banner

ZAMANLA YARIŞ SÜRÜYOR

19:11 38 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

ZAMANLA YARIŞ SÜRÜYOR
Son Güncelleme: Whatsapp
banner

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 5 bin 775 bina yıkılırken, 7 bin 108 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 40 bin 910 vatandaşımız yaralanmıştır. Ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ederken, enkaz başlarında vatandaşların umutlu bekleyişi de sürüyor. Tüm bölgelerden dakika dakika gelişmeler…

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

11:30 ERZİNCAN’DAKİ KOMANDOLAR, HATAY’DAKİ ÇALIŞMALARA DESTEK İÇİN YOLA ÇIKTI

Erzincan’ın Refahiye ilçesindeki Jandarma Tabur Komutanlığı’nda görevli komandolar, destek için depremin vurduğu Hatay’a gidiyor.

Hatay’da yürütülen arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yola çıkan 91 komando, Vali Mehmet Makas, Vali Yardımcısı Mehmet Deniz Arabacı, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedeoğlu ve askeri personellerce dualar eşliğinde Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan uğurlandı. Vali Mehmet Makas, komandolara teşekkür ederek, yollarının açık olmasını diledi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

11:32 AFAD: Toplam 7 bin 108 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 40 bin 910 vatandaşımız yaralanmıştır.

10:43 ÇİN’DEN GELEN 90 KİŞİLİK EKİP ADANA’YA GELDİ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Çin, bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılacak 90 kişilik bir ekibi Türkiye’ye gönderdi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

Depremin ardından yabancı arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye gelişleri devam ediyor. Son olarak Çin’den gelen ekip Adana’ya ulaştı. Konuyla ilgili Çin Başkonsolosluğu tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Çin’den gelen 2 grup toplam 90 kişilik arama kurtarma ekibi, Adana Havalimanı’na ulaştı. Ekip zaman kaybetmeden afet bölgelerine giderek kurtarma çalışmalarına başlayacak. Bunun yanı sıra, 50 kişilik bir arama kurtarma ekibi daha bugün öğlen Çin’den Adana’ya ulaşacak” denildi.

10:15 KRAL CHARLES’TAN TAZİYE MESAJI

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından taziye mesajı yayımlayan İngiltere Kralı III. Charles, “Sevdiklerini kaybedenlerin ailelerine en derin ve en içten duygularımızı iletmek istedim” dedi.

İngiltere Kralı III. Charles, 10 ili etkileyen yıkıcı depremlerin ardından yayımladığı taziye mesajında eşi ve kendisinin Türkiye’deki deprem haberleri nedeniyle derinden üzüntü duyduğunu belirtti. Kral Charles, “Bu korkunç trajedilerin sonucunda yaşanan acıların ve kayıpların boyutlarını ancak hayal edebiliyorum ve özellikle sevdiklerini kaybedenlerin ailelerine en derin ve en içten duygularımızı iletmek istedim. Düşüncelerimiz ve dualarımız, bu korkunç doğal afetten etkilenen herkesin yanı sıra acil durum hizmetleri ve kurtarma çalışmalarına yardım edenlerle birlikte” ifadelerine yer verdi.

 

09:34 AFAD: DEPREMDE 6 BİN 234 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş merkezli 7.7’lik depremde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 bin 11 kişinin de yaralandığını duyurdu.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat günü saat 04.17’de, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7’lik depremin ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 olmak üzere toplam 648 sarsıntı olduğu belirtildi. Depremde an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da toplam 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiği; 37 bin 11 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ayrıca depremzedelerin barınması için bölgede 50 bin 818 AFAD Aile Yaşam Çadırı kurulduğu ve toplam arama-kurtarma personeli sayısının 79 bin 110’a ulaştığı belirtildi.

YARALI SAYISI 38 BİN 224

AFAD, saat 09.45 itibarıyla depremde 6 bin 957 kişinin hayatını kaybettiğini, 38 bin 224 kişinin de yaralandığını duyurdu. Bölgede görev yapan personel sayısının 96 bin 670’e ulaştığı ve Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu diğer ülkelerden yardım için gelen 5 bin 309 personelin de afet bölgesine sevk edildiği belirtildi. Ayrıca afet bölgesine ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör başta olmak üzere toplam 5 bin 434 aracın sevk edildiği kaydedildi.

