLÜĞÜ

0
98

Ukrayna’nın batı dünyasına katılmak istemesi ve başta ABD ve diğer batılı ülkelerin de bu isteğe kışkırtıcı şekilde destek vermesi üzerine Rusya’nın “yeter artık buraya kadar” demesiyle Ukrayna’yı işgale kalkması batının gerçek yüzünü bir kez daha göstermesine neden oldu.
20 gün öncesine kadar Ukrayna’ya her şekilde destek vereceğini, kendisini AB ve NATO’ya alınacağı hissiyatını veren Batı dünyası saldırının gerçekleşmesi üzerine verdikleri bu sözlerin hiç birini yerine getirmedi. Rusya ile direk temastan çekinmesi, bunun yerine Rusya’yı ekonomik yaptırımlarla vurmaya çalışması “millet beni çarşıda pazarda görsün” demekten başka bir şey değil.

Ukrayna’yı dize getiren ve savaştan kaçan bir batıyı gördükten sonra yarın Rusya’nın hızını alamayıp eski demir perde ülkelerine de saldırmayacağını kim garanti edebilir? Bunların içinde Romanya, Polonya gibi eski demir perde ülkesi olup şimdi NATO üyesi ülkeler olsa bile ve hatta 70 yıllık NATO üyesi Türkiye dahil direk kendi topraklarına saldırı olmadıkça Batı dünyası sessiz kalmaya devam edecektir. Tıpkı Hitler’in Avusturya ve Çekoslovakya’yı aldığı zaman bunu çok doğal karşılayan Batı dünyası gibi…
Askeri alanda bir şey yapamayan ABD elinde bulundurduğu teknolojik alt yapı vasıtasıyla Rusya’yı vurmaya çalışıyor. Rus bankalarının uluslararası para transferi sisteminden çıkarılması bunlardan bir tanesi. Bunun yanında sosyal medya sağlayıcıları da Rusya’yı terk etti. İnstagram artık Rusya’da hizmet vermiyor.

Buradan hareketle bir başka önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum. Sosyal medya, banka transferleri belki birinci derece önemli sorun yaratmayabilir ama biliyoruz ki bütün dünyaya hizmet veren internetin bütün alt yapısı, merkezi ABD’nin elinde. ABD’nin bunu devre dışı bıraktığını düşünürsek dünya resmen bir ortaçağa geri dönmüş olur. Bunu sadece Rusya’ya bir yaptırım olarak söylemiyorum, bütün dünyanın bu konuyu oturup tartışması ve bu sistemi tek bir ülkenin egemenliğinden çıkarmanın yollarını bulması gerekiyor.
Gözlerinizi şöyle bir kaç saniye kadar kapatıp İnternetin devre dışı kalmasıyla nelerin saf dışı kalacağını bir hayal edin. Örneğin bütün dünyada insanlar bir anda bankamatiklerden para çekemez, alış veriş yapamaz olur. İnternet üzerinden hizmet veren milyonlarca alışveriş merkezi yok olur. Hiçbir insanın sağlık bilgilerine ulaşılmaz ve hastanelerde doktorlar kör uçuşu yapmaya başlar. İnternet üzerinden işleri yürüten nüfus idareleri de yok olacağından yaşayıp yaşamadığımız bile bilinmeyecek. Bütün uçuşlar duracak.
Bunlar benim bir anda aklıma gelen birkaç yaşamsal konu. Bunlara daha yüz binlerce yeni alan ekleyebiliriz. Sadece ülkemiz açısından değil her bir ülkenin bu konuyu düşünüp bir çözüm bulması gerekiyor.

Ukrayna krizi ülkemiz açısından birçok ders alınacak konuyu ortaya çıkarmış olmakla birlikte aynı zamanda batının ikiyüzlülüğünü de ortaya çıkarmış olmasından dolayı ayrıca önemli. Kendini her zaman dünyanın merkezi olarak gören Batı medeniyeti medeniyetten de ne kadar uzak olduğunu gösterdi. Avrupa’nın ortasında yer alan Ukrayna için ayağa kalkan batı dünyası daha 30 yıl önce yine Avrupa’nın göbeğinde Sırplar tarafından soykırıma uğrayan Bosna’yı görmezden geldi. Rusya bugün kendine kardeş bildiği ve kendi kültürünün bir parçası olarak gördüğü Ukrayna’ya saldırdı ama ABD binlerce kilometre öteden gelip Irak’ı işgal etti ve yüz binlerce ıraklıyı katletti. Hatta ıraklı kadınlara ABD askerleri tecavüz etti. Bugün bir benzerini Suriye’de yapmaya çalışıyor. Irak ve Suriye’de olanlara Batı neden ses çıkarmadı? Bırakın ses çıkarmayı savaştan kaçan milyonlarca Suriyeli kendi ülkelerine gelmesin diye ayaklandılar. Yunan sahil güvenlik askerleri göçmenlerin botlarını denizin ortasında patlatıp arkalarını dönüp kaçtılar ve ölüme terk ettiler. Yüzyıllarca sömürdükleri ülkeler bugün aç susuz kalıp batıya göçmeye kalkınca sınırlarına duvarlar örmeye başladılar. Sırf bu nedenle Avrupa’da ırkçılık patladı ve birçok ülkede ırkçı partiler iktidarın en güçlü adayı haline geldiler.

Bunları söylerken tabii ki Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını haklı olduğunu ve Rusya’nın masum olduğunu söylemek istemiyorum. Batı yaptırım uygulayacağım derken neredeyse kültür katliamına girişip kendi yaptıklarını ve kirli geçmişini unutturamaz. Kendi kirli elleriyle de temiz bir dünya yaratamaz.
tamerkayikci@yahoo.com

TEILEN
Önceki İçerik14 MART
Sonraki İçerikKAVŞAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here