ChatGPT’de veri sızıntısı: Kişisel bilgiler ve kredi kartı verileri diğer kullanıcılara açık hale geldi

0
137 views
aleyna

Yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’de ilk veri sızıntısı tespit edildi. OpenAl, bazı ChatGPT kullanıcılarının kişisel bilgileri ile kredi kartı verilerini diğer kullanıcılara ifşa olmasına neden olan bir hatanın tespit edildiğini açıkladı.
Microsoft’tan 10 milyar dolar destek alan ABD’li OpenAl şirketi geliştirdiği ChatGPT’de bir veri sızıntısı meydana geldiğini duyurdu.
Söz konusu sızıntı bu hafta kullanıcıların kendi konuşma geçmişlerinde kendilerine ait olmayan sohbet başlıklarını görebilmesiyle fark edildi.
Kullanıcılar sosyal medya siteleri Reddit ve Twitter’da kendilerine ait olmadığını söyledikleri sohbet geçmişlerinin görüntülerini paylaştı.
CHATGPT NASIL ÇALIŞIYOR?
Yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından eğitilen sistem, sohbet arabirimi aracılığıyla bilgi sağlamak ve soruları yanıtlamak için tasarlandı.Araştırma kuruluşu geçen hafta yaptığı açıklamada, “Diyalog biçimi, ChatGPT’nin takip sorularını yanıtlamasına, hatalarını kabul etmesine, yanlış öncüllere itiraz etmesine ve uygunsuz istekleri reddetmesine olanak tanıyor” dedi.
CHATGPT NELER YAPABİLİYOR?
-Soru-cevap
-Metin yazma (temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu vb.)
-Matematik denklemleri çözme
-Hata ayıklama ve düzeltme (örneğin herhangi bir kod bloğundaki hataları tespit edip doğrusuyla düzeltme)
-Diller arası çeviri
-Metin özetleme ve metindeki anahtar kelimeleri tespit etme-Tavsiyelerde bulunma-Sınıflandırma
-Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklama (örneğin bir kod bloğunun ne işe yaradığını açıklama)