09:19 YARALI DEPREMZEDELER MALATYA’DAN UÇAKLA İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Malatya’da depremde yaralanan vatandaşlar askeri kargo uçağıyla tedavi için İstanbul’a getirildi. Yaralı 30 kişi İstanbul genelinde hastanelere götürüldü.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

Deprem bölgesinden aldığı yaralılarla Malatya’dan İstanbul’a hareket eden Türk Hava Kuvvetleri kargo uçağı, saat 08.00 sıralarında Atatürk Havalimanı’na indi.

Uçak inmeden dakikalar önce hazırlanan sağlık ekipleri, yaralıları sedyelerle ambulanslara taşıdı. Uçakta bulunan 30 yaralı ambulanslarla İstanbul genelinde hastanelere sevk edildi.

09:18 ADANA’DA 12 KATLI BİNANIN ENKAZINDAN 4 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Adana’da çöken 12 katlı Alpergün Apartmanı’nda sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarında 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi günü saat 04.17’de 7.7 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana’da büyük yıkıma yol açtı. Ekipler, bölgede arama-kurtarma çalışma başlattı. Aynı gün saat 13.24’te merkez üssü Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Bu depremde de çok sayıda bina yıkıldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

Depremlerle birlikte Adana’da yıkılan 12 binadan biri olan Alpergün Apartmanı’nda gece boyunca ekipler, arama-kurtarma faaliyetlerini sürdürdü. Enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışan AFAD ekiplerine, çevredekiler de destek veriyor. Gece boyunca süren arama-kurtarma çalışmalarında, 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi.

KEDİ 42 SAAT SONRA CANLI ÇIKARTILDI

Osmaniye’de Adnan Menderes Mahallesi’nde çöken 8 katlı Metin Tamer Sitesi’nde arama-kurtarma çalışması yapan ekipler, bu kez bir kedi sesi duydu. Ekipler, depremden 42 saat sonra bir kediyi canlı kurtardı. Kurtarılan kedi, aynı binadan çıkan sahibine teslim edildi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

08:21 KAHRAMANMARAŞ’TA OTEL ENKAZINDAN 52 SAAT SONRA YARALI KURTARILDI

Kahramanmaraş’ta yıkılan Arıkan Oteli’nin enkazında mahsur kalan Hilal Kocaoğlu (58), 52 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde kent merkezinde bulunan Arıkan Oteli de yıkıldı. Azerbaycan Bulvarı’ndaki otelin enkazında görev alan arama kurtarma ekipleri, sabaha karşı yıkıntıların arasından gelen ses üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sesin geldiği bölgede yapılan çalışma sonucu enkazda mahsur kalan Hilal Kocaoğlu’na ulaşıldı. Hilal Kocağolu, depremden 52 saat sonra yaralı olarak enkazdan çıkarıldı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesini enkaz başında yaptığı Hilal Kocaoğlu, sedye ile ambulansa taşınıp, hastaneye kaldırıldı. Ekiplerin enkazdaki kurtarma çalışması sürüyor.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

07:28 Adalet Bakanı Bozdağ: Deprem bölgesindeki barolara kayıtlı avukatlar ile diğer barolara kayıtlı olup da deprem bölgesinde yakınları olan avukatların ve müvekkillerinin hak kaybına uğramaması için adlî süreçlerdeki bilumum süreleri depremin olduğu günden itibaren 15 gün uzatacağız.

Quark.Models.Entities.SuperContent?.Title

01:27 MERVE, 46 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ KURTARILDI

Kahramanmaraş merkezli depremde, Hatay’da enkaz altında kalan, isminin Merve olduğu öğrenilen 28 yaşındaki kadın, ekipler tarafından sağ olarak kurtarıldı. Merve’nin nişanlısı ve annesinin de halen enkaz altına olduğu öğrenildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem 10 ili vurdu. Hatay’da, kent merkezindeki Atatürk Caddesi’nde yıkılan binaların enkazlarında arama- kurtarma çalışması devam ediyor. Yıkılan 5 katlı bir binanın enkazından ise Merve adlı kadın, ekipler tarafından sağ olarak kurtarıldı. Sedye ile taşınan Merve, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Merve’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve bacağından yaralandığı belirtildi. Merve’nin nişanlısı ve annesinin de halen enkaz altına olduğu öğrenildi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

01:10  İZMİR İTFAİYESİ, 1’İ ÇOCUK 3 VATANDAŞI ENKAZDAN SAĞ OLARAK KURTARDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Acil Kurtarma Sağlık (AKS) ekipleri ve askerlerin Hatay’da yürüttüğü arama- kurtarma çalışmalarında, Narlıca Mahallesi’ndeki bir binanın enkazından biri 3,5 yaşında çocuk ile üç kişi sağ olarak kurtarıldı.

İzmir itfaiyesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkazların olduğu Hatay’da çalışmalarına devam ediyor. Ekipler, Narlıca Mahallesi’nde bir apartmanın enkazında askerlerle beraber yürüttüğü çalışmalarda biri çocuk olmak üzere üç kişiyi sağ olarak kurtardı.

SOYER: İTFAİYE EKİBİMİZ, ASKERLERİMİZLE BİRLİKTE HATAY’DA BİR ÇOCUĞUMUZU ENKAZDAN SAĞ OLARAK ÇIKARDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İtfaiye ekibimiz, askerlerimizle birlikte Hatay’da bir çocuğumuzu enkazdan sağ olarak çıkardı. Kelimeler boğazımda düğümleniyor… Ömrün uzun olsun çocuğum…” ifadelerini kullandı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

 

00:39 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Refakatsız çocukların ekiplerimiz dışında hiçbir şekilde başkasına teslim edilmesi söz konusu değil.

00:36 Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre; 10 ilde 8 Şubat 2022 01.00 itibariyle üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi.

00:31 İSKENDERUN’DA BİR VATANDAŞ, 40 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ OLARAK KURTARILDI

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Mehmet Çolak isimli vatandaş, yaklaşık 40 saat sonra enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

Depremin vurduğu Hatay’ın İskenderun ilçesinde Mehmet Çolak isimli bir vatandaş, yaklaşık 40 saatin ardından enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Açık Ceza İnfaz Kurumu Kurtarma Teşkilatı personelince yapılan çalışma sonrası kurtarılan Mehmet Çolak, tedavi için ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

00:17 CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, DEPREM BÖLGESİNE İLİŞKİN SON VERİLERİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili son durumu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından sahayla ilgili açıklamalarda bulundu. Oktay şu ifadeleri kullandı:

“Can kaybı sayımız 5 bin 894. Yaralılarımız 34 bin 810 kişi. Yıkılan binamız ise 5 bin 775. Enkazdan kurtarılan sayımız ise 8 bin civarında. Son vatandaşımıza kadar arama- kurtarma çalışmalarımız devam edecek. Toplamda 16 bin 139 arama- kurtarma ekibimiz fiilen sahada. Arama- kurtarma ekiplerini havadan sevk etmeye devam ediyoruz. Hava operasyonlarına bugün hava şartları hamdolsun müsaade etti. İş makineleri olarak 4 bin 794 iş makinemiz sahada. 3 bin 251 yurt dışından gelen ekipler vardı. 2 bin 400 civarında ilave arama- kurtarma ekibi ekipmanları ile gelecek. Toplamda 60 bin 218 kişi fiilen sahada çalışıyor. Türkiye’den 1500’e yakın ilave arama- kurtarma ekibini sahaya sevk ediyor olacağız. İş makinelerini ifade etmiştim. Vinç makinelerine sahada ihtiyaç var idi. Şu anda sahada 750 vinç çalışıyor. Buna ilave olarak 4 bin 794 iş makinesi sahada.”

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

‘TÜM HAVALİMANLARINI KULLANMAYA BAŞLADIK’

Havalimanı ve hava araçlarının kullanmasıyla ilgili detayları paylaşan Oktay, “Tüm havalimanlarını kullanmaya başladık. Özellikle Adana Havalimanımız lojistik konusunda işimizi büyük ölçüde hızlandırdı. 36’yı bulan helikopterimizle yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gece görüşü olan 17 kadar helikopterimiz sahada çalışmayı sürdürüyor” ifadelerinde bulundu.

‘KONTEYNER KENT KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK’

Oktay, barınma ve beslenme konusuna ilişkin ise şunları söyledi:

“Yurtlarda ve Gençlik Merkezlerinde 401 bin 880 kişinin barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanıyor. Çadır kentlerimiz afet bölgelerinde kuruluyor. An itibariyle 1 milyona yakın battaniye sahada veya sahaya yetişmek üzere. Bu sayıyı çok hızlı bir şekilde 2 milyona ulaştırmaya çalışıyoruz. Toplam 100 bin çadır sahaya geldi veya gelmek üzere. Kapalı olan yollar vardı. Yollar neredeyse tamamen açılmış durumda. Konteyner kent kurma çalışmalarına başladık.”

Bölgede doğal gaz, elektrik, ulaştırma ve iletişimin sağlanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Oktay, “Arızalı 6 trafomuzdan 3’ünün bakımı tamamlandı. Haberleşme ve elektrik konusunda gelişmeler var. 1400 civarında jeneratör sahaya ulaşmış durumda. Yarın akşam itibariyle yeni bir sürprizle karşılaşmazsak eğer çalışmaları tamamlayıp kontrollü bir şekilde afet bölgesine doğal gazı veriyor olacağız. Akaryakıt konusunda Nurdağı’nda hafif bir ulaşım sorunumuz vardı. Yol açıldığı için sorunumuz kalmadı. 151 tanker yollardaydı. Ek olarak 650 seyyar tanker de yine bölgeye ulaştı. Neredeyse afet bölgesine giden kapalı yolumuz kalmadı” dedi.

‘ÇOCUKLARIN KİMLİK TESPİTİNİ YAPTIKTAN SONRA AİLELERİNE TESLİM EDECEĞİZ’

Enkaz altından çıkartılan refakatsiz çocukların bakanlık gözetiminde kaldığını aktaran Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bakanlık olarak deprem bölgelerinde gözetimimizde olan refakatsiz çocukların sorumluluğu şu anda bizde. Bunun dışında enkaz altından çıkarılıp hastanelerde tedavileri tamamlanan çocukları da Sağlık Bakanlığı’yla yaptığımız çalışma neticesinde bakanlığımız personeli dışında herhangi bir üçüncü şahsa teslimi söz konusu değil. Çocukların kimlik tespitini yaptıktan sonra ailelerine teslim edeceğiz” ifadelerinde bulundu. Düzgün Barış DENİZ/ ANKARA, (DHA)-

23:48 KAHRAMANMARAŞ’TA 4 YAŞINDAKİ BEYZA, 42 SAAT SONRA KURTARILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Kahramanmaraş’taki depremde enkaz altında kalan 4 yaşındaki Beyza isimli çocuğu sağ olarak çıkardı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından tüm Türkiye seferber oldu. Yardımlar doğrultusunda afet bölgesine giden Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. İtfaiye ekipleri, depremin 42’nci saatlerinde Kahramanmaraş’ta enkazdan 4 yaşlarındaki Beyza isimli kız çocuğunu sağ olarak çıkardı. Enkazdan çıkarılan elleriyle ‘çak’ yapan Beyza ile itfaiye eri bir süre sohbet etti. İtfaiye eri küçük kıza kardeşinin ve annesinin nerede olduğunu sordu. Beyza, tedavisinin yapılacağı hastaneye ulaştırılmak üzere sedye ile ambulansa götürüldü.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

22:45 Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Ermenistan başbakanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, görüşmede, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

22:37 Sağlık Bakanı Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 5 bin 434 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 bin 777 kişinin yaralandığını açıkladı.

21:41 KAHRAMANMARAŞ’TA NERİMAN, 31 SAAT SONRA KURTARILDI

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, dün saat 13.24’te meydana gelen 7,6 şiddetindeki depremde Neriman Kılıç (56) ve eşi Ömer Kılıç, Güneşli Mahallesindeki 4 katlı binanın enkazında kaldı. Ekipler Kılıç çiftine ulaşmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda Neriman Kılıç’tan gelen çığlık sesleri üzerine ekipler çalışma yaptı. Yaklaşık 7 saat süren çalışmanın ardından Neriman Kılıç, enkaz altından 31 saat sonra kurtarıldı. Ömer Kılıç’a henüz ulaşamayan ekipler, ara verdikleri çalışmaya yarın sabah devam edecek.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

21:09 DİYARBAKIR’DA 40 SAAT SONRA KIZ ÇOCUĞU ENKAZDAN SAĞ OLARAK ÇIKARILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi’ndeki Işık Apartmanı’nda arama- kurtarma çalışmalarında, 40 saat sonra bir kız çocuğu sağ olarak kurtarıldı. Yaralı kız çocuğu, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

21:07 ADIYAMAN’DA 4 YAŞINDAKİ MÜJGAN 39’UNCU SAATTE SAĞ OLARAK KURTARILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yıkılan binalarda arama- kurtarma çalışmaları devam ediyor. Siirt Belediyesi İtfaiye ekipleri, Adıyaman Valiliği’nin arkasında yıkılan 5 katlı binadan 39’uncu saatte 4 yaşında Müjgan’ı sağ salim çıkardı. Depremin 39’uncu saatinde kurtarılan Müjgan, ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye götürüldü.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

20:59 MSB: ENKAZDAN BİR ANNE İLE ÇOCUKLARINI KURTARDIK

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 5’inci Kolordu İstihkam Alayı Doğal Afetler Arama Kurtarma Timi’nin Hatay’da enkazdan bir anne ile çocuklarını kurtardığını duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hatay Kırıkhan’daki arama- kurtarma faaliyetlerine destek sağlayan 5’inci Kolordu İstihkam Alayımızın Doğal Afetler Arama Kurtarma Timi, enkazdan bir anne ile çocuklarını kurtardı” denildi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

20:19 HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI: DEPREM BÖLGESİNDEKİ MÜKELLEFLER İÇİN MÜCBİR SEBEP HALİ İLAN EDİLMİŞTİR

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, depremle mücadeleye vurgu yapılarak, “Depremin yaralarının sarılması ve depremden zarar gören vatandaşlarımızın barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanabilmesi amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızla sürekli iletişim halinde ilerlenmekte, acil nakit talepleri Bakanlığımız tarafından gecikmeksizin karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra, deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Deprem tarihi itibarıyla, bu illerdeki mükelleflerin, 6.2.2023 ila 31.7.2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri ertelenmiştir” denildi.

VERGİ BEYANNAME VE BİLDİRİMLERİN SÜRESİ UZATILDI

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Mücbir sebep süresince, verilmesi gereken vergi beyanname ve bildirimlerinin verilme süreleri 15.8.2023 günü sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme süreleri de 31.8.2023 gününe kadar uzatılmıştır. Halen uygulaması devam eden 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz 2023 aylarında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinin; mücbir sebep halinin bitim tarihini izleyen Ağustos, Ekim ve Aralık 2023 tarihlerine uzatılması hususunda gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. Devletimiz, depremden etkilenen tüm vatandaşlarımızın yanındadır ve gereken tüm desteği ilerleyen dönemde de kesintisiz şekilde vermeye devam edecektir. Ülkemiz ve milletimiz, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu günleri inşallah en kısa sürede geride bırakacaktır.”

20:14 SERİN 2 APARTMANI’NDA 1 KADININ CANSIZ BEDENİ ÇIKARILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılan Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Tesisler Kavşak’taki Serin 2 Apartmanı’nın enkazında yapılan arama- kurtarma çalışmalarında bir kadının cansız bedenine ulaşıldı. Depremin yaşandığı andan itibaren arama-kurtarma faaliyetlerini aralıksız yürüten ekipler, enkaz altındaki sesleri dinleyerek yaşayan kişilerin olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

20:12 BAKANLAR AKAR, KOCA VE DÖNMEZ HATAY’DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI HAVADAN İNCELEDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, depremin etkilediği Hatay merkezdeki arama kurtarma çalışmalarını havadan inceledi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7, Elbistan ilçesinde ise saat 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, Hatay’ın da aralarında bulunduğu 10 ilde başlatılan arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hatay’a gelen Bakan Akar, burada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ediyor.

Kent merkezine giderek çalışmaları inceleyen, arama kurtarma ekiplerinden çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakanlar, daha sonra helikopterle havadan genel çalışmaları inceledi. Milli Savunma Bakanı Akar, Sağlık Bakanı Koca ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’e Hatay Valisi Rahmi Doğan da eşlik etti.

20:07 MSB: İskenderun Limanında meydana gelen yangın, Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ve Hava Kuvvetlerimize ait uçağın havadan müdahalesi ile söndürüldü.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

19:54 DEPREMİN ARDINDAN FAHİŞ FİYATLA EKMEK SATAN FIRINLARA CEZA

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır’da fırınlarda fahiş fiyatla ekmek satıldığı ihbarları üzerinde Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı denetim gerçekleştirdi. Kent merkezinde 15 fırında denetim yapan zabıta ekipleri, fahiş fiyatla satış yapan ve gramaja aykırı ekmek üreten 5 fırına cezai işlem uyguladı. Denetimler sürüyor.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

19:50 AFAD: 4 BİN 544 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada; Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde olmak üzere 435 sarsıntı daha olduğu belirtildi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da toplam 4 bin 544 kişinin hayatını kaybettiği ve 26 bin 721 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

19:34 ‘KİLİS’TE ENKAZ ALTINDA KİMSE KALMADI: 22 ÖLÜ, 466 YARALI’

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis’te arama faaliyetlerinin sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını söyledi. Bakan Muş, Kilis Valiliği’nde yaptığı açıklamada, çok boyutlu bir doğal afet ile karşı karşıya olunduğunu belirtti. Kilis’te, depremde 466 kişinin yaralandığını belirten Bakan Muş, “Bunların şu an itibarıyla 30’u serviste, 14’ü yoğun bakımda. Geri kalan vatandaşlarımız taburcu edilmiş durumda. 22 vefat var Kilis’imizde. Buradaki 10 vatandaşımız Kilis’te ikamet eden, 12 vatandaşımız da diğer illerden buraya gelen ve vefat eden vatandaşlarımız. Şu an itibarıyla Valiliğimiz koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları yürütülmekte. An itibarıyla yapılan tespitlerde 138 binanın ağır hasarlı olduğu, 119 binanın yıkık durumda olduğu ilgili birimlerce tespit edilmiş durumdadır” diye konuştu.

Kilis’te hayatın yavaş yavaş normale döneceğini vurgulayan Bakan Muş, vatandaşların hasarlı binalardan uzak durmasını istedi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, daha sonra Kilis’te, depremde hayatını kaybeden Yakup ve Veysel Çetin isimli kardeşlerin cenaze törenlerine katıldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

19:30 MSB: KKTC’DEKİ 14’ÜNCÜ ZIRHLI TUGAY KOMUTANLIĞI PERSONELİ MERSİN’E GELDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konuşlu bulunan 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı personelinin arama- kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere Mersin’e geldiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşlu bulunan 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığımız personeli, arama- kurtarma çalışmalarına destek için Mersin’e geldi. Mehmetçikler, deprem bölgesine intikal ediyor” denildi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

19:14 7.7’LİK DEPREMİN DİYARBAKIR’DAKİ YENİ GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen 7.7 büyüklüğündeki deprem anına ait Diyarbakır’daki güvenlik kamerası görüntüleri, depremin şiddetini ortaya çıkardı. Kayapınar ilçesinde bir sitenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde 55 saniye süren depremin başlamasıyla beraber ortaya çıkan ışık hüzmesi ile ağaçların ve yandaki binanın sallanması yaşanan afeti gözler önüne serdi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

19:11 38 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

Malatya’da Battalgazi ilçesi Dabakhane Mahallesi Bakırcılar Çarşısı yanında yer alan Özlem Oteli enkazında bir kişinin sağ olduğu bilgisi üzerine ekipler bu bölgeye yönlendirildi. Yaklaşık 2 saat süren çalışmaların ardından otel müşterisi olduğu sanılan ve kimliği henüz bilinmeyen 60 yaşlarında bir erkek kişi, enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Ekipler tarafından sedyeyle taşınan kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

KIRÇAVUŞ OTELİ’NDEN 2 CESET DAHA ÇIKARILDI

Malatya Büyükşehir Belediyespor Voleybol takımının konakladığı ve dünkü ilk depremde enkaza dönüşen Kırçuval Oteli’nde arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Hiçbir sese rastlanmayan otel enkazında öğle saatlerinde 1 cesedin çıkarılmasının ardından 2 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Ekipler enkazda çalışmalarını sürdürüyor.

18:54 1 GÜN ÖNCE ANJİYO OLDU, DEPREM OLUR OLMAZ EKİBİYLE DİYARBAKIR’A GELDİ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden 1 gün önce Siirt Devlet Hastanesi’nde kalp rahatsızlığı nedeniyle anjiyo olan, Siirt Belediyesi İtfaiye Müdürü Mizbah Yılmaz, depremin hemen ardından 15 kişilik ekibiyle Diyarbakır’a geldi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

‘NE KADAR CANLIYA ULAŞIRSAM O KADAR İYİLEŞİRİM’

Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi Emek Caddesi 482’nci Sokak’ta bulunan Akar Apartmanı’nın enkazındaki çalışmalara katılan ekip, şu ana kadar 4 yaralı ve 16 cansız bedeni enkaz altından çıkardı. Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Yılmaz, “Burada yaşanan depremden 1 gün önce, rahatsızlığımdan dolayı Siirt Devlet Hastanesi’nde anjiyo oldum. Depremi duyduktan sonra, Diyarbakır halkının yalnız kalmaması için Siirt’ten gelerek burada arama- kurtarma çalışmalarına katıldık. Burada 4 yaralı, 16 da cansız bedene ulaştık. 1,5 yıl önce de Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşanan orman yangınına giderek 12 gün boyunca müdahale ettik. Ne kadar yorgun olsak da buradaki canlı insanlara ulaşmak bizi rahatlattı. Buradaki olaylar durulmadıkça ayrılmayacağız. Rahatsızlığım iyiye giriyor, çok iyiyim. Ne kadar canlı çıkarırsam, o kadar da iyileşiyorum. 36 yıldır itfaiyecilik mesleği içerisindeyim. 36 yıldır da Siirt’te hizmet ediyorum.” dedi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

18:53 EGM: PROVOKATİF PAYLAŞIM YAPAN 7 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

1 TUTUKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), deprem sonrası sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlarda bulunan 135 hesap yöneticisi tespit edildiğini ve 7 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan 1 kişinin ise tutuklandığı bildirildi.

Öte yandan yapılan çalışmalar sonrası; depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşları suistimal etmek amacıyla oluşturulmuş 16 adet internet sitesi, resmi kurumların adını kullanan 4 adet sosyal medya platformu hesabı ve ‘deprem yardımı’ teması kullanılarak para yatırılması talep edilen 3 adet kripto varlık cüzdana adresi tespit edilerek gerekli işlemlerin yapıldığı duyuruldu.

18:45 AFAD: 3 BİN 703 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ 

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada; Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde olmak üzere 422 sarsıntı daha olduğu belirtildi. Depremlerde; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da toplam 3 bin 703 kişinin hayatını kaybettiği ve 22 bin 286 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bölgede görevlendirilen arama ve kurtarma personel sayısının 59 bin 971, başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör iş makineleri olmak üzere toplam araç sayısının 4 bin 746’e ulaştığı kaydedildi. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu 65 ülkeden yardım için gelen 3 bin 251 personelin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi.

Öte yandan, Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı toplam 88 hava unsuruyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den bölgeye personel ve malzeme sevkiyatı için hava köprüsü kurulduğu duyuruldu.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

17:29 32 SAATİN ARDINDAN MUCİZE KURTULUŞ

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yaşanan büyük yıkım sonrası Türkiye’nin dört bir yanından arama- kurtarma ekipleri, bölgelere gönderildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı 25 personel de 3 itfaiye aracı ile afet bölgesine ulaşarak arama- kurtarma çalışmalarına katıldı. AFAD ile koordineli yürütülen çalışmalarda itfaiye ekipleri, 3’ü çocuk 7 kişiyi sağ çıkardı. Elbistan ilçesinde itfaiye ekipleri, ilk olarak çöken 7 katlı binanın altında mahsur kalanlara ulaşmak için mücadele etti. Kurtarma çalışmalarında önce ailenin en küçük üyesine ulaşıldı. 5 yaşındaki çocuğun enkazdan çıkarılması sırasında itfaiye ekipleri, büyük sevinç yaşadı. Ekipler, daha sonra ailenin diğer üyelerine de sağ ulaşmayı başardı. İtfaiye ekipleri, 32 saat sonra da 10 yaşındaki çocuğa sağ ulaştı. Enkazlardan kurtarılanlar, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

17:22 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A LİDERLERDEN ‘GEÇMİŞ OLSUN’ TELEFONU

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan İran Cumhurbaşkanı Reisi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile yaptığı telefon görüşmelerinde de deprem sonrası bölgedeki durum ve arama-kurtarma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

17:19 9 KATLI APARTMAN ÇIKAN SESLER ÜZERİNE BOŞALTILDI

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremden etkilenen Diyarbakır’da arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi 486’ncı Sokak’ta bulanan 9 katlı Selam Apartmanı, binadan çıkan sesler üzerine çökme ihtimaline karşı tahliye edildi. Polis ve jandarma bina çevresine güvenlik bariyeri çekerek önlem aldı.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor


‘BİRKAÇ EŞYA ALABİLDİK’

Apartmanda oturan Ramazan Karabulut (42), 3 yıldan bu yana apartmanda oturduğunu ifade ederek, “Deprem oldu biz de ilk gün dışarı çıktık, bugün içeri girdik. Birkaç tane eşya almaya çalıştık. Polisler bize ‘Binayı boşaltın, bina çöküyor’ dedi. Binanın kolonları çatlamış, çökecek. 3 çocuğumla dışarı eşya çıkarıyorduk. Polisler öyle söyleyince birkaç eşya alabildik. Bundan sonra babamın evi köyde. Biz de birkaç gün oraya onların yanına gideceğiz. Sonra ne yapacağız bilemiyorum” dedi.

17:14 161 KİŞİLİK ABD EKİBİ YOLA ÇIKTI

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) İnsani Yardım Bürosu ekipleri, deprem felaketinde sebebiyle Türkiye’ye doğru yolu çıktıklarını duyurdu.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

İnsani Yardım Bürosu, açıklamasında 161 uzman personel ile 12 arama-kurtarma köpeğinin daha önce Türkiye’ye gelen USAID ekibine katılacağı ifade edildi.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

17:04 AZERBAYCAN, 370 KİŞİLİK EKİPLE DEPREM BÖLGESİNDE

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde ilk yardıma koşan ülke Azerbaycan oldu. Azerbaycan’dan gelen 370 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesinde enkazdan can kurtarmak için çalışıyor.

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok ülke yardım talebinde bulundu. Büyük felaket için Türkiye’nin yardımına ilk koşan ülke Azerbaycan oldu. Ölü ve yaralı sayısının her geçen saat arttığı felaketin ilk gününde Azerbaycan’dan yola çıkan 370 kişilik arama kurtarma ekibi, deprem bölgesinde görev aldı. 120 kişi, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, 250 kişi de diğer illerde görev yapıyor.

 

Deprem felaketinde zamanla yarış sürüyor

 

Tam tehçhizatlı profesyonel ekipler 10, 15, 20 kişilik gruplar halinde deprem bölgesinde yıkılan binalarda can kurtarmak için büyük çaba harcıyor. Azerbaycanlı arama kurtarma ekiplerine, Türkiye’den görevlendirilen rehberler eşlik ediyor. 370 kişilik ekip, saatler süren çalışmaların ardından birçok enkazdan bazı depremzedeleri sağ kurtarmayı başardı. Ekipler, cansız bedenlerin de enkazdan çıkarılmasına yardım etti.

Kahramanmaraş merkezde yıkılan apartmanın enkazında çalışan Azerbaycan arama kurtarma ekibinde görevli Maisıı Aliyev (27), 16 kişinn cansız bedenini çıkardıklarını söyledi. Enkazda 3 kişinin sesini aldıklarını belirten Aliyev, “Şimdi onlara ulaşmaya çalışıyoruz. İnşallah iyi haberler vereceğiz” dedi. İzmir depreminde de görev aldığını belirten Aliyev, diğer arkadaşlarının da bölgede yıkılan diğer binalarda gruplar halinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Türkiye’nin büyük bir felaket yaşadığını belirten Aliyev, “Biz her zaman olduğu gibi yine Türkiye’nin yanındayız” diye konuştu.

Azerbaycan arama kurtarma ekibine rehberlik eden Serkan Kantar da “Azerbaycan’dan gelen arkadaşlar bize yardım ediyor. Hep birlikte elizimden geldiğince insanlara canlı ulaşmaya çalışıyoruz. Çok büyük bir felaket” ifadelerini kullandı.

16:52 35’İNCİ SAATTE MUCİZE KURTULUŞ

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7’lik depremde, çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü Gaziantep’te, arama-kurtarma çalışmalarının 35’inci saatinde, 6 katlı Gölgeler Apartmanı’nın enkazından 2 kişi sağ kurtarıldı. Bölge halkı ve arama-kurtarma ekipleri tarafından alkışlarla çıkarılan genç, sağlık ekiplerinin kontrolünün ardından hastaneye götürüldü.

Öte yandan yakınlarının bulunduğu enkazın başından ayrılmayanlar, soğuk havaya rağmen çalışmaları takip ederek, bir an olsun bölgeden gitmedi. Ekipler, iş makineleriyle molozları kaldırırken, zaman zaman seslik çağrısı yaparak enkaz altını dinleme çalışmalarını sürdürüyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.